Komisija uradniškega sveta, ki je odločala o primernosti kandidatov za generalnega direktorja policije, je soglasno sprejela odločitev, da tako Boštjan Lindav kot tudi aktualni v. d. generalnega direktorja policije Senad Jušić izpolnjujeta razpisne pogoje. Dvom o njihovem izpolnjevanju se je pojavil le pri Jušiću, ki je v preteklosti opravljal naloge pomočnika komandirja koprske policijske postaje, nato pa je bil še pomočnik vodje sektorja kriminalistične policije na koprski policijski upravi. V nobenem od teh primerov ne gre za vodstveni položaj, za katerega bi mu pripadal tudi položajni dodatek, funkcija generalnega direktorja policije pa terja osem let izkušenj na vodstvenih mestih.
Na potezi sta Poklukar in vlada
Pri uradniškem svetu so nazadnje sklenili, da Jušić izpolnjuje pogoje, kar pomeni, da so se zatekli k ohlapnejši interpretaciji vodstvenih izkušenj. Da je Jušić februarja sploh lahko postal v. d. generalnega direktorja policije, so tudi na notranjem ministrstvu zavzeli stališče, da se kot vodstvene izkušnje ne upoštevajo le izkušnje na delovnih mestih, ki so po aktu o sistemizaciji določena kot vodstvena, temveč tudi na takšnih delovnih mestih, kjer gre »po naravi stvari« za vodilna delovna mesta.
Po neuradnih informacijah je Jušićev protikandidat Lindav že pred časom napovedal, da bo odločitev uradniškega sveta glede (ne)primernosti Jušićevih vodstvenih izkušenj izpodbijal na sodišču. Po naših informacijah pri tem še vedno vztraja, tako da bo stališče uradniškega sveta izpodbijal s tožbo. Postopek odločanja na uradniškem svetu bo preverila tudi komisija za preprečevanje korupcije.
Na notranjem ministrstvu so nam včeraj pojasnili, da so že prejeli sporočilo uradniškega sveta o primernosti obeh kandidatov, kdaj namerava notranji minister Boštjan Poklukar vladi predlagati imenovanje svojega kandidata, pa ne razkrivajo. Javna skrivnost je, da Lindav na Poklukarjevo podporo ne more računati, Jušić pa je ministrovo zaupanje za zdaj upravičil in tudi zamenjal številne vodstvene kadre v policiji. Poklukar se lahko sicer odloči tudi, da v imenovanje ne predlaga nobenega kandidata, in ponovi razpis.
Favorit s težkim nahrbtnikom
Jušić je tako v primerjavi z Lindavom izrazit favorit, vendar se je izkazalo, da s seboj nosi težak nahrbtnik. Že ob njegovem imenovanju za vršilca dolžnosti smo razkrili, da se je skupaj z dvema kolegoma iz službe generalnega direktorja policije znašel v izrednem nadzoru direktorata za policijo na notranjem ministrstvu zaradi nepravilnega dodeljevanja nadur in pripravljenosti tudi za čas, ko so bili na svojem rednem delovnem mestu. Na ta račun so Jušić in kolegi v času epidemije neupravičeno prejeli visoka mesečna izplačila, tudi do dvakratnika osnovne plače. Na podlagi ugotovitev nadzora je stekel tudi notranji varnostni postopek, ki pa ni pokazal suma kaznivega dejanja. Roki za delovnopravne ukrepe so vmes že potekli in spornih dodatkov prejemnikom niti ni bilo treba vrniti.
Prav tako je kot pomočnik v odsotnosti vodje vodil koprske kriminaliste jeseni 2014, ko je s počivališča Povir čudežno izginil eden izmed voznikov dveh tovornjakov, v oziroma ob katerih so policisti zasegli 175 kilogramov kokaina. Kot smo razkrili v Dnevniku, policija že več kot eno leto raziskuje okoliščine nenavadnega izginotja voznika, ki naj bi bil policijski informator, vsaj enega vpletenega policista pa so tudi že naznanili specializiranemu državnemu tožilstvu. Čeprav je bil Jušić tedaj celo podpisan pod ovadbo po opravljenem zasegu, na policiji pravijo, da niso ugotovili razlogov za sum, indicev ali dokazov, da bi Jušić ob policijski akciji ravnal protizakonito. Da so policisti tovornjakarju dejansko pomagali zbežati in ga skriti, je pred dnevi za Slovenske novice sicer zatrdil nekdanji koprski kriminalist, vodja oddelka za prepovedane droge Matjaž Hrovatin, ki se je pozneje tudi sam znašel v preiskavi zaradi marihuane, ki sta jo gojila skupaj z očetom – sojenje se še ni začelo, nekdanji kriminalist pa očitke zanika, češ da je bilo osem sadik in še nekaj posušene marihuane namenjenih lajšanju bolečin očeta in njegove žene.
Problematično je bilo tudi Jušićevo pričanje na sodišču, o katerem je poročala TV Slovenija in pri katerem se je izkazalo, da je v (uspešni) tožbi koprskega policista zaradi nezakonite premestitve več prič Jušića postavilo na laž. Policist je zoper Jušića zato vložil celo obtožni predlog zaradi kaznivega dejanja krive izpovedbe, vendar je ljubljansko okrajno sodišče predlog zavrglo in do sojenja ni prišlo. Na sodišču so ocenili, da so se problematizirane Jušićeve izjave nanašale zgolj na formalnosti in niso bile bistvene za razrešitev delovnega spora. Ker je policist s tožbo uspel, pa zaradi domnevnih Jušićevih laži tudi ni bil oškodovan.
Jušić je vse očitke, ki so se pojavili v javnosti, označil za neresnične in zlonamerne.