Tomc (EPP/SDS) je že v sredo v izjavi na omrežju X izrazila nezadovoljstvo z izbiro slovenske vlade za kandidatko za evropsko komisarko, češ da nima ustreznih kompetenc za zasedbo najvišjih izvršilnih funkcij, da ima prebivališče v Švici in ne v EU, ter da je bivša sodelavka tajne službe, mandat veleposlanice pa naj bi predčasno končala zaradi mobinga.
Očitke je danes ponovila za spletni portal Euronews, kjer Kos opiše kot »popolnoma nesprejemljivo« in »problematično« za Evropsko ljudsko stranko (EPP). Znova je izpostavila njeno pomanjkanje izkušenj na izvršnih položajih ter domnevne povezave z Udbo.
»Si lahko predstavljate, da bi nekdo denimo v Nemčiji imenoval kandidata, obremenjenega s sodelovanjem s Stasijem v preteklosti?« je njene besede navedel portal.
»Varnostne službe so me preverile«
Kos je danes za STA zatrdila, da nikoli ni bila sodelavka ali informatorka Udbe. Dodala je, da so se te obtožbe z namenom, da jo diskreditirajo, prvič pojavile, ko je leta 2022 napovedala kandidaturo za predsednico.
»Preden sem postala veleposlanica v Nemčiji in Švici, so me varnostne službe v obeh državah preverile. (...) Če bi kadarkoli škodovala interesom Slovenije, ne bi mogla delati v slovenski vladi ali biti veleposlanica,« je zapisala.
Kot podpredsednica GZS nadrejena Romani Tomc
Zavrača tudi očitke Tomc, da nima vodstvenih ali političnih izkušenj. Navaja, da je bila dve leti direktorica urada vlade za komuniciranje in tiskovna predstavnica vlade, tri leta podpredsednica Gospodarske zbornice Slovenije. »V tem času sem bila nadrejena gospe Tomc, ki je to očitno pozabila. Dobro se je spominjam, saj je kot vodja službe za javna naročila dobro opravljala svoje delo,« je dodala.
Očitke, da naj bi z veleposlaniškega mesta v Švici odstopila zaradi mobinga, je Kos označila za izmišljene. »Kot veleposlanica sem za svoje delo vsako leto dobila najvišjo oceno delovne uspešnosti - odlično,« je zapisala.
Kos je junija 2020 predčasno odstopila s položaja veleposlanice v Švici, kot razlog pa navedla drugačne poglede na vodenje veleposlaništva in zunanje politike. Potrdila je, da je bil njen odstop povezan tudi z izrednim nadzorom vodenja veleposlaništva v Bernu, podrobnosti katerega pa niso znane.
Zunanja ministrica Tanja Fajon je v četrtek v oddaji Tarča na TV Slovenija glede tega dejala, da je kot ministrica seznanjena tudi s preteklostjo veleposlanikov in tudi s poročili o nadzoru. »Gre pa v glavnem za postopke interne narave,« je dodala.
Spletni portal Politico je pred tem v četrtek pisal o svetovalni karieri Marte Kos v lobističnem podjetju Kreab. Kos je za portal dejala, da se ne vidi kot lobistka, bo pa iz podjetja izstopila, ko bo predsednica Evropske komisije objavila seznam svojih komisarskih kandidatov in bo na njem tudi sama.