Pred celjskim sodiščem, kjer sodijo nekdanjima direktorjema Eurogradenj in Imosa Klemnu Gantarju in Branku Kastelicu ter prvaku SDS Janezu Janši, je bilo tokrat mirno. Prišel ni niti eden od Janševih podpornikov, ki so minuli teden glasno protestirali proti »krivosodju«. Spomnimo, da specializirano državno tožilstvo Kastelicu očita kaznivo dejanje zlorabe položaja na škodo podjetja Imos, Gantarju in Janši pa pomoč pri omenjenem kaznivem dejanju. Janša je namreč leta 2005 pri Imosu kupil stanovanje v Ljubljani, ki ga je financiral tako, da je zanj ponudil dotedanje enosobno stanovanje, znesek drugega obroka pa naj bi mu družba Imos »podarila« prek navideznega posla, ko je prek Eurogradenj kupila njegovo dobrih 15.000 kvadratnih metrov veliko parcelo v Trenti, v občini Bovec, ki jo je Janša kupil leta 1992. Prvak SDS ves čas trdi, da gre za politično motiviran proces proti njemu, saj da je prodal parcelo na atraktivni lokaciji, na kateri bi lahko zraslo turistično naselje.
Imos ni imel načrta za parcelo
Kot je povedala Alenka Vrhovnik Težak, sodna izvedenka za ekonomijo, finance in bančništvo, je bila njena naloga ugotoviti, ali je bil nakup parcele v Trenti s strani družbe Imos smotrn in upravičen. Dejala je, da je bila Imos velika družba, v tistem času vodilna na področju inženiringa in projektiranja. A kar zadeva parcelo v Trenti, je šlo za manjši projekt, ki vrednostno ni presegel poldrugega odstotka vseh zalog Imosa. Na vprašanje sodnice Cvetke Posilovič, ali je bil nakup ekonomsko upravičen, pa je dejala, da je nadzorni svet družbe nakup potrdil z namenom razvijanja lovskega turizma, a ekonomska upravičenost ni bila ustrezno preverjena. Kot je dejala, bi morali, glede na to, da so v Imosu razpolagali z lastno cenitvijo iz leta 2003 v višini dobrih 20.000 evrov, ki jo je izdelala nekdanja sodelavka Imosa Nikolaja Kogovšek Gilčvert, pred nakupom cenitev novelirati. »Tega pa niso storili,« je bila jasna priča. Še več, Imos bi moral pred nakupom po njenih besedah izdelati investicijski načrt oziroma pripraviti idejno zasnovo za zemljišča v Trenti, česar prav tako niso storili. Kolegij je le enkrat razpravljal o tem, da bi tam razvijali lovski turizem. Na koncu je izvedenka ekonomske stroke sklenila, da nakup za Imos ni bil ekonomsko upravičen.
Za Nahtigala je bila to naložba
Izvedenec Franc Nahtigal pa je svoje mnenje izdelal po naročilu sodišča in ocenil, da je parcela v Trenti z vsemi zemljišči vredna 110.000 evrov. V mnenju je ob tem izrazil tudi zadržke glede ocene kmetijskih zemljišč in gozdov, za kar, kot je priznal, sam ni kompetenten. Parcela v Trenti, ki leži v središču Triglavskega narodnega parka v občini Bovec, je velika dobrih 15.000 kvadratnih metrov. Na njej so gozd in ostanki kmetije iz 19. stoletja na težko dostopnem območju – do zemljišča prek Soče vodi zgolj lesena brv. Do Nahtigalove cenitve sta bila na prejšnji obravnavi zelo kritična sodna izvedenca Anton Brodnjak in Jurij Tonin, ki sta skupaj s še dvema izvedencema leta 2017 opravila cenitev po naročilu sodišča kot člana Združenja sodnih cenilcev in izvedencev za gradbeno stroko (Sicgras) ter ocenila, da je propadla kmetija, ravno zaradi številnih omejitev, vredna le okoli 15.000 evrov. Nahtigal je pri svoji oceni vztrajal, češ da je izhajal iz tega, da je šlo za naložbo v času, ko so banke gradbene projekte močno podpirale ter se je veliko kupovalo in prodajalo. Cenitve Sicgrasa ni hotel komentirati, saj da nima navade obračunavati s kolegi izvedenci. Ker z njihovo cenitvijo ni seznanjen, mu je sodišče dalo čas, da se z njo seznani in se do nje opredeli. Zato bo moral februarja še enkrat na celjsko sodišče.