S precejšnjim diskontom je slovenskemu finančnemu skladu Alfi v lasti podjetja KF Finance uspelo odkupiti terjatve od več bank upnic do Engrutuša v nominalni vrednosti okoli 300 milijonov. Sprva so banke nameravale terjatve prodati v paketu, ker pa je takšen načrt spodletel, so jih leta 2018 prodajale vsaka zase. Po pretvorbi dela terjatev v lastniški kapital je Alfi prek podjetja AH Invest leta 2020 v insolventnem postopku preventivnega prestrukturiranja postal 80-odstotni lastnik Egrotuša, Mirko Tuš pa je prek podjetja Tuš Holding zadržal petinskega.
V Alfiju so se jeseni lani odločili za začetek prodajnega postopka trgovske verige Tuš v Engrotuševi lasti. Tej odločitvi je sledil poziv k oddaji interesa za nakup celotnega podjetja ali le posameznih delov premoženja, vključno z Drogerijo Tuš, ki je bil razposlan lastnikom trgovskih družb v državah jugovzhodne Evrope. Za nakup delov premoženja, predvsem posameznih trgovskih centrov, je zanimanje solidno. Izrazili so ga tudi v hrvaški Fortenovi, ki ima v lasti Mercator, največjo trgovsko verigo na slovenskem trgu. Tako kot Tuš niti Mercator ni v dobri finančni kondiciji, pretežni del denarnega toka iz poslovanja (EBITDA), ki kaže, koliko sredstev podjetjem ostane za vračilo posojil, naložbe in izplačilo dobičkov lastnikom, namenja za odplačilo obresti.
Rewe analizira trg
Zanimanje za nakup posameznih trgovskih centrov Tuša je po naših podatkih izrazil tudi Spar, druga največja trgovska veriga v Sloveniji. Ena od možnih kandidatk za nakup celotnega premoženja Engrotuša je bila trgovska veriga Voli iz Črne gore v lasti tamkajšnjega poslovneža Dragana Bokana, ki pa se ne uvršča več v krog morebitnih prevzemnikov. Za najresnejšega kandidata se je izkazala nemška trgovska veriga Rewe.
V minulem letu je skupina Rewe, ki zaposluje več kot 384.000 delavcev, prihodke povečala za dobrih deset odstotkov, na 84,4 milijarde evrov. Od leta 1996 dalje je Rewe večinska lastnica avstrijske trgovske verige Billa, ki je s svojimi prodajalnami prisotna v regiji jugovzhodne, srednje in vzhodne Evrope. Pred dnevi je nemški tednik Lebensmittel Zeitung objavil, da se Rewe zanima na nakup maloprodajne trgovske verige Tuš. Teh informacij Cristoph Matschke, finančni direktor Reweja, ni želel komentirati. Po zatrjevanju naših virov Rewe že nekaj časa omahuje, ali bi se lotil Engrotuševega prevzema ali ne, pri čemer podrobno preučuje kupno moč in nakupovalne navade na slovenskem trgu z živili, ki velja, upoštevaje kvadratni meter trgovin na prebivalca, za enega najbolj konkurenčnih v Evropi.
Rok se izteka
Rok za dokončno odločitev Reweja se bo iztekel v prihodnjih dneh. Možnosti, da bi se nemški velikan nazadnje odločil za nakup trgovske verige Tuš, ki ima na slovenskem trgu po dostopnih podatkih približno desetodstotni tržni delež, so podrejeni vsi drugi scenariji. Temeljni razlog za to je, da bi v primeru Rewejevega prevzema Engrotuša finančni sklad Alfi imel stabilnega najemojemalca za približno ducat Tuševih trgovskih centrov. Njihovo lastništvo je Alfi pridobil na podlagi nabavljenih terjatev od bank upnic do Energotuša. Natančneje: da je Engrotuš znižal previsoko zadolženost, je nekaj trgovskih centrov po sistemu »sale and lease back« (prodaj in vzemi v najem) prodal Alfiju. Nekaj Tuševih trgovskih centrov pa je uspelo kupiti britanskemu finančnemu skladu Anacap, ki v Sloveniji sodeluje z Urošem Čuferjem, finančnim ministrom v vladi nekdanje premierke Alenke Bratušek. Po končanem ministrovanju se je Čufer podal v svetovalne vode, ena od njegovih prvih strank pa je bil ravno Mirko Tuš s prezadolženim finančnim imperijem.
Če Rewe ne bo prevzel trgovske verige Tuš, je eden od scenarijev, ki se neuradno omenja, prodaja premoženja po delih, pri čemer naj bi bil zastavljen cilj dezinvestirati naložbo v Engrotuš do konca letošnjega leta.
Rezultati lanskoletnega poslovanja Engrotuša, ki zaposluje okoli 2600 delavcev, še niso znani. V letu 2021 je celjsko podjetje ustvarilo 460 milijonov evrov prihodkov in 4,3 milijona evrov čistega dobička.