Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) poziva vlado, naj pokojnine zaradi visoke inflacije s 1. januarjem 2024 izredno uskladi oziroma dvigne za najmanj 1,8 odstotka. Tako bi vsaj malo popravili izgubljeno obdobje v letošnjem letu, ko izredne uskladitve kljub predlogu sveta Zpiza sploh ni bilo. Letni dodatek, predlagajo, naj bo prihodnje leto izplačan samo v dveh višinah, kot to določa pokojninski zakon. Kar zadeva božičnico ali 13. pokojnino, pa menijo, da bi ta morala biti v letu 2024 izplačana v višini povprečne starostne pokojnine. Po njihovem bi morala vlada to upoštevati, ko bo pripravljala spremembe proračunskih dokumentov za leto 2024.
Te zahteve so nekoliko drugačne, kot sta predvidela vlada in potrdil državni zbor z maja sprejeto novelo zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024, po kateri bodo pokojnine novembra in decembra letos predčasno usklajene za 1,8 odstotka. Vlada je tudi že odločila, da se pokojnine predčasno uskladijo za 1,8 odstotka tudi januarja. Torej bodo pokojnine od novembra za 1,8 odstotka višje kot oktobrske. Pri zagotovljeni pokojnini za 40 let dela, ki zdaj znaša 687 evrov, to pomeni dobrih 12 evrov več. Okoli 700 evrov bo ta znašala torej od novembra. Februarja prihodnje leto sledi redna uskladitev, a pri tem se ne bo upošteval ta trimesečni dvig pokojnin.
Upokojencem bo z decembrsko pokojnino izplačan tudi zimski dodatek v petih različnih zneskih, odvisno od tega, koliko so glede na višino pokojnine junija prejeli letnega dodatka. Spomnimo, najnižji letni dodatek je znašal 145 evrov, tem upokojencem bo decembra izplačan zimski dodatek v višini 40 odstotkov letnega dodatka. Prejeli bodo torej 58 evrov zimskega dodatka. Tisti, ki so prejeli najvišji letni dodatek 455 evrov, pa bodo decembra prejeli 182 evrov zimskega dodatka.
Tako v Zdusu kot v Sindikatu upokojencev Slovenije (Sus) menijo, da bi se pokojnine zaradi vseh podražitev osnovnih življenjskih stroškov morale ob letošnji redni 5,2-odstotni uskladitvi izredno zvišati že aprila še za 3,5 odstotka, da bi ohranile vrednost zaradi visoke inflacije. Takšen sklep je konec februarja sprejel tudi svet Zpiza in vladi z aprilom predlagal 3,5-odstotno izredno uskladitev pokojnin za vse upokojence ter dodatno 1-odstotno (skupaj torej 4,5-odstotno) za tiste, ki so se upokojili do vključno leta 2011. Izračunali so tudi, da bi za takšno izredno uskladitev moral zavod letos za pokojnine nameniti dodatnih 206 milijonov evrov, leta 2024 pa približno 274 milijonov evrov.
Tudi 700 evrov pod
pragom revščine
A vlada se je odločila drugače, zgolj za 1,8-odstotno zvišanje pokojnin, in to šele novembra. In samo za tri mesece: za november, december in januar. Torej zgolj za dodatek, ki bo do redne februarske uskladitve prihodnje leto zadostoval za koalicijsko zavezo, da bo zagotovljena pokojnina že letos znašala 700 evrov.
A ob tem v sindikatu upokojencev menijo, da je vladna koalicija »pozabila« na obljubo, da bo zagotovljena pokojnina višja od praga revščine. 700 evrov je pred volitvami pomenilo tudi to, danes nič več. Vmes so se po več letih na novo preračunali minimalni življenjski stroški, prag revščine pa se je zvišal na 827 evrov. »Tudi 700 evrov za upokojence, ki so delali 40 let za pokojnino, ne pomeni več, da so nad pragom revščine,« opozarjajo v sindikatu. Teh upokojencev naj bi bilo okoli 90.000.
Med revne sicer sodijo vsi, ki imajo pokojnino pod pragom revščine, in teh je že več kot polovica vseh upokojenih. Razlogi za nizke pokojnine so sicer različni, gre tudi za predčasne in invalidske upokojitve. Tukaj pa bi morala vskočiti socialna blagajna in ne pokojninska.