Po predlogu, ki ga DZ obravnava po nujnem postopku, bo država gospodarstvu pomagala s subvencioniranjem najmanj 30 odstotkov energetskih stroškov, če bodo cene energije letos zrasle vsaj za dvakratnik povprečja cen v preteklem letu. Upravičenci bodo pravne ali fizične osebe, ki so se za opravljanje gospodarske dejavnosti registrirale do 1. decembra lani.
Prva in ne zadnja pomoč
Izvzeti bodo subjekti, ki se ukvarjajo s primarno kmetijsko dejavnostjo in ribištvom. Država bo s subvencijo podjetjem pomagala kriti stroške, ki so nastali od 1. junija dalje. Kot je na seji odbora pojasnil državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Matevž Frangež, je to eden prvih korakov vlade. »To je šele prva pomoč in nikakor zadnja,« je bil jasen. V opozicijskih poslanskih skupinah predlaganemu zakonu načeloma ne nasprotujejo, so pa pripravili dopolnila k zakonu, s katerimi bi bila pomoč namenjena širšemu krogu upravičencev, tudi ribištvu in tistim, ki se ukvarjajo s primarno kmetijsko dejavnostjo. Na glasovanju so bila zavrnjena vsa predlagana dopolnila opozicijskih poslanskih skupin, sprejeta pa so bila dopolnila, ki jih je predlagala koalicija. Na podlagi teh bodo pomoč omogočili tudi podjetjem v prisilni poravnavi.
Danes o regulaciji kurilnega olja
Delovna skupina za premagovanje draginje bo danes govorila tudi o metodologiji za vnovično regulacijo cen kurilnega olja, nato pa se bo vlada odločila, ali bo ta ukrep sprejela, je povedal gospodarski minister Matjaž Han. »Cene vseh energentov se zvišujejo, tudi cena kurilnega olja. Gospodarsko ministrstvo lahko uredbo o regulaciji cen kurilnega olja sprejme zelo hitro, saj je bil ta energent že reguliran, vendar lahko reguliramo le maržo. To pa ne pomeni, da se bo cena znižala,« je dejal Han. Posamezniki, predstavniki gospodarstva, mala podjetja in obrtniki, kmetje, ribiči in avtoprevozniki lahko na Ukomovi spletni strani www.gov.si/draginja preverijo, kako konkretno jim bodo ukrepi pomagali pri premagovanju cenovne in energetske krize.