Ladi Rožič, generalni sekretar Sindikata delavcev trgovine Slovenije, je prepričan, da je glavni razlog v prenizkih plačah. V mnogih trgovinah te ne dosegajo niti minimalne plače, zato jim jo mora država doplačevati. Nekaj več zaslužijo poslovodje, a tudi ne toliko, da bi se ravno hvalili. »Jasno je, da zaposleni iz sektorja trgovine bežijo drugam, iščejo novo službo z manjšo delovno obremenitvijo in višjo plačo.«

V sindikatu dobijo vsak dan pisma zaposlenih, v katerih navajajo kršitve delodajalcev. Kršitve delovnega časa, premalo časa za počitek, nadure, ki jih ni mogoče izkoristiti ... Tako zaposleni pripovedujejo, da pridejo v službo ob 5.30, šefi pa prihod ročno popravijo na 6. uro. To se dogaja vsak dan. V enem od pisem, ki ga hranijo v sindikatu, zaposlena piše o nizkem plačilu: »Res sramota, da prodajalec ne zasluži niti minimalne plače, da je treba primakniti dodatek, da se minimalna plača sploh doseže. Ob tem nihče ne pomisli, da je delo prodajalca tudi fizično zelo zahtevno. Prodajalka vsak dan premakne vsaj pol tone izdelkov, ki prispejo v trgovino. Izdelki so naloženi na rolkah, ki so dotrajane ali pokvarjene, imajo polomljene koleščke, klančine so neprimerne ali jih celo ni. Zato ženske premikajo rolke z močjo svojega telesa. Ni čudno, da imajo po dvajsetih letih dela v trgovini težave s hrbtenico, sklepi in tako dalje. In ni čudno, da so apatične, slabe volje, utrujene, izčrpane ... Šefi kričijo, da je treba kazati vesel, nasmejan obraz in tako ali drugače 'guncati afne' potrošnikom. Me zanima, kdo od direktorjev bi bil prešernega razpoloženja po mesecu dni dela ob petkih in svetkih po deset ur na dan za minimalno plačo?« piše prodajalka v pismu in navaja tudi primere mobinga in druge kršitve, o čemer je obvestila tudi ustrezne organe.

Pisma prihajajo iz različnih trgovin (v glavnem živilskih), Ladi Rožič pa strne, da je delo prodajalca fizično vedno bolj naporno, niso redki niti primeri, ko delodajalci namestijo kamere, s katerimi nadzorujejo vsak gib zaposlenega. »Tako ni čudno, da delavcev ne dobijo, zdaj najemajo tujo delovno silo, a tudi ti, ko vidijo, kakšne so razmere, gredo raje v Avstrijo.«

 

Nadaljevanje v tiskani izdaji ali mobilni aplikaciji Nedeljskega dnevnika.

 

 

»Everest ni moja najtežja zgodba«

 

Še več zanimivih člankov – denimo o tem, kaj je v velikem intervjuju za Nedeljski dnevnik povedal legendarni alpinist Reinhold Messner, kako smo preizkusili nov sistem, ki ga uvajajo v zdravstvenem domu Ljubljana in ki ga utegnejo uporabljati tudi marsikje drugod po Sloveniji, zakaj je britanski The Guardian Dneve narodnih noš uvrstil med 20 najboljših tradicionalnih festivalov v Evropi, kaj je o svojem poklicu in karieri povedala Boža Pustovrh Martinčič, pilotka in predsednica društva letalk, kakšne sledi je v stotih letih pustil nogomet v Mirnu pri Novi Gorici, kako bogata je zgodovina Slovenskega okteta ... – pa v tokratni tiskani izdaji Nedeljskega dnevnika pri vašem prodajalcu časopisov ali na mobilni aplikaciji Nedeljski dnevnik.

 

Priporočamo