Državni sekretar za mednarodne zadeve in nacionalno varnost v premierjevem kabinetu Vojko Volk je povedal, da v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba niso bili uradno obveščeni o tem, da predsednica republike Nataša Pirc Musar na obisk v Slovenijo vabi kitajskega predsednika Ši Džinpinga.

»Vsem je znano, da se zunanja politika, med drugim tudi vabila tujim državnikom, vodi v dogovoru med državnim zborom, vlado, predsednico republike in zunanjim ministrstvom, pri čemer je zunanje ministrstvo koordinator za aktivnosti, kot je pošiljanje vabil. Zunanje ministrstvo bomo zaprosili za pojasnilo, kako je bilo skoordinirano omenjeno vabilo,« je dejal Volk.

V uradu predsednice pravijo, da so z namenom povabila seznanili zunanje ministrstvo, ob tem pa so prepričani, da je vabilo kitajskemu predsedniku v tem trenutku na mestu in da ga gre pri tem za nadaljevanje politike aktivnega sodelovanja s Kitajsko, predvsem na vladni ravni, kar da podpirajo tudi v uradu predsednice. Dodali so, da so oziroma bodo Kitajsko v manj kot letu dni obiskali štirje ministri, trenutno na obisku pa je gospodarski minister Matjaž Han.

Na ministrstvo za zunanje in evropske zadeve so za Dnevnik odgovorili, da so pismo predsednice Republike Slovenije predsedniku Kitajske ljudske republike prejeli 25. oktobra. »Po ustaljeni diplomatski poti smo ga nato posredovali visokemu naslovniku. Sodelovanje s predsednico republike poteka v skladu z relevantno zakonodajo in prakso.«

»Z namenom posredovanja vabila je bilo seznanjeno ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Prav tako je vabilo usklajeno z aktualno in veljavno strategijo zunanje politike Republike Slovenije, ki je bila sprejeta v državnem zboru in ki med drugim za regijo Azija in Oceanija navaja, da so v tem delu sveta najpomembnejši partnerji Republike Slovenije Indija, Japonska, Kitajska, Južna Koreja in Avstralija,« sicer še pojasnjujejo v uradu predsednice.

Priporočamo