''Prvo romsko naselje sem kot fotograf obiskal že leta 1999, resneje pa spremljam njihovo problematiko in njihov način življenja dobrih dvajset let. Obiskal sem veliko naselij od 'Vardarja do Triglava'. Romi so večinoma odrinjeni na rob družbe, živijo v človeka nedostojnih razmerah, v barakah ali dotrajanih hišah, z redkimi svetlimi izjemami, kot sta Pušča v Prekmurju in Shuto Orizari, krajše Šutka, v Severni Makedoniji. Izjeme so še posamezne vasi na Balkanu, kjer pa v ogromnih vilah živijo zelo premožni Romi. Tudi v Šutki je življenje dokaj težko, saj že država Severna Makedonija ni ravno bogata, a ker je edina država na svetu, ki je Rome priznala kot narod, vsaj niso diskriminirani: imajo svoje vrtce, šole, športne klube in zdravstvene domove.
Naselje Lunik IX v Košicah na Slovaškem mi je postalo zanimivo, ker Romi tam živijo v velikih stanovanjskih blokih, kar je za njih precej nenavadno. Naselje je bilo prvotno zgrajeno za vojaške in policijske uslužbence, a so se ti kmalu odselili in potem so tja začeli naseljevati Rome. Ker služb ni in socialna podpora ne zadošča niti za skromno življenje, je naselje začelo propadati. V majhnih stanovanjih se gnete tudi po 20, 30 ljudi. Poleg blokovskega naselja tam stojijo še zelo majhne barake, narejene iz desk in polivinila. Sedemdeset odstotkov prebivalcev Lunika je več ali manj pod vplivom drog in alkohola, najpogosteje pa vdihavajo lepila. Naselje deluje približno tako kot ameriški geto iz 70-ih, 80-ih ali 90-ih let.
Kot fotograf sem seveda navajen marsičesa hudega, a je bilo delo tu težje od vsega, kar sem doživel v svoji karieri. Nekdo me je mahnil z vejo po glavi, drugi mi zalučal kozarec v ramo, otroci so brskali po mojih žepih in mi ukradli vizitko župana naselja, Marcela Šane. Kasneje so mi jo vrnili, češ, poglej, mi tukaj to znamo. V zraku je bilo stalno čutiti agresivnost. Najbolj žalostno od vsega pa je to, da je naselje Lunik IX v Evropski uniji in prav zato je treba poročati iz takih marginaliziranih okolij, da se bo mogoče končno nekdo, ki ima to moč, zganil in poskrbel, da ljudje v tem stoletju ne bodo več živeli v neprimernih razmerah. Enako velja tudi za mnoga romska naselja v Sloveniji.''