Kmalu po obeležitvi stotih dni delovanja vlade strank Gibanje Svoboda, SD in Levica so se na prvem koalicijskem vrhu na Brdu pri Kranju sešli ministri, poslanci in njihovi strokovni sodelavci. »Izjemno pomembno je, da je koalicijski vrh sovpadal z izpolnjevanjem ključnih predvolilnih obljub. Z odstopom od pogodbe o nakupu oklepnikov boxer smo Sloveniji in volilcem demonstrirali, da smo mislili resno, ko smo pred volitvami napovedovali, kaj bomo storili. Zavezali smo se, da bomo vsak mesec izpolnjevali, kar smo obljubili,« je poudaril Robert Golob.

SD in Levica zadovoljni

Če se je po stotih dneh dela koalicije zdelo, da imajo v Levici največ pripomb, zlasti na področju zdravstva, je koordinator stranke Luka Mesec po koalicijskem vrhu dejal, da je bilo srečanje zelo uspešno. »Ministri in poslanci smo ugotovili, da vlada dela dobro in da zaveze iz koalicijske pogodbe vestno izvaja,« je izpostavil Mesec. Spomnimo, ko je Levica sodelovala z nekdanjo vlado Marjana Šarca v letih 2018 in 2019, so bili takrat izjemno nezadovoljni zaradi neizpolnjevanja sporazuma o sodelovanju. Po tokratnem koalicijskem vrhu je Mesec poudaril, da so se zgodile tri pomembne zadeve: »Vlada je odstopila od nakupa oklepnih vozil boxer, rezilna žica se odstranjuje z meje in sprejeli smo drugi paket v sklopu draginjskih dodatkov. To moramo razumeti kot kamenček v mozaiku.« Mesec je dodal, da po pogovoru s poslanci meni, da bo prihodnjih sto dni ključnih, saj so v vladi že opravili prvi pogovor o proračunih za prihodnji dve leti. »Iz tega paketa ukrepov bo razvidno, kateri bodo ključni projekti, ki jih bo izvajala vlada. Pri tem želimo še trdnejše partnerstvo s poslanci,« je dejal Mesec. Pomembno pa je tudi, je dodal koordinator Levice, da so v koaliciji očitno stkali trdno zavezništvo, kar ne pomeni le, da je Slovenija po petnajstih letih končno dobila trdno in razvojno vlado, ampak da bo lahko v najmanj dveh mandatih izpeljala vse zadane naloge.

Nič manj zadovoljna ni bila predsednica SD Tanja Fajon. »Srečanje je potekalo v dobrem ozračju, slišali smo veliko spodbudnih besed in čutiti je bilo željo po timskem delu, kljub velikim izzivom, ki so pred vlado in koalicijo,« je prvi koalicijski vrh ocenila Tanja Fajon. »Umikamo rezilno in panelno ograjo, odrekli smo se negospodarnemu nakupu oklepnih vozil 8x8, izplačali bomo podvojeni otroški dodatek, pomagamo v obdobju energetske krize in prehranske draginje, vse to nas zavezuje k še bolj odgovornemu delu. Vrh koalicije pokazal, da smo se sposobni poslušati in prevzemati odgovornost,« je dejala predsednica SD.

Boxerji načeli odnose z NSi

Predsednik vlade Robert Golob je napovedal, da bodo po 20. septembru sprožili javno razpravo o ustavnih spremembah, na srečanje pa bodo povabili vse parlamentarne stranke, ki bodo želele sodelovati v tem procesu. Na uvodnem srečanju naj bi ugotovili, pri katerih točkah lahko dosežejo soglasje o ustavnih spremembah. Golob je posebej poudaril, da bo na pogovore vabljena NSi, ki je že predstavila svoj predlog ustavnih sprememb na področju volilne zakonodaje, predlagajo ukinitev državnega sveta in spremembe pri imenovanju ministrov in sodnikov. Po odločitvi o odpovedi pogodbe o nakupu oklepnih vozil pa bi lahko bili v NSi veliko bolj zadržani do pogovorov z vladajočo koalicijo. Robert Golob takšnega stališča ni želel komentirati, ker bi lahko bilo kaj izrečeno v afektu, komentarji na to pa bi le še dodatno zastrupljali politično ozračje. Matej Tonin – ki je pogodbo o nakupu oklepnih vozil sklenil tik pred imenovanjem nove vlade – je namreč dejal, da predstavlja odpoved te pogodbe napako, »korak nazaj za slovensko varnost, hkrati pa tudi ekonomsko in diplomatsko škodo«. Robert Golob na drugi strani vztraja, da je revizija razkrila, da je v dolgem obdobju kupovanja oklepnih vozil prišlo do odklonov od učinkovitosti in gospodarnosti. »Naš interes je izpolnjevati standarde Nata o zmogljivosti slovenskih bojnih skupin, vendar ne za vsako ceno in zagotovo ne s prototipi. V bodoče bomo iskali možnosti, kako zagotoviti na bistveno bolj učinkovit in cenejši način opremo, ki bo skladna s tem, kar Slovenija že ima,« je dejal Golob. V reviziji nakupa boxerjev je vlada ugotovila, da je zastavljeni projekt vzpostavitve dveh srednjih bojnih skupin vreden 1,8 milijarde evrov, kar da je nesprejemljivo, zato bo ministrstvo za obrambo do konca letošnjega leta pripravilo rešitev za oblikovanje zmogljivosti srednje bataljonske bojne skupine in srednjega bojnega izvidniškega bataljona. Pri tem pa so si zadali cilj, da bodo prihranili vsaj 400 milijonov evrov glede na dosedanje ocene. 

 

Priporočamo