Ministrstvo za zdravje je odredilo sistemski nadzor ljubljanske psihiatrične klinike in policiji prijavilo sum kaznivega dejanja zoper neznanega storilca, so sporočili včeraj. Po besedah ministra Danijela Bešiča Loredana so to storili na podlagi svojih informacij in ugotovitev, torej še pred poročanjem portala N1 o domnevnem nasilju na kliniki. Novinarka omenjenega portala Barbara Smajila se je, kot je napisala v več člankih, pogovarjala s številnimi pacienti, ki so ji pripovedovali o hudem nasilju zaposlenih, med drugim so jih privezane pretepali in dušili z blazinami, govorila pa je tudi z njihovimi svojci, zaposlenimi in nekdanjimi zaposlenimi.
Na ministrstvu so bili s sumi nepravilnosti na psihiatrični kliniki z anonimno prijavo seznanjeni že sredi lanskega septembra, v mesecih, ki so sledili, še z drugimi. Prijave so predali pristojnemu direktoratu za zdravstveno varstvo in pristojnim inšpektoratom, je včeraj povedal direktor urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Aleš Šabeder. S sumi nepravilnosti naj bi se na ministrstvu ukvarjali »proč od oči javnosti«, ker gre za posebej ranljivo skupino ljudi s težkimi duševnimi motnjami, v stiski pa so tudi zaposleni, ki z njimi delajo, je razložil minister Bešič Loredan. »Kdor koli je bil s strani kogar koli ustrahovan in se ne čuti varnega, da bi podal prijavo z imenom in priimkom, je vsak dan dobrodošel na ministrstvu za zdravje. Lahko pride do mene osebno in bom sam poskrbel za varnost,« je zagotovil. Po ministrovih besedah bodo ostro obsodili »vsako dokazano krivdo« in zahtevali odgovornost vpletenih, še posebej vodstva bolnišnice. Odgovornost za to, kar se dogaja na kliniki, nosi direktor zavoda, nad njim je svet zavoda, ministrstvo za zdravje pa »nima nobenih pristojnosti, kar se tiče upravljanja in nadziranja direktorja«, je dodal.
Generalni direktor ljubljanske psihiatrične klinike Bojan Zalar z ekipo se je z ministrom srečal v ponedeljek. »Odkrito smo se pogovorili. Dal sem mu jasno vedeti, naj vendarle stopi pred kamere in pove vse, kar je bilo storjeno z njihove strani,« je srečanje včeraj strnil minister. Ob tem je izpostavil, da se je direktor klinike ob vsem, kar se je dogajalo, »oprl samo na notranje strokovne nadzore«. Nenavadno se mu zdi, da kljub velikemu pritisku javnosti, strahu zaposlenih in pacientov pred maščevanjem direktor Zalar ni nikoli zahteval izrednega strokovnega nadzora s strani zdravniške zbornice. »To je namreč edini strokovni nadzor, ki je možen v Sloveniji. Zdravniška zbornica ima vsa pooblastila ministrstva za zdravje, da opravi izredni strokovni nadzor. Opravi ga na pobudo ustanove.« Zaradi varnosti izvajalcev na ministrstvu sicer ne želijo razkriti, kdo bo izvajal sistemski nadzor.
Na kliniki dvomijo
o resničnosti navedb o nasilju
Generalni direktor klinike Bojan Zalar je včeraj pod vprašaj postavil kredibilnost izjav o dogodkih izpred dveh let, o katerih so pričali anonimni posamezniki. Argumenti o domnevnem nasilju so po njegovi oceni na trhlih temeljih. Zavrnil je tudi očitke, da brani kliniko in nekaj prikriva. Poudaril je, da je ljubljanska psihiatrična klinika med najbolj nadzorovanimi zdravstvenimi ustanovami v Sloveniji. »Ne bojimo se nikakršnih nadzorov (...). A naj nam dajo prave nadzore, ne nadzore, ki imajo meglena ugibanja, ali nekje nekaj je ali ni,« je dejal. Meni, da je zdaj na potezi policija. Vsi, ki so govorili o nasilju, bi morali, če so mu bili priča, to naznaniti policiji, je poudaril. »Če se nekoga na oddelku duši z blazino, ko je nemočen, je to kaznivo dejanje. Če tisti, ki to vidi, tega ne prijavi, je soudeleženec kaznivega dejanja,« je opozoril. Vodja zdravstvene nege na sprejemnem oddelku Nataša Mikez je ocenila, da bi se, če bi se dogajale nepravilnosti ali agresivno vedenje do pacientov, vedno oglasil kdo od zaposlenih. Enako meni tudi Zalar, ki je pojasnil, da je na sprejemnem oddelku v vsakem timu od šest do osem zaposlenih, ki bi težko »zadržali skrivnost«.
Strokovna direktorica klinike Blanka Kores Plesničar je poudarila, da skrbno spremljajo odnose med zaposlenimi ter odnose med zaposlenimi in pacienti. »V primeru neustreznih ravnanj izdamo opozorila, izdali smo tudi odpoved delovnega razmerja,« je poudarila. Redno beležijo vse incidente, ki se dogajajo na oddelkih. »To je sistem, ki je dobro vpeljan in nekako opisuje tako incidente pri pacientih kot tudi incidente pri zaposlenih,« je navedla. Kot je povedala, na kliniki vsako leto beležijo okoli 4900 sprejemov, hospitalizacij proti volji pa je od 10 do 15 odstotkov vseh. Na kliniki so v preteklih štirih letih v povprečju zaznali tudi okoli 150 nasilnih dogodkov oziroma fizičnega nasilja proti osebju in pacientom na letni ravni.