Policija je po naših neuradnih, a preverjenih podatkih pri preiskavi primerov spolnega predatorstva in spolnega nasilja v povezavi z vodjo ljubljanskega Fotopuba Dušana Smodeja zasegla telefon pokojnega slikarja Romana Uranjeka, ki je ob izbruhu afere storil samomor. Kriminalisti so prepričani, da bi prav ta telefon lahko skrival ključne dokaze v primeru, pa vendar vanj ne smejo in ne morejo vpogledati, smo izvedeli iz krogov blizu preiskovalcem. Neuradno: policija bi nadvse rada opravila kakšno hišno preiskavo in seveda vpogledala v telefon, vendar brez dovoljenja sodišča tega ne sme. Sodišče pa lahko tako dovoljenje izda zgolj na podlagi zaprosila tožilstva.

Uradnega zaslišanja ni bilo, kontakti da

Šele ko bodo preiskovalci zbrali dovolj trdne dokaze, bodo lahko z osumljenim Smodejem opravili uradno zaslišanje. Smodej je nedavno v oddaji Tarča na Televiziji Slovenija zanikal vse obtožbe in zatrdil, da proti njemu ni bila vložena nobena obtožnica in da ga policisti niso zaslišali. To drži. Zaenkrat ima namreč status osumljenca. Drži pa po naših podatkih tudi to, da je bila policija z njim večkrat v stiku. Tako po telefonu kot osebno. Temu se po policijsko reče informativni razgovor.

Na očitke o počasnem delu policije se je odzval direktor ljubljanske policijske uprave Damjan Petrič. Pojasnil je, da so v okviru preiskave kaznivih dejanj s področja spolnega nasilja opravili številne pogovore, ob tem pa ugotovili, da gre še za druga kazniva dejanja. Po njegovih besedah imajo trenutno tri osumljene. Po naših podatkih gre za prej omenjenega Dušana Smodeja, pokojnega Romana Uranjeka in za dekle, ki naj bi bilo osumljeno izsiljevanja Smodeja. Ta je ob izbruhu afere, ko so se na družbenem omrežju začele pojavljati izpovedi, v katerih so domnevne žrtve opisovale Smodejeve spolne prakse v Fotopubu in navajale, da je dekleta silil v spolne odnose ter jih tudi brez njihove vednosti omamljal, dejal, da objave pripisuje poprejšnim grožnjam nekega dekleta.

Osem oškodovancev

S policije so danes uradno sporočili še, da so zaenkrat zaznali osem oškodovancev. Po naših podatkih gre v glavnem za ljudi, ki so bili oškodovani zaradi kaznivih dejanj, ki niso povezana s spolnim nasiljem. Zaenkrat na policiji vedo zgolj za dve domnevni žrtvi spolnega napada. Dokazi policije temeljijo v glavnem na izpovedih prič in domnevnih žrtev, prav zato si tako močno želijo vpogleda v telefon Uranjeka, ki naj bi bil tesen Smodejev prijatelj in poslovni partner. Sodeč po objavah domnevnih žrtev na družbenem omrežju naj bi skupaj prežala na žrtve. Na potezi je torej tožilstvo, ki mora oceniti, ali so sumi policije zadostni za nadaljnje ukrepanje.

Kot je še pojasnil Damjan Petrič, so imeli preiskovalci sprva na voljo le anonimne informacije, dosegljive v medijih, in anonimna pričevanja na družbenem omrežju. Pregledali so več tisoč komentarjev na različnih družbenih omrežjih in na tej podlagi identificirali osebe, ki bi lahko dale koristne podatke o konkretnih primerih. Nato so 25. avgusta opravili pogovor s prvo pričo, ki je dogajanje nekoliko bolj konkretno pojasnila, da so lahko bili podani razlogi za sum storitve kaznivega dejanja, povedala pa je tudi, kdo bi lahko bile žrtve. Dan kasneje so o zbranih ugotovitvah obvestili okrožno državno tožilstvo.
Pridobili so tudi posnetke videonadzornih sistemov in elektronske naprave. Kot rečeno, tudi telefon pokojnega Uranjeka.

Po navedbah Petriča so doslej opravili 64 pogovorov, z nekaterimi osebami tudi večkrat, nekatere osebe pa so poiskali tudi v tujini. Pri tem so ugotovili, da gre poleg suma kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost še za sume drugih kaznivih dejanj. »Lahko rečemo, da imamo deset kaznivih dejanj, med katerimi obravnavamo kazniva dejanja zoper življenje in telo, spolno nedotakljivost in premoženje ter kazniva dejanja s prepovedanimi drogami,« je povedal Petrič. 

Priporočamo