Preiskovalna komisija o domnevno nezakonitem financiranju političnih strank pred parlamentarnimi volitvami leta 2022, ki jo vodi poslanka Gibanja Svoboda Mojca Pašek Šetinc, je včeraj po nekajkratnih preložitvah le zaslišala poslanca SDS Zorana Mojškerca, deloma pa je zaslišanje potekalo tudi za zaprtimi vrati. Ker poslanec na vprašanja ni želel odgovarjati, mu je predsedujoča celo izrekla kazen v višini petine povprečne plače, to je dobrih 270 evrov. Po nadaljevanju zaslišanja v tajnem delu pa naj bi se menda celo izkazalo, da naj bi poslanec v javnem delu zaslišanja lagal.
Fiktivna izobraževanja SDS
Mojškerc je zanimiv člen v preiskavi komisije, ker nastopa v večkratni vlogi. Pred volitvami je bil svetnik SDS v občini Logatec, bil je direktor podjetja Geopolar Zaščite, urednik portalov Utrip Ljubljane in Notranjska.si ter član nadzornega sveta javnega komunalnega podjetja Logatec, kjer je bil dolga leta direktor Boštjan Aver (znan iz zgodbe o Zavarovalnici Vzajemna), v obdobju tretje Janševe vlade pa kandidat za visoke položaje v državnih podjetjih. Kot lahko sklepamo iz poteka zaslišanja, je podjetje Geopolar Zaščite od leta 2019 do parlamentarnih volitev izvajalo za svetniško skupino SDS v Mestni občini Ljubljana seminarje o komuniciranju. Zanimivo pri tem je, da se Mojškerc na to temo ni ničesar spomnil, ne kdaj so potekali seminarji, ne kdo je predaval, koliko ljudi so izobraževali, ne koliko denarja jim je nakazal MOL. Na večino konkretnih vprašanj je poslanec SDS Zoran Mojškerc odvrnil, da nanje ne namerava odgovarjati, ker da preiskovalna komisija nima nobene pravne podlage. Na preiskovalni komisiji so postregli s podatkom, da je poslančevo podjetje v treh letih na račun izvajanja seminarjev za svetniško skupino SDS pridobilo 41.000 evrov iz proračuna MOL oziroma polovico vseh prihodkov, pri tem pa da obstajajo sumi, da je denar morebiti končal na kakšnem drugem naslovu. Na konkretno vprašanje predsednice preiskovalne komisije Mojce Pašek Šetinc, komu je predal denar, ki je bil namenjen za izobraževanje, ali je bil to morda generalni sekretar SDS Borut Dolanc, je poslanec Mojškerc najprej odvrnil, da ne bo odgovarjal oziroma da denarja ni nikomur predal.
Kakšno vlogo je imel Anže Logar?
Na osnovi tega dela preiskave lahko domnevamo, da poslanca sumijo zlorabe javnih sredstev oziroma pranja denarja za potrebe stranke. V tem delu je zanimiva tudi epizodna vloga poslanca SDS Anžeta Logarja, ki je bil, kot je poročal portal N1, zaslišan kot tajna priča. Logar je bil namreč v obdobju izvajanja domnevno fiktivnih izobraževanj in spornih nakazil na podjetje Geopolar Zaščite občinski svetnik v ljubljanski občini in predsednik mestnega odbora SDS.
Zoran Mojškerc je v obdobju pred volitvami deloval tudi kot urednik dveh medijskih portalov Utrip Ljubljane in Notranjska.si, ki sodita v medijsko mrežo stranke SDS s televizijo Nova24TV na čelu. Podjetje Geopolar Zaščite, ki ga je poslanec vodil do izvolitve za poslanca, nato pa prenesel na ženo in taščo, je bilo v aktivnem odnosu tudi z direktorjem Komunalnega podjetja Logatec, ki ga je do julija 2021 vodil Boštjan Aver. Mojškerc je bil v tem obdobju član nadzornega sveta komunalnega podjetja, na preiskovalni komisiji pa so razkrili podatek, da sta imela Aver in Mojškerc poslovni odnos. Poslanec tudi na to temo ni želel odgovarjati oziroma se je branil, da gre za poslovno skrivnost. Mojca Pašek Šetinc je opozorila na mnenje Združenja nadzornikov Slovenije, da bi lahko poslovno razmerje med Averjem in Mojškercem označili za konflikt interesov, zato naj bi v tem delu poslanca tudi naznanili KPK. V tajnem delu zaslišanja naj bi se posvetili finančnim transakcijam med Averjem in Mojškercem, kjer naj bi se po naših informacijah izkazalo, da naj bi Aver na Geopolar Zaščite nakazal okoli 50.000 evrov v večkratnih zneskih, Mojškerc pa naj bi prejeti denar nakazoval na različne račune in nato dvigoval v gotovini. Kam naj bi poniknil ta denar, menda ni znano.