Okrožna državna tožilka Renata Inkret v obtožnici nekdanjemu sodniku Zvjezdanu Radonjiću očita, da je o sodnici Andreji Sedej Grčar ter tožilki Blanki Žgajnar navajal neresnična dejstva in ju kot uradni osebi obrekoval in razžalil. Ko je Radonjić na ponovljenem sojenju za umor Janka Jamnika pred devetimi leti sodil takrat obtoženemu Milku Noviću, je ob razglasitvi sodbe, v kateri je Novića oprostil očitkov, v sodni dvorani, v prisotnosti vseh strank in medijev, govoril tudi o ozadju sojenja ter pritiskih nanj, ki naj bi jih bil deležen s strani sodnice, pa tudi tožilke, ki je zastopala obtožnico v primeru Nović.

Pogačnik terjal pojasnila

Ko je predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Marjan Pogačnik od njega terjal pojasnila, ali so navedbe resnične, je Radonjić dejal, da je, tako piše tudi v obtožnici, »k njemu, praviloma v njegovo pisarno, tedensko hodila določena sodnica in ga spraševala, ali bo Novića oprostil. Na vprašanje katera sodnica naj bi to bila, pa zapisal, da Andreja Sedej Grčar v dogovoru z Blanko Žgajnar.« »S trditvami, ki so bile neresnične ste prikazovali, da sta sodnica in tožilka skušali vplivati na sojenje in tako vzpostaviti dvom v njuno integriteto,« je dejala tožilka. In dodala, da so o tem poročali tudi vsi mediji, ki bi si lahko o obeh ustvarili napačno mnenje. Tožilko Žgajnarjevo pa je Radonjić, tako obtožnica, razžalil, ker naj bi sramotila sodstvo, ko je zastopala obtožnico specializiranega državnega tožilstva.

Radonjić: »Na zatožni klopi bi moral sedeti Pogačnik«

Radonjić se je na prebrano obtožnico odzval z besedami, da sam nikjer ni imenoval sodnice, ki naj bi redno prihajala k njemu. In da je njeno ime moral napisati potem, ko je predsednik sodišča to izrecno zahteval od njega. »Pravzaprav bi moral tu na zatožni klopi sedeti Pogačnik. Jaz namreč nisem imel izbire in sem mu moral napisati kdo je bil,« je dejal Radonjić. In dodal, da se vse slišano nanaša pravzaprav na sodni svet. In še, da je vse, kar je pisal sodnemu svetu, bilo že naslednji dan objavljeno v časopisu Dnevnik. »Se pravi, da je to publiciral sodni svet,« je bil nejevoljen Radonjić.

Radonjić je vztrajal, da se ne bo zagovarjal, želel je tudi zapustiti sodno dvorano, a je sodnica terjala, da je prisoten vsaj pri zaslišanju obeh oškodovank. Višja sodnica Sedej Grčarjeva je dejala, da je bila z zadevo Nović seznanjena le v toliko, ker je kot preiskovalna sodnica dobila odredbo za hišno preiskavo pri osumljenem, pozneje pa je bila izločena iz vseh postopkov. »Jaz o Noviću ne vem nič, nisem vedela niti, kdaj je bila razglašena druga sodba. S tem, kar je navajal, sem bila seznanjena šele, ko me je predsednik sodišča zaprosil za pojasnila, v zvezi s tem, kar je Radonjić navajal na razglasitvi sodbe. In moram priznati, da sem bila šokirana nad tem, kar sem to prebrala. Gre za popolno insinuacijo. Dejansko pa me je kolega Radonjić velikokrat vabil na kavo, a povabila nikoli nisem sprejela, zato sem bila toliko bolj osupla, ko je napisal, da naj bi hodila k njemu v kabinet. Samoiniciativno je pisal tudi sodnemu svetu. Ker vem, kaj za sodnika pomeni, da je v kazenski zadevi, sem želela stvari razčistiti na skupnem sestanku, ki ga je Pogačnik tudi sklical, a Radonjića nanj ni bilo. Želela sem mu dati možnost, da svoje škodljive in lažne trditve prekliče in s tem tega postopka nikoli ne bi bilo. A ker tega ni storil, sem podala ovadbo, saj navedbe škodijo ne le mojemu dobremu imenu, temveč celotnemu pravosodju,« je dejala sodnica. Radonjić pa je k temu pripomnil, da sodnice videti ni mogel, zato ne ve, čemu bi jo vabil na kavo.

»Ni enostavno, da kot tožilec daš predlog za pregon sodnika, tega se še nikoli nisem poslužila, tokrat pa ni šlo drugače,« je dejala Žgajnarjeva. In dodala, da nič od tega, kar je navajal Radonjić, ni res. Sodišče bo obravnavo nadaljevalo 22. januarja, ko bo zaslišan tudi Dnevnikov novinar Peter Lovšin, ki je pisal o pritiskih na sodnico, pogledali pa si bodo tudi posnetek iz izreka sodbe Milku Noviću, ki ga je predvajala Nova24. x 

Priporočamo