Pomislite, trgovinske police so bile v tem času bolj ali manj vseskozi polne, mnogi izdelki so bili na voljo v prekomernih količinah, njihove cene nizke. Takšen primer so oblačila, pri katerih domala ni smisla krpati luknje, saj je novo cenejše. V vsaki kitajski trgovini, kot se je pri nas uveljavil izraz, je na policah polno poceni blaga – od izvijačev do zapestnih ur, od šilčkov do žarnic. Izrazit primer takšnega izobilja so denimo cene igrač.

 

Ponudba različnega blaga je bila v zadnjem obdobju res obilna, tako da so bile lahko cene razmeroma nizke. Pandemija, geopolitična preigravanja in vojna v Ukrajini so nekatere trgovske vezi skrhali. Na nekaterih področjih je tako že mogoče začutiti pomanjkanje, kar se trenutno najbolj odraža v rasti cen, manj za zdaj v manjši trgovski ponudbi. Nekatera podjetja tudi povečujejo zaloge v pričakovanju še večjih težav s ponudbo, to pa posledično pomeni višjo ceno skladiščenja.

Po drugi strani se kaže, da se proizvodnja določenih dobrin vrača v zahodne države, v Združene države Amerike in Evropo. »Posledično bi to pomenilo, da bi več desetletij trajajoče upadanje cen lahko bilo končano,« so nedavno pisali v ameriškem časniku The New York Times. Avtorici prispevka sta med drugim opozorili, da se takšen trend že kaže v avtomobilski in pohištveni industriji. Tam so cene zrasle predvsem zaradi skoka cen transporta. Zdaj se zastavlja vprašanje, ali se bo to nadaljevalo.

Eno poglavitnih vprašanj je, v katero smer bo zaneslo globalizacijo. Če se bodo uresničile napovedi, da se bo proizvodnja selila v razvitejši svet, potem bo ponudba določenih dobrin sicer stabilnejša, toda produktivnost utegne biti nižja, kar se utegne kazati v cenah dobrin. Nekateri kazalniki že kažejo, da se globalizacija upočasnjuje.

 

 

 

Nadaljevanje v tiskani izdaji ali mobilni aplikaciji Nedeljskega dnevnika.

 

 

Primorci živijo dlje kot Prekmurci

Še več zanimivih člankov – denimo o tem, kako sveži podatki o zdravju v slovenskih občinah in regijah delijo Slovenijo na vzhod in zahod, kako je Iskrica Nedeljskega ukrajinskim otrokom in njihovim staršem plačala pustolovščino na morju, kako so v nekdanji Jugoslaviji organizirali štafeto mladosti, zakaj v severnem Jadranu še vedno plavajo velike meduze, čeprav bi se morale posloviti že marca, kakšna je zgodovina skupine Perpetuum Jazzile, ki bo prihodnje leto praznovala štirideset let delovanja, kaj ponuja izletniška trasa, speljana po poti pohoda legendarne partizanske XIV. divizije – pa v tokratni tiskani izdaji Nedeljskega dnevnika pri vašem prodajalcu časopisov ali na mobilni aplikaciji Nedeljski dnevnik.

 

 

 

 

 

Priporočamo