»V preteklih mesecih smo na podlagi najdb uplenjene divjadi sklepali, da se v lovišču nekaj dogaja, prisotnost volkov pa je potrdila šele fotografija lovske kamere,« je v izjavi za javnost zapisal vodja Lovišča s posebnim namenom Pohorje Izidor Cojzer in dodal, da so volkovi »nasploh izjemno plašne živali, ki se pred človekom umikajo in mu niso nevarne«.
Volkove smo tisočletja preganjali in jim globoko vtisnili strah, zato se nas izogibajo in nas ne dojemajo kot potencialen plen. V primeru, da do srečanja vseeno pride, lovci svetujejo, naj ostanemo mirni, opozorimo na našo prisotnost in se umaknimo. Če se sprehajamo skozi gozd s psom, pa je pomembno, da ga imamo vedno na povodcu, da ne pride do morebitnih neželenih srečanj med psom in volkovi.
Čeprav volk človeku ni nevaren, lahko napade ovce in podobne živali. »Rejce spodbujamo k izvajanju preventivnih ukrepov. Za tiste, ki bi želeli preventivno zavarovati svoje živali pred zvermi, imamo na voljo ustrezno zaščitno opremo v okviru različnih projektov kot sta LIFE Wild Wolf in LIFE Varna paša,« je povedal Miha Marenče, vodja Sektorja za načrtovanje razvoja gozdov na Zavodu za gozdove Slovenije.
V Sloveniji vse več volkov
Po tem, ko so volkovi v 90-ih letih prejšnjega stoletja postali zaščiteni, si je njihova populacija v Sloveniji opomogla in se v letih 2018/19 razširila v Alpe, kjer je od takrat stalno prisotna. Tudi Pohorje volkovom predstavlja primeren življenjski prostor, zato širitev na to območje ni nepričakovana, še izpostavljajo lovci.
Skupno je bilo v Sloveniji v sezoni 2022/23 prisotnih 117 volkov, kar je primerljivo z rezultati spremljanja v sezoni 2020/2021, ko jih je bilo zaznanih 120. Podoben trend širjenja volkov opažajo tudi drugod po Evropi.