Bralci iz Ljubljane opozarjajo na nove odhode zdravnikov. Ta teden je v ambulanti na Rudniku prenehala delati še ena zdravnica ljubljanskega zdravstvenega doma. Za njene paciente in paciente treh zdravnic, ki so odšle že prej, bo tudi naslednji teden urejeno nadomeščanje. Sicer pa bodo tako na Viču kot na Rudniku od 23. do vključno 30. decembra delovale le dežurne ambulante, je razvidno iz obvestil zdravstvenega doma.
Mesec in pol že za odpošiljanje
Med ukrepi, na katere ob nizu odhodov stavijo v ljubljanskem osnovnem zdravstvu, je zaposlovanje tujih zdravnikov. Trenutno se dogovarjajo s šestimi, so nam sporočili iz zdravstvenega doma. Doslej so bile zaposlitve zdravnikov iz tujine redkost: lani so zaposlili eno zdravnico iz druge države in letos enega zdravnika. V zdravstvenem domu izpostavljajo dolgotrajnost postopkov. Od vložitve vloge za priznanje poklicne kvalifikacije na ministrstvu za zdravje do izdaje sklepa o imenovanju strokovne posvetovalne komisije je na primer poteklo tudi po eno leto: eno od vlog so na primer oddali februarja 2020, omenjeni sklep pa je bil nared februarja 2021. »Včasih pa se zgodi, da tudi ko je vloga popolna in rešena, traja več kot mesec in pol samo za to, da jo upravna enota odpošlje,« so pripomnili v zdravstvenem domu.
Na prosto mesto za specializacijo iz družinske medicine pod okriljem ljubljanskega zdravstvenega doma se ni na jesenskem razpisu prijavil nihče. Tudi sicer se večina specializantov te stroke ne želi vnaprej »vezati« na posameznega delodajalca. Končno stanje prijav, ki so ga na Zdravniški zbornici Slovenije objavili ta teden, pa kaže, da se je interes mladih zdravnikov za delo v družinski medicini v primerjavi s prvotnimi prijavami na jesenskem razpisu za specializacije povečal. Oktobra je bilo ob 53 razpisanih mestih prijav komaj 12, a se je to število kasneje dvignilo na 24; pri tem bo ena specializacija potekala za plačnika zunaj javnega sistema. Če upoštevamo še spomladanski razpis, je bilo prijav za družinsko medicino letos 59. Lani je bilo odobrenih vlog za specializacijo iz te stroke 60, leto poprej 49, najnižje število prijav pa je bilo v letih 2018 (25 odobrenih vlog) in 2019 (36 odobrenih vlog).
Zbornica: specializanti
naj ne bodo »mašilo«
Povečano zanimanje za družinsko medicino, ki je razvidno tik pred koncem leta, na zdravniški zbornici pripisujejo kombinaciji posodobljenega kurikuluma in strokovnih predstavitev o tej specializaciji. Opazili so tudi, da diplomanti medicine in mladi zdravniki vse bolj prepoznavajo pomen osnovnega zdravstva. Pri čemer pa raje izbirajo tiste ustanove in mentorje, ki zagotavljajo dobre pogoje za delo, so spomnili v zbornici.
Da bodo specializanti družinske medicine ostali v tem delu zdravstva, bo treba zdravnike razbremeniti »nezdravniških« nalog, ocenjujejo v zbornici. Pomembna bosta tudi učinkovito vodenje javnih ustanov in zagotavljanje ustreznih pogojev dela, so dodali. Specializanti ne smejo postati »mašilo« za kadrovske težave, še opozarjajo: »Naloge specializantov so tako kot program usposabljanja jasno določene, pri čemer je ključna tudi vloga mentorja.«