Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) je pred slabim mesecem objavilo imena desetih gorskih centrov, ki jim bo za njihov razvoj skupno namenilo nekaj več kot 63,4 milijona evrov. Trije, Krvavec, Rogla in Kranjska Gora, bodo prejeli najvišji možni znesek nepovratnih sredstev, to je osem milijonov evrov. Dva od dvanajstih na razpis prijavljenih gorskih centrov, to sta Kanin in Straža Bled, po mnenju MGRT do sofinanciranja nista upravičena, saj naj ne bi izpolnjevala vseh razpisih pogojev. Neizbrana prijavitelja lahko zoper sklep ministrstva sprožita upravni spor. Občina Bovec, ki je lastnica Kanina, se za tožbo ni odločila, Infrastruktura Bled pa jo ima kot najemnica in upravljalka smučišča Straža že spisano.
Bled: Zavedli so nas
Jaka Bossanese iz Infrastrukture Bled, ki se je na javni razpisi prijavila s projektom gradnje tovorne žičnice na Straži, je prepričan, da jih je MGRT med pripravo na razpis zavedlo. Prek portala, ki ga je ministrstvo vzpostavilo za ta namen, so namreč po njegovih navedbah postavili dve konkretni vprašanji. »V razpisu je pisalo, da mora biti vsaj osemdeset odstotkov investicije namenjene žičniški infrastrukturi in zadevam, povezanim z njo, najmanj pet in največ dvajset odstotkov pa naložbam v drugo infrastrukturo. Ker smo kot glavni strošek predvideli gradnjo tovorne žičnice za prevoz sani, s katero bi izdatno povečali zmogljivost žičnice za prevoz potnikov, smo prek portala dvakrat vprašali, ali tovorna žičnica sodi k žičniški infrastrukturi. Obakrat so nam odgovorili pritrdilno, zato smo se s tem projektom prijavili na javni razpis. Toda v sklepu o neizbiri je MGRT zapisalo, da tovorna žičnica sodi med druge dejavnosti. Torej so nas zavedli, zato se bomo pritožili. Če bi nam to pojasnili med pripravo razpisa, bi ga zapeljali popolnoma drugače. Tri desetletja staro žičnico bi nadomestili s sodobnejšo, da bi lahko prepeljala več potnikov,« nam je odločitev za sprožitev upravnega spora pojasnil Jaka Bossanese.
Najemnico in upravljalko Straže je zmotila tudi po njihovem diskriminatorna obravnava. »MGRT je objavilo, da se je na razpis prijavilo dvanajst gorskih centrov, da jih je bilo deset uspešnih, da se bodo z neizbranim Kaninom posebej pogovarjali, kako mu bodo sofinancirali naložbo v žičniško infrastrukturo, Bleda pa ni nihče niti omenil. To je žaljivo,« je kritičen Jaka Bossanese. Poudaril je, da občina Bled samo prek DDV v državno blagajno na leto prispeva okoli devetdeset milijonov evrov, veliko pa tudi prek drugih davkov, turistične takse, dohodnine ... »Toda nazaj dobimo drobtine,« ugotavlja sogovornik.
Iščejo finančne in pravne možnosti za podporo Kaninu
Občina Bovec je na javnem razpisu kandidirala za sofinanciranje naložbe v krožno kabinsko žičnico na Kanin, ki ji konec prihodnjega leta poteče obratovalno dovoljenje, poleg tega bo francoski proizvajalec prenehal izdelovati rezervne dele zanjo. Toda občina Bovec je zaprosila za deset milijonov evrov nepovratnih sredstev, čeprav jih je bilo v skladu z razpisnimi pogoji mogoče dobiti največ osem milijonov. »Prijavitelj v vlogi ni izkazal, da ima na voljo denar za plačilo vseh obveznosti, vključno z omenjeno razliko dveh milijonov evrov, oziroma ni izkazal zaprte finančne konstrukcije investicije,« je v sklepu zapisala razpisna komisija.
Valter Mlekuž, župan bovške občine, nam je povedal, da se na sklep MGRT ne bodo pritožili, in pojasnil, zakaj so razpisano najvišjo vsoto sofinanciranja naložb v žičnice presegli za dva milijona evrov. »Projekt smo imeli pripravljen za vrednost osem milijonov evrov, vendar smo potem dobili razlago, da občina lahko kandidira z desetimi milijoni,« je dejal Mlekuž in potrdil, da zdaj iščejo drugo finančno rešitev. Kakšna bo, še ni znano. »V sodelovanju z drugimi resorji trenutno še preučujemo tako finančne kot pravne možnosti za podporo Kaninu,« so nam dejali na gospodarskem ministrstvu. Slišati je, da imajo nekateri drugi žičničarji glede tega pomisleke, saj nasprotujejo parcialnim rešitvam samo za Kanin. Prepričani so, da je imel tudi ta prosilec, kot vsi drugi, na javnem razpisu možnost dobiti nepovratna sredstva, a je zamočil.