V Sloveniji je trenutno na voljo 58.560 odmerkov posodobljenega Pfizerjevega cepiva proti covidu-19. V zdravstvene domove ga bodo dostavili konec naslednjega tedna, so nam sporočili z NIJZ. Cepljenje priporočajo stanovalcem domov starejših občanov in drugih socialnovarstvenih zavodov, posebno ranljivim kroničnim bolnikom in prebivalcem, starim 65 let ali več.
Ponovno odpiranje
cepilnih centrov
»Cepijo se lahko tudi drugi, če želijo,« so zdravstvenim domovom minuli teden sporočili z ministrstva za zdravje. Pozvali so jih, naj ponovno vzpostavijo centre za cepljenje proti covidu-19. Prosijo jih tudi, naj najprej poskrbijo za cepljenje v domovih starejših občanov in drugih socialnovarstvenih zavodih, saj je treba tamkajšnje stanovalce zaščititi čim prej. »Število obiskov v ambulantah primarnega zdravstvenega varstva se je zaradi akutnih okužb dihal v vseh starostnih skupinah, najbolj pa pri predšolskih in šolskih otrocih ter mladostnikih, močno povečalo. Prav tako se je v zadnjem tednu močno povečal delež vzorcev, pozitivnih na sars-cov-2,« so z ministrstva sporočili zdravstvenim domovom.
V posvetovalni skupini za cepljenje pri NIJZ so izpostavili, da bo količina posodobljenega cepiva, ki bo na voljo, omejena. Odpiranje cepilnih centrov se zdi članom skupine smiselno tudi zaradi načina pakiranja. V tem primeru gre za zamrznjena cepiva s po šestimi enotami, je pojasnila vodja skupine Bojana Beović. Po oceni Beovićeve, ki je tudi na čelu Zdravniške zbornice Slovenije, bi lahko vzpostavljanje cepilnih centrov po drugi strani oteževale kadrovske omejitve. Zdravstvene delavce bo treba k cepljenju v teh centrih namreč preusmeriti iz drugih dejavnosti.
Ostaja milijon odmerkov
»starih« cepiv
Na zalogi ostaja tudi več kot milijon odmerkov »starih« cepiv proti covidu-19. Kdaj jih bodo zavrgli, še ni znano. Posvetovalna skupina za cepljenje se je sicer že pred dobrimi tremi tedni zavzela, da naj nova priporočila ne navajajo neaktualnih cepiv z razmeroma kratkim rokom uporabe. Primeren presledek med prejšnjim cepljenjem proti covidu-19 in cepljenjem s posodobljenim cepivom pa je vsaj šest mesecev, so ocenili v omenjeni skupini.
V nekaterih zdravstvenih domovih so začeli paciente medtem že vabiti na cepljenje proti gripi. Kar ni ovira, da se ne bi pozneje cepili še proti covidu-19. »Cepljenje je lahko sočasno ali s kakršnim koli intervalom,« je pojasnila Bojana Beović. Tokrat je na voljo 185.000 odmerkov cepiva proti gripi, pojasnjujejo na NIJZ, cepljenje pa bo tudi letos brezplačno za vse, ki imajo v Sloveniji urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje. Na NIJZ takšno obliko zaščite posebej priporočajo za skupine prebivalcev, pri katerih so zapleti pri gripi pogostejši kot sicer: kronične bolnike, starejše ljudi, otroke v starosti od šestega meseca do dveh let, nosečnice in posameznike z izjemno povečano telesno težo. Prav tako je posebej smiselno za zdravstvene delavce in druge, ki so nevarnosti okužbe izpostavljeni pri svojem delu ali pa bi lahko okužbo pri tem prenesli na druge ljudi. Priporočajo pa ga tudi preostalim prebivalcem, ki si želijo na tak način zaščititi sebe ali bližnje.
Cepljenje proti covidu in gripi, ki zmanjšuje možnost okužbe in težkega poteka bolezni, rešuje življenja, je nedavno poudarila direktorica Evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) Andrea Ammon. V pomoč bo tudi dobra higiena rok, je izpostavila, uporaba mask pa je smiselna zlasti v zdravstvenih ustanovah in ob gneči v slabo prezračenih prostorih.