Domači turisti so maja prispevali četrtino vseh prenočitev. Povprečna doba njihovega bivanja je znašala 2,7 prenočitve. Turistični nastanitveni obrati so poročali o 116.000 prihodih domačih gostov, kar je za 38 odstotkov manj kot leto prej. Tudi prenočitev je bilo za 34 odstotkov manj; našteli so jih 313.000, največ v občini Piran.

Povprečna doba bivanja tujih turistov je znašala 2,3 prenočitve. Njihovih prihodov je bilo skoraj 394.000 oziroma za 44 odstotkov več kot pred letom dni. Ustvarili so približno 903.000 prenočitev oziroma za 37 odstotkov več kot v istem mesecu lani. Največkrat so prenočili v občini Ljubljana.

Od tujih turistov so največ prenočitev ustvarili tisti iz Nemčije, in sicer skoraj 181.700 oziroma 20 odstotkov vseh. Največkrat so prenočili v občini Bovec. Med turisti iz Avstrije je bil najbolj priljubljen Piran, skupno pa so opravili nekaj več kot 107.400 prenočitev oziroma 12 odstotkov vseh tujih. Sledili so turisti iz Italije (šest odstotkov) ter iz Združenih držav Amerike in Madžarske (iz vsake po pet odstotkov). Izmed omenjenih držav so turisti iz Nemčije v povprečju bivali najdlje; ustvarili so 2,4 prenočitve.

Največ prenočitev v gorskih občinah

V nastanitvenih obratih v gorskih občinah je bilo 29 odstotkov vseh prenočitev, največ v občini Bled. Sledile so obmorske (19 odstotkov) in zdraviliške občine (18 odstotkov) ter Ljubljana (16 odstotkov). Povprečna doba bivanja, tako domačih kot tujih turistov, je bila najdaljša v zdraviliških občinah, in sicer 3,5 prenočitve. Domači turisti so tam v povprečju ustvarili 3,7 prenočitve, tuji pa 3,2.

Domači in tuji turisti so največ prenočitev ustvarili v hotelih (573.100 prenočitev oziroma 47 odstotkov vseh), sledili so zasebne sobe, apartmaji in hiše (21 odstotkov) ter kampi (13 odstotkov). V primerjavi z lanskim majem se je število prenočitev najbolj povečalo v planinskih domovih in kočah (za 24 odstotkov) ter v kampih (za 22 odstotkov).

Od začetka januarja do konca maja je bilo v Sloveniji skupno skoraj 1,8 milijona prihodov turistov in nekaj več kot 4,5 milijona njihovih prenočitev oziroma za 12 odstotkov več kot leto prej. Povprečna doba bivanja je v tem obdobju znašala 2,5 prenočitve. Domači turisti so v prvih petih mesecih leta prispevali 35 odstotkov vseh prenočitev, tuji pa 65 odstotkov. Domači turisti so ustvarili skoraj 1,6 milijona prenočitev, tuji pa nekaj več kot 2,9 milijona. Domačih je bilo za 18 odstotkov manj, tujih pa za 41 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Prebivalce Slovenije v prvem četrtletju od potovanj odvrnili finančni razlogi

Na vsaj eno zasebno potovanje se je v prvem letošnjem četrtletju odpravila četrtina prebivalcev Slovenije, starih 15 let ali več. Skoraj tretjina tistih, ki v tem obdobju niso zasebno potovali, je kot najpomembnejši razlog za to navedla finančne omejitve, je danes objavil statistični urad.

V prvem letošnjem četrtletju se je vsaj enega turističnega potovanja (zasebnega ali poslovnega) udeležilo 484.000 oziroma 27 odstotkov prebivalcev Slovenije, starih najmanj 15 let. Največji delež udeležencev potovanj je bil iz starostne skupine 25-44 let (39 odstotkov), najmanjši pa iz skupine 15-24 let (11 odstotkov). Povprečna doba bivanja v Sloveniji je bila najdaljša med prebivalci, starimi 65 let ali več, v tujini pa so največ prenočitev ustvarili prebivalci, stari med 15 in 24 let.

Domači turisti so odšli na okoli 1,2 milijona turističnih potovanj, od tega jih je bilo približno milijon zasebnih. Nekaj več kot polovico teh (57 odstotkov) so opravili v Sloveniji, med preostalimi tujimi destinacijami pa je bila ciljna država najpogosteje Hrvaška (35 odstotkov). Sledili sta Bosna in Hercegovina (18 odstotkov) ter Italija (15 odstotkov).

Na zasebnih potovanjih je bilo ustvarjenih 3,2 milijona prenočitev, 58 odstotkov teh v tujini. Posamezno zasebno potovanje v Sloveniji je v povprečju obsegalo 2,3 prenočitve, v tujini pa 4,2 prenočitve. Največ turistov na zasebnih potovanjih je prenočilo pri sorodnikih in prijateljih (32 odstotkov) ter v hotelih in podobnih objektih (26 odstotkov). 18 odstotkov jih je bivalo v lastnem počitniškem bivališču.

Za izdatke v povprečju 89 evrov na dan

Izdatki na zasebnem potovanju so v povprečju znašali 89 evrov na dan. Več so v povprečju porabili tisti na potovanjih v tujini.

Skoraj tretjina tistih, ki v prvem četrtletju niso zasebno potovali, je kot najpomembnejši razlog za to navedla finančne omejitve. Četrtina se jih ni odpravila nikamor zaradi pomanjkanja prostega časa, 16 odstotkov jih je izpostavilo zdravstvene in druge razloge, 12 odstotkov pa jih ni čutilo potrebe po potovanju.

Prebivalci Slovenije so skupno ustvarili okoli 433.000 enodnevnih izletov v tujino, večina je bila zasebnih. V povprečju so na takšnem enodnevnem izletu porabili 133 evrov na dan, večino izdatkov pa namenili za nakupovanje.

Priporočamo