Policija je že sedaj v okviru svojih rednih nalog pozorna na kršitve zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih oz. uporabe prepovedanih petard. V času od 1. novembra do 17. decembra so obravnavali 29 kršitev zakona, med drugim od 22. novembra do 17. decembra tudi dve lahki telesni poškodbi, povzročeni s prepovedanimi petardami. Ugotavljajo tudi, da veliko nabav prepovedanih petard poteka preko spleta, saj v državah nakupa petarde niso prepovedane.
Policija se strinja s celovito zakonsko prepovedjo
Policija se odziva na vse prijave občanov glede uporabe petard. Tudi letos izvaja preventivno akcijo Bodi zvezda, ne meči petard, s katero osvešča občane, predvsem mladoletnike o nevarnosti uporabe pirotehničnih izdelkov. V ta namen je po Sloveniji že organizirala več novinarskih konferenc, na katerih skupaj z zdravniki osvešča javnost o nevarnostih uporabe pirotehnike. Nadzor nad prodajo pa izvajata tudi Inšpektorat RS za notranje zadeve in Finančna uprava RS.
V policiji sicer menijo, da so že s sedanjim zakonom sankcionirani vsi pojavi, ki predstavljajo nevarnost za nastanek poškodb in povzročajo zanemarljivo raven hrupa. Prav tako ne nasprotujejo celoviti zakonski prepovedi uporabe pirotehničnih izdelkov.
Poslanka SD Meira Hot je namreč nedavno pozvala ministrstvo za notranje zadeve k pripravi zakonodaje, ki bi uporabo in prodajo pirotehničnih izdelkov v celoti prepovedala. Ker ne glede na prepoved v praksi zaznavamo hudo pokanje pirotehnike, je na notranjega ministra Boštjana Poklukarja naslovila še pobudo, da zaostri nadzor in prodajo prepovedanih pirotehničnih sredstev.
Za kršitelje velika globa
Med najbolj moteče dejavnike policisti uvrščajo uporabo pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok (petarde), čeprav je njihova prodaja, posest in uporaba že od leta 2008 povsem prepovedana. Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je sicer dovoljena v času od 26. decembra do 1. januarja. Tudi teh izdelkov pa ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve.
Obmetavanje živali s petardami ali drugimi pirotehničnimi sredstvi prepoveduje tudi zakon o zaščiti živali. Za tako ravnanje je za fizično osebo predpisana globa v višini 800 do 1200 evrov, za pravno osebo, samostojnega podjetnika posameznika ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, pa znaša od 2400 do 84.000 evrov.