Po besedah Blaža Štera z Arsa se je dogajanje ponoči po pričakovanjih začelo v zahodni Sloveniji. Proti jutru je nad Primorsko nastal pas močnih padavin, ki je povzročil nalive zlasti v slovenskem Primorju. Padlo je tudi več kot petdeset litrov dežja na kvadratni meter le v nekaj urah, krajevno pa tudi sto milimetrov padavin, je pojasnil Šter. Najbolj črni scenariji pa se po njegovih besedah na srečo niso uresničili.
𝐏𝐫𝐯𝐢 𝐬𝐧𝐞𝐠
— ARSO vreme (@meteoSI) September 12, 2024
❄️Hladna fronta je dosegla sever Slovenije, na Vršiču že sneži. pic.twitter.com/9OZ4Vq03vq
Več padavin na vzhodu države
Nad našimi kraji je hladna fronta, tako da še nastajajo močne padavine, a trenutno ni več izrazitih padavinskih pasov, pojavljajo se bolj krajevni nalivi. Hladna fronta bo dosegla tudi Primorsko, kjer bodo predvsem nad morjem lahko še nastajale nevihte, tudi z nalivi.
Ni še konec. Popoldne zelo močni nalivi v zahodni Sloveniji. V Vedrijanu v Goriških brdih je v treh urah nalilo 127 mm padavin, v pol ure je v najmočnejšem nalivu padlo 47 mm.⛈️ Fronta sedaj že dosegla Primorsko. V Ratečah je šlo v sneg. Za zadnja leta presenetljivo zgodaj. pic.twitter.com/37ufjnLE1p
— Blaž Šter (@vremenolovec) September 12, 2024
Deževja še ni konec, je napovedal Šter in pojasnil, da bo ponoči več padavin v vzhodnem delu države. Do jutra bo dež na zahodu že ponehal, na vzhodu pa ga bo še nekaj. Na Arsu pričakujejo, da bo skupno padlo od 40 do 80 litrov dežja na kvadratni meter, predvsem v osrednjih in južnih krajih.
Na Primorskem bo zapihala tudi burja, ki lahko dosega hitrost okoli sto kilometrov na uro, kakšnega posebnega vetra drugod po državi ni, je pojasnil Šter. Se je pa v Alpah spustila meja sneženja, nekaj snega je tako že zapadlo tudi na Vršiču in drugih višjih predelih.
Težave povzročale padavinske vode
Hidrolog Andrej Golob je pojasnil, da so se hidrološke razmere zjutraj ob močnih nalivih hitro zaostrile v slovenski Istri. Ob močnih nalivih so sprva težave povzročale padavinske vode, kmalu zatem so močno narasli tudi manjši potoki in reke na tem območju ter poplavili.
Se pa hidrološke razmere na tem območju umirjajo, pretoki rek so se ustalili. Po Golobovih besedah se je ustavil tudi pretok Dragonje, ki ne bo poplavila v večjem obsegu. Glede na povečano namočenost tal in vodnatost rek pa je še verjetnost za poplave hudourniških vodotokov in manjših rek na posameznih območjih.
Po državi velika vodnatost rek, ki še narašča
Ob močnem nalivu v Goriških Brdih so med 16.30 in 18.00 hitro in močno narasli vodotoki Reka - Neblo, Kožbanjšček - Neblo in Idrija - Golo Brdo.
Prav tako so popoldne precej narasli vodotoki v Goriških Brdih in prestopili bregove. Na običajnih območjih se razlivajo tudi Dravinja in Savinja s pritoki ter posamezne reke v osrednji Sloveniji.
Zvečer in v noči na petek bodo ob krajevno močnejših padavinah še lahko hitro narasli in se razlivali hudourniki in manjše reke v večjem delu države, posamezni vodotoki lahko tudi poplavijo, sporočajo iz Arsa.
V petek bodo še naraščale Sava v spodnjem toku, Ljubljanica, Krka in reke na vzhodu države, ki se lahko razlivajo na običajnih območjih. V soboto se bo večina pretokov po državi zmanjševala, le Mura bo še naraščala. Na zahodu bo prevladovala srednja, na vzhodu države pa velika vodnatost rek.
Reke so se tudi ohladile. Bohinjsko jezero ima 18 stopinj Celzija, Blejsko jezero 22, morje pa ohranja 26 stopinj.
Reke na vzhodu bodo naraščale še ponoči, med drugim se bosta začeli razlivati Krka in Drava v spodnjem toku. A Golob ob tem poudarja, da gre za poplave vsakoletnih obsegov, tako da večjih težav ne pričakujejo.