Ena ključnih naložb v okviru 11. prednostne osi kohezijske politike za obdobje 2014–2020, imenovana Učinkovito pravosodje, je bila zasnovana z namenom izboljšanja kakovosti pravosodnih procesov. Cilj projekta je bil optimizirati vodenje postopkov, dvigniti kompetence v pravosodnem sistemu ter spodbuditi in zagotoviti kakovost v pravosodju. Poseben poudarek je bil na prenovi poslovnih procesov in izboljšanju usposobljenosti zaposlenih v pravosodju.
Modernizacija pravosodnega sistema
»Projekt Učinkovito pravosodje je pomemben korak naprej pri modernizaciji slovenskega pravosodnega sistema in dokaz, da skupaj lahko ustvarimo pravično, učinkovito in sodobno pravosodje, ki bo v prihodnosti še bolje služilo potrebam naših državljanov,« pravi pravosodna ministrica Andreja Katič.
Naložba Učinkovito pravosodje je bila izvedena med letoma 2016 in 2023. V tem obdobju so štirje glavni upravičenci – ministrstvo za pravosodje, vrhovno sodišče, ustavno sodišče in uprava za probacijo – izvedli 40 projektov. V tem sklopu so leta 2018 ustanovili upravo za probacijo in razvili informacijski sistem ProbIS ter model ocenjevanja tveganj in potreb za obravnavo oseb v probaciji. Uvedli so tudi novo centralno kazensko evidenco, vpisnik državnega odvetništva, sistem elektronskega vlaganja in vročanja na ustavnem sodišču ter eSpis in eKoledar na vrhovnem sodišču.
Dostopnost in digitalizacija
»Z naložbami v modernizacijo tehnologije smo še posebej poudarili pomen dostopnosti, vključno z nakupom videokonferenčne opreme, ki omogoča lažje spremljanje obravnav za osebe s težavami s sluhom, in nakupom računalniške opreme za podporo poslovnim procesom državnega odvetništva, tožilstva in sodstva,« opisuje ministrica Katičeva in dodaja, da sta pomemben korak naprej tudi digitalizacija dokumentov in dolgoročna e-hramba, ki omogočata enostavno in varno shranjevanje dokumentov, kar je po njenih besedah ključnega pomena za sodobno in trajnostno delovanje pravosodja.
Hkrati so nadgradili že obstoječe informacijske sisteme, kot so eZapori, eNotar, eObveznosti, INS, eVložišče, i-K, ZK, PUND, sistem za obdelavo in objavo odločitev, informacijski in dokumentarni sistem ustavnega sodišča ter sistema videokonferenc in zvočnega snemanja na sodiščih. Digitalizirali so tudi dokumente in sisteme za dolgoročno hrambo na vrhovnem in ustavnem sodišču ter originalne dokumente v rešenih zadevah na ustavnem sodišču. V okviru Učinkovitega pravosodja so nastale spletne strani eu-drzavljan.si, poslovanje-sodstva.sodisce.si, nasodiscu.si in sodnedrazbe.si.
Prav tako so izvedli več kot 13.000 sodišču pridruženih mediacij, s čimer so aktivno prispevali k spodbujanju alternativnih metod reševanja sporov in obvladovanju obremenitev sodišč.
»Ponosni smo tudi na več kot 1000 izvedenih izobraževalnih dogodkov, ki so pripomogli k povečanju strokovnosti zaposlenih v pravosodju. Razvili smo model kompetenc in orodja, kot so vodniki za vodenje sodnih postopkov ter pripravo sodb, ki so olajšali vsakodnevno delo naših sodnikov in drugih pravosodnih delavcev,« razlagajo na pravosodnem ministrstvu.
»Operacija je dosegla izjemne rezultate, presegajoč načrtovane kazalnike, kot je denimo 'število udeležencev izobraževanj/usposabljanj v pravosodju'. Kazalnik 'število razvitih sistemov' smo dosegli 99-odstotno,« pravijo tudi na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj. Uspeh operacije je bil prepoznan z več nagradami in priznanji, tudi mednarodnimi, kot so kristalna tehtnica sodstva, premik naprej, UX Design Award, CEP Award 2019 za probacijo in druge.