V poslanski skupini SDS upravi Radiotelevizije Slovenija (RTVS), ki se je konstituirala avgusta, očitajo izvajanje kadrovskega cunamija, ki sledi »sporni in nedemokratični odločitvi manjšine ustavnih sodnikov, ki so maja letos odpravili zadržanje izvajanja novele zakona o RTVS, čeprav o morebitni neustavnosti še niso presodili«.
Po njihovem prepričanju je tako mogoče nemočno spremljati proces depolitizacije in osvoboditve RTVS, kot jo je napovedal premier Robert Golob. V imenu 'osvoboditve' sta bila tako po njihovem mnenju nezakonito odstranjena v. d. generalnega direktorja RTVS Andrej Grah Whatmough in v. d. direktorja TVS Uroš Urbanija, pod hudimi pritiski pa da je odstopila tudi odgovorna urednica informativnega programa Jadranka Rebernik in »cela vrsta urednikov. Med primeri so v zahtevi za sklic nujne seje odbora DZ za kulturo navedli v. d. urednika portala MMC Igorja Pirkoviča in urednika notranjepolitične redakcije Martina Nahtigala.
V SDS so jih zmotile tudi spremembe na voditeljskih mestih dnevnoinformativnih oddaj. Dnevnika namreč več ne vodita Valentina Plaskan in Nejc Krevs, od vodenja Odmevov se je poslovil Luka Svetina. V. d. odgovorne urednice informativnega programa Poloni Fijavž, ki je to funkcijo zasedla po odstopu Rebernikove, ob tem očitajo, da je postala »glavna izvajalka neutemeljenih razrešitev«. »Ob tem je vedno več zaskrbljujočih informacij o njenem načinu dela z zaposlenimi, saj so se zadnji dogodki izkazali tudi za nedopustne oblike hujših oblik mobinga,« so v zahtevi zapisali v SDS.
Hkrati menijo, da gre v danih razmerah ne samo za zlorabo pojmov, kot sta depolitizacija in osvoboditev, ampak tudi za »nedopustno ravnanje šikaniranja in poseganja v človekovo integriteto in dostojanstvo«. »Glede na to, da se nedopustni in nedemokratični politični pritiski in s tem tudi napadi na svobodo govora, ki jo zagotavlja ustava, stopnjujejo, sklic nujne seje odbora za kulturo ocenjujemo za prioriteto,« so še navedli v SDS.
Članom odbora ob tem predlagajo tudi sprejem več sklepov, s katerimi bi pozvali vodstvo RTVS, naj »nemudoma ustavi neutemeljene čistke«, ob političnih pritiskih ustrezno zaščiti avtonomijo novinarskega dela in po enakih kriterijih obravnava vse zaposlene novinarje na RTVS. Prav tako predlagajo, naj odbor pozove premierja Goloba, ministre in predstavnike vladnih strank, naj dosledno spoštujejo načela novinarske avtonomije in zakonske določbe ter se ne vmešavajo v delo RTVS.
Spremembe na uredniških in voditeljskih mestih prvega programa informativnega programa Televizije Slovenija (TVS) sicer sledijo odstopu Jadranke Rebernik z mesta odgovorne urednice informativnega programa. Kot so v teh dneh navedli na RTVS, so se z njenim odstopom končali tudi mandati področnih urednikov v uredništvu informativnega programa. Do imenovanja nove ekipe bo v. d. urednika uredništva dnevnoinformativnih oddaj Dejan Ladika, medtem ko je do odstopa Rebernikove to uredništvo vodila Ksenija Koren. Nataša Rijavec Bartha bo v. d. urednice notranjepolitičnih in gospodarskih oddaj, Marta Razboršek pa v. d. urednice zunanjepolitičnih oddaj. Spremembe pa ne predvidevajo odpuščanj, so še zagotovili.
Fijavževa obljublja zaščito zaposlenih in normalizacijo razmer v uredništvu
V. d. odgovorne urednice informativnega programa prvega programa TVS Polona Fijavž pred izrekanjem uredništva o podpori njenemu imenovanju poudarja, da bo zaposlene zaščitila pred šikaniranjem in poskrbela za normalizacijo razmer v uredništvu. »Spoštljivi medčloveški odnosi in zaupanje so ključni za profesionalno delovanje uredništva,« poudarja.
Fijavževa je v današnjem sporočilu za javnost spomnila, da novinarji informativnega programa in drugi zaposleni na Televiziji Slovenija (TVS) delujejo v zelo stresnih razmerah, so pod velikimi obremenitvami in pritiski. »Na zelo slabe pogoje dela, slabo vodenje, diskriminacijo, politične napade, tudi diskreditacije in kolektivni mobing v preteklosti, kolektiv informativnega programa javno opozarja že skoraj dve leti,« je poudarila. Kot je še izpostavila, so bili mnogi zaposleni zaradi izgorelosti bolniško odsotni, okoli 20 novinarjev je podalo odpovedi delovnega razmerja.
»Zaradi neprofesionalnega kadrovanja in vodenja informativnega programa so novinarji tudi razglasili stavko, njihove zahteve pa niso bile slišane, niti upoštevane"« je spomnila Fijavž. Ob tem je pred četrtkovim izrekanjem uredništva o podpori njenemu imenovanju na čelo informativnega programa izrazila upanje, da si bodo številni kolegi, ki so imeli v preteklem letu in pol zdravstvene težave, opomogli. Uredniški odbor pa bo po najboljših močeh poskrbel, da bodo obremenitve zaposlenih prilagodili in se o odpravljanju razlogov zanje pogovarjali sproti, je obljubila.
Pozvala je tudi javnost, naj spoštujejo dostojanstvo zaposlenih in se vzdržijo diskreditacij ter sovražnih sporočil. Hkrati je za nedopustno označila zlorabo zdravja zaposlenih in izrazila obžalovanje ob javni objavi fotografije novinarke TVS v trenutku očitne zdravstvene stiske. »Žal mi je, če se je to zgodilo znotraj hiše in brez njenega privoljenja,« je zapisala v sporočilu za javnost.
Člani aktiva novinarjev začudeni elektronskim sporočilom Jadranke Rebernik
Skrajno zadržanost do objavljanja tovrstnih novic, zlasti fotografij ali posnetkov, so danes izrazili tudi člani aktiva novinarjev informativnega programa TVS. »Sodelovanje poklicnih novinark in novinarjev RTV Slovenija v tovrstnem početju ostro obsojamo kot izraz neprofesionalnosti in nekolegialnosti,« so zapisali v sporočilu za javnost.
Ob tem so izrazili tudi začudenje nad torkovim elektronskim sporočilom nekdanje odgovorne urednice informativnega programa prvega programa TVS Jadranke Rebernik, v katerem je ta svojo naslednico pozvala, naj uporabi svoj vpliv in ustavi pogrom nad sodelavci ter preneha z menjavami, ker da je to naloga odgovornega urednika s polnim mandatom. »Pisanje je presenetljivo predvsem zato, ker kolektiv že vsaj dve leti opozarja na preobremenjenost, šikaniranje in nesramne pripombe nekdanje urednice in nekdanjega vodstva RTV, ki so pripeljali do marsikaterega obiska reševalnega vozila v prostorih Kolodvorske 2 ali obiska naših sodelavcev na urgenci,« so spomnili. Ob tem takratnim nadrejenim očitajo tudi neukrepanje v preteklih tovrstnih primerih, težave uredništva pa so ignorirali tudi na zadnjem sestanku 8. septembra letos, so opozorili v aktivu.
O profesionalnih standardih in odločitvah pa po njihovem mnenju zgovorno govori sodba Novinarskega častnega sodišča, v kateri je to presodilo, da je Rebernik kršila novinarski kodeks in s spreminjanjem vsebine in pomena enega od prispevkov vanj posegala na način cenzure. Nekdanji odgovorni urednici pa ob tem očitajo tudi drastičen padec gledanosti.
V zadnjih dneh sicer v javnosti odmevajo menjave na uredniških in voditeljskih mestih informativnega programa prvega programa Radiotelevizije Slovenija (RTVS), pri čemer se vrstijo tudi očitki opozicijskih SDS in NSi o posegih v novinarsko avtonomijo in kadrovskih cunamijih. Vodstvo RTVS je danes znova poudarilo, da odpuščanj ni bilo, menjave na uredniških mestih pa so sledile odstopu odgovorne urednice Rebernik, saj je mandat s tem potekel tudi ostalim urednikom.