Trenja na relaciji med predsednico republike Natašo Pirc Musar in predsednikom vlade Robertom Golobom oziroma stranko Gibanje Svoboda so se v zadnjih tednih stopnjevala tudi do javno izrečenih težkih besed. Prihodnji teden se utegne odnos še zaostriti, saj je v državnem zboru predvideno zaslišanje nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar, ki je po slovesu od Golobove vlade postala svetovalka predsednice države.
Od puljenja zastavic do domovine
Ko je predsednica Nataša Pirc Musar pred slabima dvema tednoma prekinila sodelovanje s članico mladinskega posvetovalnega odbora Saro Štiglic, ker je v parku Zvezda pulila zastavice civilne iniciative nasprotnikov splava, se je Sari Štiglic javno postavil v bran sam premier. »Postaviti se za temeljne svoboščine, kot je odločanje o rojstvu svojih otrok, je dejanje poguma,« je zapisal Golob in s tem zavzel bistveno drugačno stališče od predsednice, ki se je Sari Štiglic odrekla zaradi nespoštljive komunikacije in nespoštovanja kulture dialoga, ob tem pa v isti sapi poudarila, da je tudi sama velika zagovornica pravice do splava. V podporo Sari Štiglic sta iz štiričlanskega mladinskega posvetovalnega odbora nato odstopila še dva njegova člana, eden od njiju po naših informacijah tudi po namigu, ki je prišel iz Gibanja Svoboda.
Neopažena ni ostala niti pikantna izjava v nasprotni smeri. Soprog predsednice republike Aleš Musar se je na odprtju razstave KONS-TR3 spraševal o odnosu do državnosti in pomanjkanju ambicioznosti pri vlaganju v kulturno arhitekturo in pri tem med drugim dejal: »Nikoli ne bomo vedeli, ali smo imeli nekje novega Ravnikarja, ker nam vlade vodijo mali ljudje brez vizije in državniške ambicioznosti.«
Le dan zatem je ostro puščico v predsednico republike izstrelila stranka Gibanje Svoboda, ki se je odzvala na lapsus predsednice med obiskom zamejskih Slovencev v Italiji – torej na izjavo, da je njihova domovina (predsednica je mislila na državo) Italija. Predsednica je spodrsljaj naknadno pojasnila, Gibanje Svoboda pa ji je v ostrem sporočilu za javnost kljub temu očitalo nepredstavljivo odrekanje domovine zamejskim Slovencem, nespoštljivost in celo samovoljnost.
Sprejela Golobovo
odstopljeno ministrico
Da med vrhom Gibanja Svoboda in predsednico republike ni pretiranih simpatij, je mogoče zaznati že dlje časa, čeprav naj bi bilo sodelovanje na formalni ravni korektno. Spomnimo, da se je Nataša Pirc Musar na volitve za predsednico republike podala kot neodvisna kandidatka in da je predsednika vlade Roberta Goloba tedaj zbodlo, da je nekdanji predsednik Milan Kučan javno izrazil podporo prav Musarjevi in ne kandidatki Gibanja Svoboda Marti Kos. Slednja je pozneje izstopila iz predsedniške tekme, čez čas pa tudi iz stranke. Gibanje Svoboda je tako v prvem krogu podprlo kandidata SD Milana Brgleza, po njegovem izpadu pa so v drugem krogu vendarle podprli Natašo Pirc Musar.
V času potegovanja za predsedniški mandat se je izkristaliziral tudi ne prav prijateljski odnos med Natašo Pirc Musar in generalno sekretarko Gibanja Svoboda Vesno Vuković. Kandidatka za predsednico je portal Necenzurirano, za katerega je pred selitvijo v politiko pisala Vesna Vuković, označila za enega od medijev, pri katerih naj bi bilo mogoče kupiti medijski mir ali napad na drugače misleče. Nataša Pirc Musar je pozneje svojo sporno izjavo umaknila, rekoč, da je šlo zgolj za njeno osebno mnenje, za katero se opravičuje. Je pa tudi pozneje v intervjuju za Siol dejala, da ne ve in ne razume, zakaj Vukovićeva do nje goji zamero.
Odnos med predsednico republike in kabinetom predsednika vlade je postal še dodatno napet februarja, ko je Nataša Pirc Musar potrdila, da v njen kabinet prihaja nekdanja notranja ministrica v Golobovi vladi Tatjana Bobnar. Ta je bila prva ministrica Golobove vlade, ki je podala odstopno izjavo. Vzdušje je bilo tedaj izjemno napeto, saj je Tatjana Bobnar Golobu in njegovemu ožjemu krogu posredno in neposredno očitala poskuse kadrovanja v policiji oziroma politične pritiske na policijo. Predsednica republike je z nekdanjo dolgoletno policistko že čez nekaj mesecev našla skupni jezik in jo angažirala kot svetovalko za področje človekove varnosti, Golob in njegovi ožji sodelavci naj bi dali uradu predsednice republike tedaj jasno vedeti, da se s to kadrovsko potezo ne strinjajo.
Nekateri naši sogovorniki stopnjevanje napetosti med kabinetom premierja in predsednico republike zato vidijo tudi v luči prihajajoče seje parlamentarne preiskovalne komisije, ki ugotavlja morebitno politično vmešavanje v delo policije. Na ponedeljkovi seji je predvideno zaslišanje Tatjane Bobnar in nekdanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjana Lindava, ki sta pred tem v krajšem poročilu že opisala domnevne (pre)velike apetite Golobovega kroga po kadrovanju v policiji. S tedaj izrečenimi očitki se že skoraj eno leto ukvarja tudi komisija za preprečevanje korupcije, kjer so nam včeraj odgovorili, da je predhodni preizkus v zaključni fazi in da pri preiskovanju sodelujejo tudi s policijo in tožilstvom.