V vrhu Zavarovalnice Triglav se dogajajo sumljive rabote. Kar trije od desetih notranjih revizorjev so namreč prejeli namero o odpovedi. Eden od njih je Vinko Letnar, tudi član nadzornega sveta družbe, ki mu očitajo, da je nepooblaščeno pogledal v dokumentacijo, dostopno na interni aplikaciji eSeje, kjer so dostopni tudi sklepi sej uprave.

A zgodba ima ozadje. Začelo se je že julija, ko je svet delavcev Zavarovalnice Triglav izvolil svoje predstavnike v nadzorni svet (NS) družbe. To so postali Letnar, Janja Strmljan Čevnja in Aleš Košiček. Medtem ko sta se Strmljan-Čevnjeva in Košiček normalno vključila v delo nadzornega sveta, pa Letnarja niso vabili na seje nadzornega sveta. Uprava bi prav tako morala v skladu z zakonodajo za vse tri izvoljene člane NS predlagati vpis v sodni register, a tega za Letnarja niso storili, saj so trdili, da za to ne izpolnjuje pogojev. Letnar je nato novembra dosegel vpis v register na okrožnem sodišču v Ljubljani, ki je ugotovilo, da je njegovo imenovanje ustrezno. Kljub odločitvi sodišča so nadzorniki sprejeli sklep, da Letnarja izločijo iz prejemanja gradiv, prisostvovanja in obravnave zadev na sejah NS in odločanja. Letnarjevega imena prav tako ni mogoče najti med nadzorniki na spletni strani zavarovalnice, čeprav je povsod drugod naveden v uradnih podatkih o organih družbe.

Na zagovoru prisotna
tudi odvetnika

Vodstvo Zavarovalnice se zdaj očitno želi na drug način znebiti Letnarja, ki je ta teden že imel zagovor pred izredno odpovedjo. Dokument, ki ga je prebral Letnar in zaradi česar mu grozi odpoved zaradi domnevno nepooblaščenega vpogleda, se nanaša ravno nanj, in sicer gre za pritožbo, ki jo je zoper odločitev sodišča glede njegovega imenovanja vložila zavarovalnica. »Poleg tega je to pritožbo tako in tako dobil, saj je do tega upravičen in je ta del sodnega spisa,« pravi Letnarjev odvetnik Mirko Bandelj in dodaja, da je Letnarju, ki je zaposlen kot revizor, delodajalec sam dal možnost vpogleda v informacijski sistem: »Če je kdo kaj kršil, je potem to delodajalec, ker ni izločil gradiva, ki ga Letnar ne bi smel videti, če je res tako.« Bandelj meni, da gre pri zadevi za širšo razpravo znotraj družbe o tem, kakšna naj bo notranja revizija in kakšne naj bodo pri tem pristojnosti revizorjev. »Glede na to, da želijo zdaj odpustiti kar tri notranje revizorje, pred pol leta pa so šestim revizorjem dali opozorilo pred odpovedjo, se mi zdi, da gre za resno razpravo o tem, kako kdo razume neodvisno notranjo revizijo.« V Zavarovalnici Triglav zadeve ne komentirajo, češ da gre za osebne podatke, ki jih ne morejo razkrivati.

Je v ozadju velik posel?

Naši viri v Triglavu opozarjajo na še eno stvar: če bi se odkrižali Letnarja, sicer strokovnjaka za informacijske sisteme v zavarovalništvu, ne bi bilo v nadzornem svetu več nobenega člana, ki bi se spoznal na to področje. Kmalu naj bi namreč v družbi zamenjali sistemsko programsko opremo, pri čemer naj bi šlo za projekt, vreden od 20 do 30 milijonov evrov. Kot pravijo, je doslej ravno Letnar pri svojem delu opozarjal, da so ti načrti neracionalno zastavljeni in da bi bilo za družbo škodljivo, če bi bila ta posodobitev izvedena na predviden način. Zato naj bi bil po mnenju naših sogovorcev Letnar za vodstvo družbe še posebno moteč v nadzornem svetu, kjer bi imel možnost vplivati tudi na morebitno zaustavitev takšnega posla. V Triglavu o morebitnih načrtih na tem področju pravijo, da informacijski sistem redno nadgrajujejo s ciljem zagotavljanja boljših zavarovalno-finančnih storitev ter da tovrstno delovanje ne predstavlja enkratnega dogodka, temveč gre za kontinuirane programe.

Zgodba z notranjimi revizorji pa ni edina sumljiva stvar pri poslovanju zavarovalnice. Nadzorniki so namreč konec novembra predsednika uprave Andreja Slaparja skoraj leto dni pred iztekom mandata imenovali za nov petletni mandat na čelu zavarovalnice. Prav tako so za še en mandat imenovali člana uprave Uroša Ivanca in Tadeja Čorolija, ki se jima mandat izteče sredi prihodnjega leta. Takšno zaupanje so nadzorniki omenjenim članom uprave izkazali, čeprav je uprava na isti seji nadzornega sveta predstavila poslovni izid pred obdavčitvijo v prvih devetih mesecih letošnjega leta, v katerih je zavarovalnica poslovala z 11,8 milijona evrov izgube. 

Priporočamo