Da so se prijavili na javni razpis za novo, tokrat dvočlansko upravo družbe Slovenski državni gozdovi (SiDG), so nam potrdili trenutni vršilec dolžnosti glavnega direktorja Matjaž Juvančič, Miha Marenče, ki je SiDG začasno vodil od 30. aprila 2016 do 30. aprila 2017, Stojan Rovan, ki je bil v preteklosti v SiDG vodja prodaje in logistike, in Damjan Golovrški, ki je bil nekaj časa prav tako zaposlen v SiDG, bil je tudi delavski predstavnik v njegovem nadzornem svetu.
Prejela zajetno odpravnino/odškodnino
Neuradno je slišati, da naj bi se na razpis prijavila še dva bivša direktorja SiDG – Julijan Rupnik, ki je družbo vodil prva dva meseca po njenem vpisu v sodni register (od 3. marca do 28. aprila 2016), in Zlatko Ficko, ki je bil na njenem čelu od 1. maja 2017 do 5. maja 2020. Rupnik in Ficko nam svoje kandidature nista ne potrdila ne zanikala.
Skupno jima je tudi to, da sta oba od SiDG prejela bajno odpravnino oziroma odškodnino. Ficko je dobil šest bruto mesečnih plač odpravnine, ko ga je nadzorni svet po hitrem postopku razrešil s položaja glavnega direktorja SiDG, Rupnik pa je od SiDG iztožil visoko odškodnino, potem ko ga je Ficko (nezakonito) razrešil z mesta direktorja hčerinskega gozdarskega podjetja Snežnik. Zunajsodno poravnavo je Rupnik sklenil z Robertom Tomazinom, ki je bil glavni direktor SiDG od 10. februarja 2021 do 23. maja 2022, nato je moral, enako kot pred njim Ficko, kovčke čez noč pospraviti in oditi. Tomazin je Rupnika marca lani tudi znova zaposlil v SiDG, in sicer kot vodjo službe za kakovost in standarde.
Favorit Šinkove je Rovan?
Od četverice, ki nam je potrdila, da se je prijavila na javni razpis za dvočlansko upravo SiDG, so zaposleni najbolj naklonjeni sedanjemu začasnemu glavnemu direktorju Matjažu Juvančiču, ki je bil kot poslovni direktor tudi član nedavno razrešene tričlanske uprave, vendar so nadzorniki iz podjetja ob Tomazinu odslovili le finančnega direktorja Andreja Janšo, medtem ko je Juvančič 24. maja 2022 napredoval v začasnega prvega moža državnega gozdarskega podjetja.
Svojega favorita za direktorovanje SiDG naj bi imela tudi kmetijska ministrica Irena Šinko. Naši viri pravijo, da naj bi bil to Stojan Rovan, ki je trenutno v Ribnici vodja medobčinskega inšpektorata in redarstva. Toda v vladnih krogih je slišati, da koalicija te kadrovske rešitve ne namerava podpreti. V času, ko je Šinkova vodila državni sklad kmetijskih zemljišč in gozdov, je bil namreč Rovan tam vodja gozdarskega sektorja. V tej vlogi se je z bivšimi koncesionarji pogajal o tem, koliko nadomestila za izkoriščanje državnih gozdov bodo plačevali. Očitki, da naj bi za državo iztržil občutno premalo, so bili pogosti, s prenosom državnih gozdov na novoustanovljeno državno gozdarsko podjetje pa so na SiDG »prenesli« tudi Stojana Rovana, ki je bil tam vodja prodaje in logistike. A le dobro leto, do konca avgusta 2017, nato je družbo čez noč zapustil in postal direktor Grče – enega od bivših koncesionarjev v državnih gozdovih. Uradno je šlo za sporazumno prekinitev delovnega razmerja, neuradno pa je slišati, da naj bi ga odslovil takratni glavni direktor SiDG Zlatko Ficko, in to na podlagi očitkov o domnevno sporni prodaji lesa iz državnih gozdov tistim, ki so podjetja ustanavljali tik pred delitvijo lesa.
Ko je Ficko maja 2017 prevzel vodenje SiDG, pred tem pa je bil pooblaščenec za gozdarstvo, nam je na vprašanje, ali Stojan Rovan uživa njegovo zaupanje, odvrnil: »Njegova usoda bo odvisna od dveh stvari. Čakam poročilo komisije, ki jo je imenoval nadzorni svet in katere naloga je preveriti pravilnost postopkov prodaje lesa, ki jo je izpeljal Rovan. Ta teden bom opravil pogovore z vsemi vodilnimi in potem imenoval ožjo ekipo, v katero bom stoodstotno verjel tako strokovno kot tudi po človeški plati. Ta dva kriterija bosta ključna pri odločitvi, ali bo Rovan ostal na položaju, ali bo premeščen na drugo delovno mesto, ali pa bo šel iz družbe. Vse tri možnosti so odprte. Želim namreč, da vsi zaposleni delajo v interesu družbe, lastnika in okolja, ne v osebnem interesu.«