»Sem velika zagovornica pravice do splava in velika zagovornica mladih. Vendar pa od članov Mladinskega posvetovalnega odbora pričakujem, da bodo z menoj delili skrb za kulturen dialog. Če nekdo organizira nek shod, se mi zdi nedostojno, da se vanj posega na način, ki prinaša konflikt. Tudi ljudem, ki imajo drugačno mnenje, je treba pustiti prostor, da povedo svoje argumente, da protestirajo, prepričujejo. A ta pravica mora ostati nedotakljiva tudi zanje,  je v izjavi za medije povedala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Kot je dejala, je njena naloga in dolžnost, da se oglaša ob takšnih situacijah in da pove svoje stališče. 

Predsednica  je na današnji novinarski konferenci ppjasnila, da se je pred konferenco pogovorila s tremi člani Mladinskega posvetovalnega odbora, eden pa se sestanka ni mogel udeležiti. »Pogovor je bil konstruktiven, v prijetnem vzdušju, bi pa želela poudariti, da moja odločitev po tem pogovoru ne bi bila čisto nič drugačna.« Pirc Musarjeva je ob tem pojasnila, da je iz sicer štiričlanskega Mladinskega posvetovalnega odbora izstopil en član, od še dveh pa v kratkem pričakuje odločitev. »Želela bi si, da to posvetovalno telo deluje še naprej,« je poudarila.

Skupina deklet je protestno podrla zastavice

V ponedeljek so člani civilne iniciative Pohod za življenje na Kongresnem trgu v Ljubljani z zastavicami opozarjali na umrle otroke v postopkih splava. Skupina deklet je zastavice protestno podrla. Med njimi je bila tudi članica predsedničinega Mladinskega posvetovalnega odbora, zato so po navedbah urada sodelovanje z njo sporazumno prekinili.

V uradu predsednice so sicer poudarili, da je stališče Pirc Musar do pravice do umetne prekinitve nosečnosti jasno in javno znano. »Pravica do splava je ustavna pravica, ki jo bo predsednica republike vedno neomajno podpirala. Zato stališč organizatorjev Pohoda za življenje 2023 ne podpira,« so zapisali.

Predsednica je že vse od napovedi kandidature za ta položaj zagovornica spoštljivega dialoga vedno in povsod in pri tem ne deli med tistimi, ki so ji svetovnonazorsko bližje, in tistimi, ki imajo drugačne poglede. Dosledno zagovarja načelo, da morajo politiki pri opozarjanju na sovražni govor začeti pri sebi in biti zgled, so zapisali v uradu.

Mladinski posvetovalni odbor, ki sicer predstavlja neposreden komunikacijski kanal med predsednico in mladimi, bo v spremenjeni sestavi deloval še naprej in pripomogel, da bodo predsedničine odločitve in mnenja temeljila na širokem spektru stališč in bodo resnično predstavljala mnenja ter skrbi mladih. To vodi k učinkovitejšim in uspešnejšim politikam ter omogoča širše in dolgoročno delovanje, so še dodali v uradu predsednice.

 

Na družbenem omrežju X (nekdanji Twitter) se je glede opisanega incidenta vnela burna razprava. 

 

>

 

 

Priporočamo