Pri izboru za nagrado zlati kamen ste letos preverili tudi to, kaj župani v iztekajočem se mandatu puščajo za seboj in kolikšen del predvolilnih obljub so izpolnili. Kaj ste dognali in kje se županom najpogosteje zatakne?
»Morda bo odgovor presenetil, a pri občinah, ki smo jih podrobneje pregledali, je bila lokalna politika zelo uspešna pri izpolnjevanju predvolilnih obljub. Seveda moram poudariti, da so bile to finalistke za nagrado zlati kamen in torej občine, ki tudi po drugih kriterijih izstopajo. Pri preostalih občinah izpolnjevanja obljub nismo pretresli tako natančno, a vseeno bi bil splošen vtis, da občinska politika svoje programe jemlje precej resno. Največkrat se zatakne pri stvareh, na katere občine nimajo neposrednega vpliva, na primer pri kakšnih vladnih dovoljenjih in podobno.«
Kaj po vašem mnenju odlikuje dobrega župana?
»Da čuti utrip kraja. Da je odprt do prebivalcev, jih zna poslušati, a ob tem razume tudi širšo razvojno sliko. In – to je posebej pomembno – da ima dobro ekipo ter da z njo dobro sodeluje. Ključnega pomena za razvoj je kakovostna profesionalna občinska uprava. Tam, kjer deluje ta trikotnik, torej prebivalci – lokalna politika – občinska uprava, so rezultati najboljši.«
Je bolje imeti nadpovprečno zadolženo občino ali občino brez dolga? Oziroma če vprašam drugače: je bolje voliti župana z ambicioznimi obljubami ali zmernega ziheraša?
»Zanimivo vprašanje. Najprej, dolg ni bavbav, čeprav smo Slovenci po naravi zelo previdni. Občine večinoma nimajo težav z zadolženostjo. Tudi če je zadolženost večja od drugih krajev, je pri večini še vedno nizka. Vprašanje ni toliko, ali imeti dolg ali ne, ampak bolj, kako sestaviti kakovostne projekte in kako jih na najboljši način financirati. Kako torej sestaviti kar najboljšo finančno konstrukcijo in uporabiti mešanico različnih orodij, tudi zadolževanja. Časi, ko se je dalo veliko narediti le z evropskim denarjem, so mimo. In koga je bolje voliti? Ziheraša, ki sploh nima projektov, ali velikega vizionarja z gradovi v oblakih? Rekel bi, da nobenega od teh dveh. Volite tiste s konkretnimi projekti, ki naslavljajo resnične probleme kraja in imajo postavljene konkretne, po možnosti merljive cilje.«
Nadaljevanje v tiskani izdaji ali mobilni aplikaciji Nedeljskega dnevnika
Spet Božičnica Nedeljskega
Še več zanimivih člankov – denimo o tem, kaj o RTV Slovenija in svojih novih vlogah meni igralka in televizijska voditeljica Zvezdana Mlakar, kako se je na dnevu odprtih vrat predstavilo Kinološko društvo Ljubljana, ki praznuje stoto obletnico, kaj morate storiti, če želite sodelovati v akciji Božičnica Nedeljskega, kakšen je utrip pred začetkom svetovnega nogometnega prvenstva v Katarju, kako bogata je življenjska pot primorske dobrotnice Emilije Glavina ... – pa v tokratni tiskani izdaji Nedeljskega dnevnika pri vašem prodajalcu časopisov ali na mobilni aplikaciji Nedeljski dnevnik.