Napovedim, da naj bi pri nas prišlo do poka nepremičninskega balona, nisem verjel. Te napovedi so bile večinoma pretenciozne in niso temeljile na dejstvih in dosedanjih izkušnjah. Strokovnjaki že ves čas napovedujemo, da verjetno do bistvenih in hitrih padcev cen pri nas ne bo prišlo. Najprej zato, ker ne glede na razmere ponudba nepremičnin še vedno močno zaostaja za povpraševanjem. V takšnih razmerah pa je nerealno pričakovati bistvene prilagoditve cen. Do teh sicer lahko pride, ampak v bistveno manjšem obsegu in bistveno počasneje, kot pričakujejo kupci.
Najemniški trg pri nas nikakor ne more zaživeti, saj cene najemnin za stanovanja ostajajo visoke. Država bi zato morala predvsem spodbuditi oddajanje stanovanj, ki so trenutno prazna in ki jih je po nekaterih ocenah in raziskavah kar precej. V ta namen bi morali predvsem znižati davčna bremena na prihodke od najemnin in izboljšati pravni položaj najemodajalca. K motivaciji za oddajo ali prodajo praznih nepremičnin bi verjetno precej prispeval tudi nepremičninski davek, ki pa ga očitno še dolgo ne bo. Ima pa država na voljo tudi številne druge ukrepe in spodbude, s katerimi bi izboljšali razmere na najemnem trgu. Predvsem je treba povečati število stanovanj, tako javnih kot zasebnih, ki so namenjena oddaji.
Če bi izbiral sistem, po katerem bi se bilo najbolje zgledovati, bi verjetno izbral avstrijskega, ali bolj natančno dunajskega, vendar pa moramo v tem primeru povzeti celoten sistem, ne le elementov, ki so nam všeč, saj v tem primeru sistem pač ne more funkcionirati. x Nedeljski dnevnik