Zdravstveni domovi in koncesionarji, kjer bodo pripravljeni vpisati dodatne paciente, lahko računajo na višje prihodke. A le do določene meje. Zelo veliko število opredeljenih pacientov se ne bo splačalo, napovedujejo v zdravstvenem resorju. Novela vladne uredbe prinaša tudi druge spremembe pri financiranju zdravstva, ob katerih oblasti napovedujejo večjo dostopnost za paciente.

Več pacientov, a spet ne preveč?

Meja, ki v posamezni ambulanti omogoča odklanjanje dodatnih vpisov, je zdaj pri 1895 glavarinskih količnikih, pri čemer so ti odvisni od starosti in števila pacientov. Po novem bo pri 1348 glavarinskih količnikih, ki pa jih bodo izračunavali drugače kot doslej. V večini ambulant, ki niso zavezane k vpisovanju pacientov na novo, bo enako veljalo še naprej, novost pa je regresijska lestvica, ki nagrajuje zdravstvene domove in koncesionarje z dodatnimi pacienti. Pri preseganju meje 1618 glavarinskih količnikov bo plačilo 140-odstotno, k »običajnemu« pa se bo vrnilo pri meji 1618 glavarinskih količnikov. Tovrstne spodbude sicer ne bodo zajele ambulant za neopredeljene paciente, ki bodo v prihodnje preimenovane v dodatne ambulante.

Pri koncesionarjih omejujejo število preiskav

Z novelo uredbe, ki nadomešča nekdanje dogovarjanje o financiranju zdravstva, se znižujejo priznane cene preiskav s CT (v povprečju za 13 odstotkov) in magnetno resonanco (za dobro petino). Te spremembe so tesno povezane z odhodi radiologov iz javnih zdravstvenih zavodov in z naraščajočimi težavami pri neprekinjenem zdravstvenem varstvu v bolnišnicah. Preiskave s CT in magnetno resonanco so bile doslej plačane po realizaciji. Zdravstveni zavodi in koncesionarji so dobili plačanih toliko preiskav, kolikor so jih zmogli opraviti, splačale pa so se tudi zaradi relativno visokih cen. V prihodnje bo njihovo število v primeru koncesionarjev omejeno, je napovedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, v primeru javnih zavodov pa ne. »Seveda si želimo, da bi v javnem zdravstvenem sistemu zagotovili vsaj toliko radiologov, da bi bilo to dovolj za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva,« je včeraj poudarila ministrica za zdravje.

Meja, od katere dodaten pacient v ambulanti družinske medicine ali primarne pediatrije ne bo pomenil dodatnih prihodkov na račun glavarine, bo pri 2426 glavarinskih količnikih. Ta sredstva bodo glede na trenutne načrte tudi vir nagrajevanja zaposlenih v ekipah ambulant družinske medicine in primarne pediatrije, kar pa bo zahtevalo ustrezno zakonsko podlago.

Poskusi, ki niso zalegli

V vrstah zdravnikov so do sprememb kritični. Zaposlenim v ambulantah družinske medicine prinašajo dodatne obremenitve, so njihovi predstavniki ocenjevali v zadnjih tednih, ministrstvu za zdravje pa so očitali tudi, da pri pripravi predloga niso mogli sodelovati poznavalci razmer na terenu. V razširjenem strokovnem kolegiju za družinsko medicino menijo, da je obstoječa meja za odklanjanje pacientov hkrati tudi meja za varno strokovno delo. Vsakršno preseganje tega praga pomeni skrajšanje časa obravnave posameznega pacienta, ugotavljajo v omenjenem strokovnem organu, »kar predstavlja tveganje za manj kakovostno oskrbo pacientov«.

V razširjenem strokovnem kolegiju za družinsko medicino menijo, da je obstoječa meja za odklanjanje pacientov hkrati tudi meja za varno strokovno delo. Vsakršno preseganje tega praga pomeni skrajšanje časa obravnave posameznega pacienta, ugotavljajo.

Pred prenovo glavarinskih količnikov so skušali v zdravstvenem resorju in v vladi dodatne vpise pacientov spodbujati po drugih poteh, ki pa za zdaj niso prinesle opaznejših rezultatov. Kot smo poročali, se je za možnost kadrovskih okrepitev odločilo 27 ambulant, kjer bo medicinska sestra namesto dveh pokrivala po eno ambulanto družinske medicine. Tik pred koncem leta se je izkazalo, da so ambulante vpisale premalo dodatnih pacientov. Zdravstvene oblasti so stavile tudi na ambulante specializantov, za katere pa se v vrsti zdravstvenih zavodov niso odločili. 

Priporočamo