Slovenska vojska je prevzela 40 novih taktičnih tovornih vozil 8x8 proizvajalca Rheinmetall MAN. Vozila je Slovenija prejela od Nemčije v zameno za slovensko vojaško pomoč Ukrajini, ki je predstavljala 28 starejših tankov tipa M-55 S. Gre za sodelovanje med državama, za katero sta se septembra dogovorila predsednik slovenske vlade Robert Golob in nemški kancler Olaf Scholz. Slovenija bo v sklopu tega sodelovanja prejela še pet cistern s kapaciteto 9000 litrov, ki so še v izdelavi in jih bo mogoče namestiti na že dobavljena vozila. Prav tako bo Slovenska vojska kmalu lahko končno začela uporabljati 38 lahkih oklepnih vozil 4x4 ameriškega proizvajalca Oshkosh, ki so v Slovenijo prispela že lani. Vsa omenjena vozila so pomembna tudi za vzpostavitev srednje bojne bataljonske skupine, za kar se je Slovenija že pred leti zavezala Natu, tovorna vozila pa bodo služila tudi za logistično pomoč ob naravnih nesrečah. Načelnik generalštaba Slovenske vojske generalmajor Robert Glavaš je ob tem izrazil zadovoljstvo, »da so po več kot desetletju materialne suše prevzeli v uporabo nova sredstva«.

Prvi v seriji nakupov

Prva pogodba za nakup oshkoshev je bila podpisana že leta 2018. Vozila, ki so bila kupljena od ZDA po sistemu država državi, so bila dobavljena že v minulem letu. Minister za obrambo Marjan Šarec pravi, da bo vlada tudi v prihodnje sledila cilju, da bi čim več kupovali po načelu vlada vladi ter da bi kupovali vozila, ki so že opremljena in s katerimi ne bo dodatnih zapletov. Generalni direktor direktorata za logistiko na ministrstvu za obrambo Željko Kralj pojasnjuje, da bodo oshkoshi po novem opremljeni z daljinsko vodeno oborožitveno postajo kongsberg, na kateri so 12,7-milimetrski mitraljezi.

Sedem vozil bo oboroženih z avtomatskimi bombometi. Glede balistične in protiminske zaščite vozila po besedah Kralja presegajo zahtevane standarde. Kljub vsemu pa vozila še niso povsem opremljena, tako bo sledila še montaža radijskih postaj, a bo količina nameščenih naprav odvisna od tega, v kateri enoti bodo vozilo uporabljali. Od omenjenih 38 vozil jih bodo 18 uporabljali v enoti za specialno delovanje, 20 pa v pehotnem bataljonu. Deset vozil je že v celoti usposobljenih, preostala bodo v operativni uporabi do konca januarja prihodnjega leta. Za vozila z oborožitvenimi postajami so skupno plačali 26 milijonov evrov brez davka na dodano vrednost. Slovenija bo skupno od ZDA kupila 129 tovrstnih vozil, pri tem bo 37 vozil dobila prihodnje leto, v letu 2024 bo sedem vozil dobila kot donacijo vlade ZDA, 47 vozil pa bo v tem letu še kupila.

Kmalu znana alternativa
za boxerje

A srednja bojna bataljonska skupina bo kot celota lahko zaživela komaj ob nakupu oklepnikov 8x8, pri čemer je, kot je znano, Golobova vlada odstopila od že dogovorjenega nakupa 45 tovrstnih oklepnikov boxer, zaradi česar bo morala Slovenija plačati okoli 70 milijonov evrov pogodbene kazni. Glede tega je ministrstvo za obrambo tudi uradno že podalo pobudo za izstop iz posla, sam proces izstopa pa bo po pričakovanju ministrstva urejen v prvi polovici prihodnjega leta. Vlada zdaj išče alternativo za boxerje, v zvezi s tem je že naslovila pobudo na vlade več držav. Kralj še dodaja, da v načrtih ostaja nakup približno istega števila oklepnikov 8x8.

Poleg tega je pripravljen tudi investicijski program za nakup novih okrepljenih taktičnih tovornih vozil 6x6 za različne namene, na njih bodo nameščeni kesoni, roke za nakladanje ter cisterne za gorivo in vodo. Predviden je še nakup vozil za izvleko 8x8, prav tako prikolic za prevoz tankov in lažjih vozil. V postopku naročila je še nadgradnja helikopterjev bell 412 in cougar, v načrtih pa je tudi nakup helikopterja za enoto za specialno delovanje. 

Priporočamo