Policijska sindikata sta pred dnevi z notranjo ministrico Tatjano Bobnar podpisala sporazum, ki sindikalnim zaupnikom zagotavlja fond plačanih ur, kar pomeni, da bodo sindikalisti račun za 20.000 ur sindikalnega dela izstavili policiji in se posledično bolj kot ne v celoti posvetili sindikalnemu delu. Gre sicer za začasni sporazum do sklenitve aneksa h kolektivni pogodbi, ki naj bi sindikalni fond uredil trajno. Policijski sindikalisti so že vrsto let svoje delo lahko praktično v celoti opravljali med službenim časom, slednje pa sta nameravala ukiniti generalni direktor policije Anton Olaj in notranji minister Aleš Hojs.

Tožilstvo zaslišuje vpletene

Sindikalni zaupniki so v začetku leta od svojih neposredno nadrejenih začeli prejemati pozive, da naj se zglasijo na svojem primarnem delovnem mestu. To so sindikalni zaupniki tudi bili dolžni storiti, vodstvo policije pa je na lokalne šefe sindikalistov pritiskalo v obliki preverjanja po telefonu, ali so sindikalisti v službi. Nadrejeni so morali o prisotnosti sindikalistov tudi redno poročati, enkrat mesečno celo neposredno Olaju oziroma vodstvu policije.

Policijski sindikat Slovenije je zato prek odvetniške pisarne na specializirano državno tožilstvo vložil tudi ovadbo zoper tedanjega ministra Hojsa in direktorja urada za organizacijo in kadre na notranjem ministrstvu Roberta Kosa. Očitajo jima sum kaznivih dejanj kršitve pravic do sodelovanja pri upravljanju in kršitve sindikalnih pravic ter zlorabe uradnega položaja. Kot smo neuradno izvedeli, preiskava že poteka, tožilstvo pa je tudi že opravilo nekatera zaslišanja vpletenih.

Skupaj na črni listi

Hojs in Olaj sta se sindikaliste odločila disciplinirati, ker so bili v Policijskem sindikatu Slovenije in Sindikatu policistov Slovenije kritični do potez vodstva policije. Zaradi intervjuja, v katerem sta predsednika obeh sindikatov kritike tudi javno izrekla, je Olaj obema celo izrekel opozorilo pred odpovedjo. Ker to ni bilo dovolj, so sindikalistom z obvezno prisotnostjo na njihovem primarnem delovnem mestu želeli dodatno otežiti delo. Če bi predsednika obeh sindikatov obvezno prisotnost ignorirala, pa bi ju lahko dokončno odpustili. Zato je vodstvo policije kmalu po novi obvezi za sindikaliste sprožilo nadzor, ki pa – zaradi pazljivosti sindikalistov – nepravilnosti ni ugotovil, tako da vodstvo policije ni imelo možnosti, da predsednika Roka Cvetka (PSS) in Kristjana Mlekuša (SPS) odpusti.

Med policijskimi sindikalisti in aktualno notranjo ministrico ter vršilcem dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjanom Lindavom naj bi bili odnosi zdaj bistveno boljši. Druži jih tudi dejstvo, da so bili v času tretje Janševe vlade vsi skupaj na črni listi. Čeprav so najvišji predstavniki delavcev in delodajalcev, ko gre za iskanje konkretnih rešitev, že po svoji definiciji na nasprotnih bregovih, pa naj bi tudi prva sestankovanja pokazala precej posluha na strani delodajalcev. V teh dneh so se sindikalisti z vodstvom policije namreč že sešli zaradi poziva sindikatov, ki opozarjata na kritično kadrovsko podhranjenost policije. Po besedah naših sogovornikov je šlo za konstruktiven začetek iskanja rešitev, čeprav je pot do njih še vedno dolga.

Priporočamo