Mediji so poročali, da je izredno odpoved delovnega razmerja dobila urednica uredništva oddaj o kulturi na TVS Zemira A. Pečovnik, takšna usoda pa bi lahko doletela tudi voditelja Dnevnika Sašo Krajnca. Voditeljico Odmevov Tanjo Starič in urednika TV Dnevnika Borisa Lenarčiča pa skušajo prestaviti v desk na Radio Slovenija, je poročal portal N1. Gre za poteze v. d. direktorja Televizije Uroša Urbanije, ki v času odsotnosti nadomešča tudi v. d. generalnega direktorja Radiotelevizije Slovenija (RTVS).
Na dogajanje se bodo opoldne na novinarski konferenci odzvali novinarski sindikati in aktivi RTVS.
Da so informacije o dogajanju na RTVS izjemno zaskrbljujoče, pa je v današnjem sporočilu za javnost zapisal Forbici. »Navdajajo me s precejšnjim dvomom, da vršilec dolžnosti direktorja TVS, ki v odsotnosti vršilca dolžnosti generalnega direktorja vodi zavod, deluje v okvirih pristojnosti in v korist RTVS,« je zapisal.
Spomnil je, da je svet RTVS vodstvu že na konstitutivni seji naložil redno poročanje o vseh kadrovskih odločitvah. »S tem smo v prvi vrsti želeli preprečiti, da bi odgovorni v času pred imenovanjem nove uprave posegli po potezah, ki presegajo opravljanje tekočih poslov in bi lahko še dodatno otežile optimalno delovanje zavoda,« je pojasnil.
Dodal je, da so člani sveta doslej poslana poročila skrbno preučili »in pri pregledu opazili številne odločitve z vprašljivo vsebino«. »Ker je o prekoračitvi opravljanja tekočih poslov mogoče presojati le od primera do primera, je svet že izglasoval, da se vodstvu naloži vsebinsko utemeljitev vseh izvedenih kadrovskih potez,« je še navedel Forbici.
Vodstvo javnega zavoda je sicer v sredinem sporočilu za javnost zapisalo, da so svetu RTVS posredovali vsa gradiva in realizirali vse sklepe, sprejete na prvi seji sveta, pravočasno pa da bodo realizirani tudi vsi sklepi druge seje. Dodali so, da vodstvo RTVS svetu »dnevno in kontinuirano poroča v zvezi z vsemi zaposlitvami, evidenčnimi javnimi naročili in vsemi drugimi sklenjenimi pogodbami«.
V sporočilu so zapisali tudi nekaj podatkov o poslovanju, med drugim, da bo RTVS predvidoma leto končala s presežkom odhodkov nad prihodki, »pri čemer ima nova uprava precej možnosti za izboljšanje poslovanja«. »Uprava s polnim mandatom ima namreč že sprejete vse podlage za ugotavljanje tehnoloških viškov, aktualno vodstvo pa je pripravilo in vložilo tudi izredno zahtevne tožbe zoper državo za poplačilo kar 24 milijonov evrov iz naslova nerealiziranega dogovora med vlado in sindikati javnega sektorja iz leta 2018,« so zapisali.
Novinarski sindikati in aktivi RTVS obsodili izredno odpoved urednici oddaj o kulturi
V koordinaciji novinarskih sindikatov in novinarskih aktivih RTVS so ostro obsodili izredno odpoved urednici uredništva oddaj o kulturi na TVS Zemiri Alajbegović Pečovnik. Potezo razumejo kot nadaljevanje kaznovanja stavkajočih na RTVS, od sveta RTVS pa pričakujejo, da prepreči nadaljnjo programsko, kadrovsko in finančno škodo.
Ponovno se je izkazalo, da vodstvo Radiotelevizije Slovenija (RTVS), ki opravlja tekoče posle, ne razume uredniške in novinarske avtonomije, ki je tudi glavna stavkovna zahteva stavkovnega odbora novinarskih sindikatov, je na današnji novinarski konferenci poudarila predsednica koordinacije novinarskih sindikatov RTVS Helena Milinković in spomnila, da stavka na RTVS še vedno traja.
Uredništvo oddaj o kulturi na Televiziji Slovenija (TVS) je del stavkovnega odbora in »zelo viden del stavke«. Zato odpoved urednici tega uredništva Zemiri Alajbegović Pečovnik v koordinaciji razumejo kot nadaljevanje kaznovanj stavkajočih. Odpoved urednici je zloraba instituta izredne odpovedi ter neustrezen in krivičen ukrep v. d. generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha in v. d. direktorja TVS Uroša Urbanije, je ocenila Milinkovićeva.
Po njenih besedah se je Alajbegović Pečovnikova v nemilosti vodstva znašla že po februarski državni proslavi pred kulturnim praznikom, na kateri je ob koncu nastopila pesnica Svetlana Makarovič. Zaradi prenosa proslave je, kot je dejala Milinković, urednica od Urbanije prejela ustni opomin. Od takrat pa so se na urednico dnevno vršili pritiski, tudi z omejevanjem in prepovedmi službenih poti v tujino. »V novinarskih sindikatih po skrbnem pregledu primera ugotavljamo, da je delodajalec novinarki preprečeval izpolnjevanje njenih delovnih obveznosti in seveda pogodbenih obveznosti,« je poudarila Milinkovićeva.
Napovedala je, da bodo na svet RTVS naslovili pisni poziv, v katerem bodo svet pozvali, da obsodi zadnje poteze vodstva RTVS, ki opravlja tekoče posle, in stori vse, kar je v njegovi moči, da prepreči nadaljnjo programsko, kadrovsko in finančno škodo na javni RTVS. Poziv so podpisali koordinacija novinarskih sindikatov RTVS, aktiv novinarjev informativnega programa TVS, aktiv novinarjev Radia Slovenija, aktiv Radia Maribor, aktiv MMC in aktiv ustvarjalcev Radia Koper.
Urednici Zemiri Alajbegović Pečovnik so v izjavi za javnost podporo izrazili tudi novinarji uredništva oddaj o kulturi. Kot je na novinarski konferenci povedala novinarka Meta Česnik, so zaradi izredne odpovedi urednici zgroženi, a zaradi razmer na RTVS v zadnjih dveh letih nad njo niso presenečeni. Poudarila je, da je Alajbegović Pečovnikova zanesljiva, kolegialna in strokovna sodelavka, ki ni pristala na posege Urbanije, ki da je onemogočal njihovo delo.