»Jutri je nov dan,« je novi notranji minister Boštjan Poklukar že v torek z odgovorom na vprašanje o usodi šefa policije Boštjana Lindava namignil, da bo na kadrovskem področju deloval hitro. Včeraj je vlada na redni seji razrešila Lindava in za vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije za šest mesecev imenovala Senada Jušića.

Gre za širši javnosti dokaj neznanega višjega policijskega svetnika, ki je pred imenovanjem služboval na generalni policijski upravi, in sicer v sektorju za razvoj in sistemske naloge, ki deluje v sklopu službe generalnega direktorja policije. Pred tem je bil zaposlen na koprski policijski upravi, kjer je bil pomočnik vodje sektorja kriminalistične policije.

Pod nadzorom zaradi dodatkov

Še iz koprskega obdobja je Jušić v dobrih odnosih z direktorjem NPU Darkom Muženičem, ki je v preteklosti prav tako služboval kot koprski kriminalist, danes pa velja za tistega vodilnega policista, ki je najbliže predsedniku vlade Robertu Golobu in njegovemu ožjemu krogu. Prav Muženič se je zato nekaj časa omenjal kot favorit za prevzem vodenja policije, nazadnje pa je Poklukar presenetil z Muženičevim prijateljem Jušićem.

Jušić velja za »trdega« policista, ki mu ni težko izvesti naročenih nalog. Zato tudi pod generalnim direktorjem policije Antonom Olajem ni bil v nemilosti, se je pa znašel v izrednem nadzoru direktorata za policijo na notranjem ministrstvu zaradi prevelike radodarnosti vodstva policije z nadurami in odrejanjem pripravljenosti. Kot smo poročali v začetku lanskega leta, je vodstvo policije trem policistom iz službe generalnega direktorja policije in policistu iz sektorja za splošno kriminaliteto nepravilno dodeljevalo nadure in pripravljenost; slednjo denimo tudi za čas, ko so bili na rednem delovnem mestu. Med trojico je bil po naših neuradnih informacijah tudi Jušić.

Ob imenovanju Senada Jušića, ki doslej pomembnejših vodstvenih položajev ni zasedal, je zanimivo tudi dejstvo, da je njegov brat dvojček Sejad Jušić načelnik policijske postaje v Novi Gorici, ki po naših informacijah ni v najboljših odnosih z direktorjem novogoriške policijske uprave Evgenom Govekarjem. Tega je Golobov ožji krog še v času notranje ministrice Tatjane Bobnar želel razrešiti. Brat novega policijskega šefa se je pri nadrejenih znašel v težavah, ker se je izkazalo, da je šel na kosilo z enim od osumljencev zaradi zlorabe prostitucije v klubu Marina pri Ajševici.

Rošade na MNZ

Razrešeni v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav je danes dejal, da ga razrešitev glede na dogajanje v zadnjih mesecih ni preveč presenetila. Kljub temu je bilo mogoče iz njegove izjave razbrati razočaranje: »Ko sem prevzel vodenje policije, sem trdno verjel, da je naša družba, po preizkušnjah zadnjih let, dosegla stopnjo zrelosti in razumevanja, da je treba policiji zagotoviti samostojnost in neodvisnost dela. Ugotavljam, da sem v tem pogledu očitno pričakoval preveč.«

Notranji minister Boštjan Poklukar je danes napovedal, da bodo na ministrstvu pripravili zakonsko novelo, s katero bodo razširili nabor potencialnih kandidatov za generalnega direktorja policije s polnim mandatom, tako da se bodo na razpis lahko prijavili tudi strokovnjaki s področja pravosodja ter obveščevalnih in varnostnih struktur.

Poklukar je danes predstavil svojo ožjo ekipo, ki jo je vlada soglasno potrdila na redni seji. Za drugo državno sekretarko je Poklukar pripeljal namestnico vodje kranjskega tožilstva Helgo Dobrin, vršilec dolžnosti generalnega sekretarja je postal Erik Pagon, ki se v vodstvo notranjega ministrstva seli z uprave za zaščito in reševanje. Poklukar je imenoval tudi tri nove vršilce dolžnosti generalnih direktorjev posameznih direktoratov na notranjem ministrstvu. Direktorat za migracije je prevzel Matej Torkar, vodenje direktorata za policijo in druge varnostne naloge pa Gregor Hudrič. Na čelo direktorata za upravne notranje zadeve je vlada imenovala Uršo Židan. To je nekoliko presenetljivo, saj je bila prav Židanova v času ministrovanja Aleša Hojsa po naših informacijah avtorica dopisa policiji, kdo vse se lahko šteje za organizatorja protesta, na podlagi katerega je policija nato preganjala Jašo Jenulla kot organizatorja protestov. Vodstvo policije je kasneje pridobilo mnenje vrhovnega državnega tožilstva, ki je povozilo stališča Židanove.

Priporočamo