»Upokojenci nismo preteklost, skupaj z mladimi tvorimo sedanjost, ki je lahko ob obojestranskem spoštovanju lepa. Ne bomo dovolili, da bi nas potiskali na rob družbenega dogajanja, saj smo vendarle soustvarjali pogoje za današnje življenje. Upokojence je treba dati na prvo mesto,« je ob izvolitvi za predsednico Zveze upokojencev Slovenije dejala upokojena kriminalistična inšpektorica Zdenka Jan. Vodila je oddelek za mladinski kriminal na Policijski upravi Celje. Glasovalo je sicer 24 delegatov, Janova, ki jo je predlagala pokrajinska zveza društev upokojencev Celje, je prejela polovico glasov. Nova predsednica je vidno ganjena zbranim zagotovila, da bo s sodelavci nadaljevala z dobrim delom predhodnikov. Mesto podpredsednika sta zasedla predsednik Pokrajinske zveze društev upokojencev Koroške Željko Kljajić in predsednik Društva upokojencev Voličina iz PZDU Zgornje Podravje Stanko Kranvogel.

Na čelu največje upokojenske organizacije bo Janova zamenjala Janeza Sušnika, ki se poslavlja po dveh mandatih, kar je tudi omejitev, ki jo za položaj predvideva statut zveze upokojencev. Sušnik je v govoru poudaril, da je bil v svojem mandatu v dobrih odnosih z vsemi vladami. Z vidika zveze oziroma materialnega položaja upokojencev so po njegovih besedah ključni prav dobri odnosi z zakonodajno in izvršilno vejo oblasti. Glede višine pokojnin je ocenil, da je napredek v času njegovega predsednikovanja viden, a še vedno premajhen. Ko so se tega vprašanja lotili, tako Sušnik, je bila najnižja pokojnina za 40 let dela 442 evrov, s 1. novembrom letos pa se bodo minimalne pokojnine dvignile na 700 evrov.

Osnovna celica so društva

Sušnik je ob tem opozoril, da socialni cenzus ves čas presega pokojnino za 40 let dela, pokojnine pa, da še vedno rastejo počasneje od plač. Kot enega izmed vzrokov za nizke pokojnine vidi prenizke plače. Za nazaj je poudaril, da so v društvih upokojencev ohranili osnovno poslanstvo, izvajali dejavnosti na različnih področjih od športa do kulture, kot izjemno pomembno je izpostavil tudi humanitarno funkcijo zveze oziroma društev. Dodal je, da bo tudi v prihodnje treba nenehno spremljati poteze države, sploh pri pokojninski in zdravstveni reformi. Svojo naslednico je še opozoril, da »časi ne bodo boljši, kvečjemu slabši«, vse skupaj pa spomnil, da so društva upokojencev tista osnovna celica, ki jo je treba imeti ves čas pred očmi.

Kandidati za njegovega naslednika so bili sicer štirje. Pokrajinska zveza društev upokojencev Dolenjske in Bele krajine je predlagala predsednico strokovnega sveta in komisije za zdravstvo in socialno politiko ZDUS Rosvito Svenšek, ki je prejela devet glasov. Pokrajinska zveza Zgornje Podravje je predlagala predsednico Društva upokojencev Fram Romano Fišer, ki je prejela tri glasove, pa tudi Ivana Bitenca iz Slovenskih goric, ki se kot samostojni podjetnik ukvarja z logistiko in je kot edini ostal brez podpore. V ZDUS je vključenih 490 društev in klubov upokojencev, konec lanskega leta pa so imeli skupno več kot 166.000 članov. x

Priporočamo