Madžarska je leta 2019 v Lendavi kupila nepremičnine, ki jih je nato predala v brezplačno uporabo tamkajšnji krovni manjšinski organizaciji. Slovenija je za nakup in predvidene konzularne dejavnosti v prostorih organizacije izvedela šele januarja od spletnega portala Oštro, zunanje ministrstvo pa je poklicalo na pogovor madžarskega veleposlanika.
V več kot sto let stari meščanski hiši na Glavni ulici 7 je krovna organizacija madžarske manjšine v Sloveniji, Pomurska madžarska samoupravna narodna skupnost (PMSNS) lani dobila svoje nove prostore. Nepremičnine na tem naslovu je leta 2019 za 750.000 evrov kupilo madžarsko zunanje ministrstvo, lani pa jih je za nedoločen čas predalo v brezplačno uporabo PMSNS, danes poroča portal Oštro.
Madžarska vlada je pogodbo o uporabi z manjšinsko organizacijo sklenila julija lani, v njej pa je določeno, da morajo madžarski konzularni službi omogočiti brezplačno uporabo reprezentančnega prostora.
Slovensko ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je za madžarski nakup v Lendavi izvedelo šele 11. januarja, ko je prejelo novinarska vprašanja Oštra. Dotlej pa je bilo madžarsko lastništvo že dobra tri leta vpisano v zemljiško knjigo. Na MZEZ prav tako niso vedeli, da je v prostorih manjšinske organizacije predvidena tudi občasna konzularna dejavnost.
Madžarsko zunanje ministrstvo bi moralo za vpis lastništva od slovenskega ministrstva pridobiti potrdilo o ugotovljeni vzajemnosti, a tega ni storilo. Po zakonu o ugotavljanju vzajemnosti lahko tuja država pridobi lastninsko pravico na slovenski nepremičnini, če predloži potrdilo o ugotovitvi vzajemnosti, ki ga izda MZEZ. Toda madžarsko zunanje ministrstvo potrdila ni pridobilo.
MZEZ je Madžarsko zato zaprosil za dodatna pojasnila in madžarskega veleposlanika v Ljubljani poklical na pogovor. Veleposlanik Madžarske v Ljubljani Andor Ferenc David je sicer za Oštro pojasnil, da ne veleposlaništvo ne generalni konzulat v Lendavi ne opravljata diplomatske oziroma konzularne dejavnosti.
Po madžarskem nakupu nepremičnin je poslansko pisarno na Glavno ulico 7 lani preselil tudi poslanec Ferenc Horvath, sicer predsednik PMSNS. Najemnino zanjo plačuje državni zbor, a tudi tam niso vedeli o madžarskem lastništvu prostorov, ki jih plačujejo. Aneks k najemni pogodbi so namreč sklenili s PMSNS.