Vodstvo družbe Sava Turizem, ki je v večinski lasti države, je s 1. marcem, z argumentom sezonskega dela, delovna mesta sobaric hotela Bernardin preneslo na zunanje podjetje Aktiva čiščenje. Uprave od namere niso odvrnili niti kritični odzivi javnosti niti opozorilna stavka zadnji februarski dan, na kateri so zaposlene poudarile, da se, potem ko so v družbi pustile leta življenja, »počutijo izdane in ponižane«. Kritični so tudi v sindikatih, kjer vladi očitajo, da s pasivnostjo tudi drugim podjetjem z državnim deležem sporoča, da lahko počnejo, kar hočejo, in da se spreneveda, ko pravi, da prek kodeksov, navodil ali priporočil nima možnosti vplivati na korporativne odnose znotraj teh družb.

Analiza opravljena,
realizacija še v zraku

Odnos vodstva do čistilk in sobaric, vključno s pritiski v času pogajanj, je še toliko večja črna pika za Golobovo koalicijo, ker se je v koalicijski pogodbi zavezala, da bo v državni upravi povsod tam, kjer obstaja potreba po rednem delu, kot pozitiven zgled ukinila outsourcing oziroma naročanje izvajanja (dela) dejavnosti pri podizvajalcih. Za pripravo izhodišč za odpravo outsourcinga je zadolženo ministrstvo za javno upravo, ki prek zunanjih izvajalcev zagotavlja čiščenje za vsa ministrstva, razen za ministrstvo za obrambo, zunanje zadeve in notranje zadeve, kjer organizirajo čiščenje sami. Na ministrstvo za javno upravo smo zato naslovili vprašanja, kdaj in kako naj bi vlada realizirala zavezo iz koalicijske pogodbe. Mineva namreč že deveti mesec Golobove vlade ...

»Analiza stanja na ravni urejanja odprave prekarnosti dela čistilk je opravljena. Narejen je celovit pregled stanja in potrebnih ukrepov, tako na ravni tega, kaj je treba narediti v primeru odprave outsourcinga, kot tudi, kaj je treba narediti v primeru zagotavljanja odprave prekarnosti znotraj zunanjega izvajanja čiščenja,« so sporočili z ministrstva za javno upravo. Na vprašanje, ali so na podlagi ugotovitev na katerem izmed ministrstev že odpravili zunanje najemanje delavcev in zakaj ne, so na ministrstvu odgovorili, da pripravljajo celostno ureditev področja, zato parcialnih rešitev, ki bi urejale le posamezne resorje, niso izpeljali.

Na podvprašanje, kdaj naj bi do tega prišlo, konkretnega odgovora nismo dobili. Pred tem se mora po pojasnilih ministrstva z omenjeno analizo in možnimi scenariji seznaniti vlada kot celota. Pri tem je treba dodati, da so se v času vlade Marjana Šarca za prenehanje zunanjega najemanja čistilk poleg ministrstva za delo odločili tudi na ministrstvu za javno upravo. Z ministrstva za delo pa so sporočili, da so v tem mandatu zaposlili še varnostnike. Neuradno smo sicer izvedeli, da bi lahko tovrstne prakse začeli sistematično ukinjati do konca leta.

Možna tudi ustanovitev
državne agencije

Dodajmo, da je lani N1 poročal, da bi lahko pilotni projekt, s katerim bi odpravili del zunanjega najemanja na področjih čiščenja in varovanja, stekel v letu 2024, ko naj bi se iztekle nekatere pogodbe. Zadnje veliko naročilo za storitev čiščenja je bilo recimo izpeljano v času prejšnje vlade, in sicer za obdobje od 1. januarja 2022 do 31. decembra 2024, v vrednosti 7,9 milijona evrov za 155 lokacij. Tovrstne že sklenjene zaposlitve, poleg drugih dejavnikov, seveda vplivajo na realizacijo vladnih zavez, a so številni vseeno kritični, da vlada rešitve pripravlja prepočasi. Ne manjka niti tistih, ki se jim zdijo tovrstne analize odveč, saj da je ukinitev outsourcinga politična odločitev in ne stvar stroškovnih ocen.

Vlada je ob tem septembra lani v odgovoru na pobudo poslancev SD opozorila, da je treba pri ureditvi področja pozornost posvetiti tudi in predvsem organizacijski plati izvajanja čiščenja, sploh glede na visoko število lokacij. Ministrstvo za javno upravo skrbi skupno za okoli 300 lokacij. »V ta namen bo treba preučiti, ali bo storitev čiščenja kot podporna naloga organizirana centralizirano ali ločeno pri posameznem organu državne uprave,« so zapisali takrat. Kot možna rešitev je na mizi tudi ustanovitev državnega podjetja oziroma agencije, ki bi zaposlila čistilke, vratarje in varnostnike. »To je ena od alternativ, ki se nanaša tudi na deprekarizacijo varovanja. Področja čiščenja, vzdrževanja oziroma hišniških storitev ter varnosti so področja, ki zahtevajo temeljito obravnavo vsakega izmed njih,« so glede te možnosti povedali na ministrstvu.

Priporočamo