Čeprav bi nemara javnost lahko dobila občutek, da je Družba za avtoceste (Dars) ugrabljena, to ni res, je po zaskrbljujočih medijskih razkritjih o domnevni korupciji, podkupovanju in drugih nezakonitostih zatrdil predsednik nadzornega sveta te družbe Andrej Šušteršič. »Dars ni ugrabljen, Dars nadzor ima in denarnica Darsa je primerno shranjena v sefu,« je rekel dan po peturni seji nadzornikov.

Nadzorni svet po njegovih besedah sicer ni pristojen za raziskovanje domnevnih nepravilnosti, pač pa bo to storil Nacionalni preiskovalni urad, ki mu bo zdaj uprava Darsa predala zahtevano dokumentacijo, potem ko so kriminalisti že v ponedeljek zaprosili zanjo. Darsove posle, domnevno gre predvsem za opravljanje storitev avtovleke, bo pregledal še varuh konkurence in protikorupcijska komisija. Tudi v parlamentu bodo o tem na pobudo Gibanja Svoboda na izredni seji razpravljali poslanci.

Ni razlogov za krivdno razrešitev

Šušteršič je zatrdil, da so se domnevne nepravilnosti dogajale pod prejšnjimi vodstvi, ta uprava - sestavljajo jo Valentin Hajdinjak, Lidija Kegljevič Zagorc, Andrej Ribič, David Skornšek in Rožle Podboršek - ter nadzorni svet pa da delujeta dobro. Razlogov za krivdno razrešitev prvega moža Darsa Hajdinjaka za zdaj ni, so v sredo presodili nadzorniki.

V sredo se je prav tako sestala Darsova revizijska komisija, ki bo izbrala revizorja za forenzični pregled domnevno spornih poslov. Po nedeljskem razkritju domnevnega podkupovanja, izsiljevanja, suma korupcije, favoriziranja in spornih javnih razpisov na Darsu so tudi upravljavci slovenskega državnega premoženja upravi in nadzornemu svetu naložili naj temeljito raziščeta posle ter v primeru potrjenih nepravilnosti krivdno razrešita upravo. »Krivdna rešitev mora biti utemeljena,« je danes dejal Šušteršič. Za morebitne nezakonitosti je Šušteršič okrivil člane prejšnje uprave ter nižje ravni zaposlenih, ki jih uprava ni skrbno nadzirala.

Spomnimo, Tomaž Vidic je upravo Darsa vodil od leta 2016 do 2020, poleg njega pa dlje časa tudi Vili Žavrlan. Nekaj kasneje so bili v upravo imenovali nekdanji minister Peter Gašperšič, Romana Fišer in Boštjan Rigler, ki so bili razrešeni v začetku letošnjega leta. Nadzorni svet Darsa je v obdobju okrog leta 2020 vodil Pavle Hevka, sicer nekdanji prvi mož 2TDK, v njem pa so med drugim sedeli še Robert Rožič, Anton Guzej, Štefan Šumah, Jože Oberstar in Jožef Zimšek.

Odstranili samovoljne zaposlene

»Pravi ljudje niso bili na pravem mestu,« je rekel Šušteršič. »Problem je bil, ker so bili na določenih delovnih mestih ljudje, ki so delovali samovoljno,« je opisal. Aktualni nadzorniki so po Šušteršičevih besedah že v preteklosti zahtevali spremembe, zato sta s položaja odšla nekdanji direktor področja vzdrževanja Damijan Jaklin in svetovalec uprave Darsa za korporativno varnost Anton Travner (spomladi se je upokojil).

Vsaj en predstavnik (neimenovanega) podjetja naj bi si namreč s podkupninami, ki naj bi jih prejemal in predajal davčni svetovalec in lobist Rok Snežič, zagotovil posel na Darsu, so v nedeljo poročali v oddaji 24ur, kjer so objavili tudi posnetek, na katerem je vidno, kako Snežič prejema 5000 evrov. To naj bi bila, kot je v posnetku trdil anonimiziran vir, podkupnina za posel z Darsom. Sam naj bi Snežiču plačal za 90.000 evrov podkupnin, posle pa so potem na Darsu urejali predsednik uprave Hajdinjak, Jaklin, ki je bil poprej državni sekretar na obrambnem ministrstvu, ko je bil minister prvak NSi Matej Tonin, ter Travner, ki je bil poprej generalni direktor policije. Snežič in Hajdinjak očitke zavračata, slednji ves čas trdi - tudi pred nadzorniki - da Snežiča sploh ne pozna. Del podkupnine naj bi bil namenjen še za stranko SDS. Tudi v slednji so očitke zavrnili. 

Priporočamo