Skupina Petrol je lani ustvarila 9,5 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je 91 odstotkov več kot leta 2021 in okoli 60 odstotkov več od načrtovanih prihodkov. Prodaja v matični družbi Petrol, d. d., se je v obravnavanem obdobju povišala za skoraj 106 odstotkov in je znašala 7,3 milijarde evrov.
Na rekordno prodajo skupine Petrol je vplivalo več dejavnikov. Eden je priključitev hrvaške družbe Crodux derivati dva v skupino Petrol; Petrol jo je prevzel oktobra 2021. Drugi dejavnik so predstavljale višje prodajne cene pogonskih goriv in energentov. Povprečna cena surove severnomorske nafte brent je leta 2022 znašala 101,3 dolarja, kar je 43 odstotkov več kot leta 2021, v evrih pa je bila višja za 60 odstotkov. Pomemben vpliv je imela tudi četrtino višja prodaja goriv in derivatov v skupni višini 4,1 milijona ton. Zaradi reguliranih cen goriv med 15. marcem in 20. junijem pa so bile maloprodajne cene nižje kot v sosednjih državah, kar je povečalo prodajo na obmejnih bencinskih servisih. S prodajo goriva in derivatov so v skupini Petrol lani ustvarili 46,4 odstotka vseh prihodkov od prodaje. Največji delež ustvarjenega prometa, v višini 48,2 odstotka, je odpadel na dejavnost energija in rešitve, v kateri je količinska prodaja upadla, vendar so bili zaradi visokih rasti cen energentov prihodki višji. Količinska prodaja zemeljskega plina se je v primerjavi z letom 2021 skoraj prepolovila, prodaja električne energije se je znižala za 20 odstotkov, za nekaj odstotkov pa se je znižala tudi prodaja toplotne energije. Prodaja trgovskega blaga, ki je v prihodkih predstavljala petodstotni delež, pa se je povečala za enajst odstotkov, na 520 milijonov evrov, predvsem zaradi vključitve Croduxa v skupino Petrol.
Odškodninska zahtevka
Denarni tok iz poslovanja (EBITDA), eden od ključnih kazalnikov poslovanja, ki kaže, koliko sredstev podjetjem ostane za vračilo posojil, naložbe in izplačilo dobičkov lastnikom, se je lani znižal za 60 odstotkov oziroma za skoraj 142 milijonov, na 96,3 milijona evrov. Po navedbah Petrola je imela na to največji negativni vpliv, v višini 188,9 milijona evrov, regulacija cen pogonskih goriv na vseh trgih. Zaradi nestabilnih in negotovih poslovnih okoliščin – učinkov covida, vojne v Ukrajini, nestabilnosti energetskih trgov pa tudi poslovanja hčerinske družbe Geoplin, ki je bila izpostavljena nedobavam ruskega zemeljskega plina in visoki volatilnosti njegovih cen – je skupina Petrol lani ustvarila 2,7 milijona evrov izgube, medtem ko je leta 2021 pridelala 124,5 milijona evrov čistega dobička. Matična družba Petrol, d. d., pa je lani poslovala z 19,4-milijonskim dobičkom, kar je 70 odstotkov manj kot predlani. Zaradi reguliranih cen goriva Petrol od Republike Slovenija zahteva odškodnino v višini 106,9 milijona evrov, od Republike Hrvaške pa 55,9 milijona evrov. Pred dnevi smo v Dnevniku razkrili, da gospodarsko ministrstvo v sodelovanju z Državnim odvetništvom RS pripravlja teren za mediacijo s Petrolom.
Nižje investicije od načrtovanih
Od načrtovanih investicij v višini 100 milijonov evrov jih je bilo lani zaradi spremenjenih okoliščin realiziranih le okoli 60 milijonov evrov. Svoje poslovanje skupina Petrol v pretežni meri sicer financira z dolžniškimi viri. Od vsote vseh sredstev v višini 2,74 milijarde evrov je imela konec lanskega leta skoraj 70 odstotkov dolžniškega kapitala. V letošnjem letu v skupini Petrol, v kateri država s povezanimi organizacijami obvladuje približno tretjinski lastniški delež, načrtujejo 10,2 milijarde evrov prihodkov od prodaje, 250,4 milijona evrov EBITDA in dobrih 117 milijonov evrov čistega dobička.