»Lojze Peterle je vodstvo Nove Slovenije obvestil, da izstopa iz stranke. Njegov izstop obžalujemo,« so zapisali na spletni strani NSi.
Peterle je bil eden najvidnejših in ustanovnih članov NSi, več mandatov evropski poslanec, zadnja leta pa predsednik Kluba krščanske demokracije v NSi. Prav tako mu je po statutu NSi kot nekdanjemu predsedniku vlade - vodil je osamosvojitveno vlado, tedaj še kot prvi mož ideološke predhodnice NSi, Slovenskih krščanskih demokratov - doživljenjsko pripadalo mesto na kongresu stranke z glasovalno in volilno pravico.
Včeraj nas je Lojze Peterle obvestil, da izstopa iz Nove Slovenije. Njegov izstop obžalujemo.
— Matej Tonin (@MatejTonin) November 5, 2024
Gospodu Peterletu se zahvaljujemo za njegovo dolgoletno delo. Veseli nas, da imamo še vedno skupen cilj – krepitev krščanske demokracije.
Želimo mu veliko zdravja in veselja ob novih… pic.twitter.com/n2V18MIsoE
»Vedno je znal zelo jasno in odločno povedati, če se s čim ni strinjal, in to ves čas delovanja v stranki, tako v času predsedovanja Andreja Bajuka, Ljudmile Novak kot tudi v zadnjem obdobju. To smo vedno jemali kot znamenje demokracije v stranki in njegov prispevek k njej. Tako razumemo tudi njegovo odločitev o izstopu iz stranke,« so še zapisali v NSi.
Kot dodajajo, je bil pomemben del slovenskih demokratičnih procesov po osamosvojitvi Slovenije, prav tako je bil pomemben za rast slovenske krščanske demokracije. »Zato se mu ob tem zahvaljujemo za vse, kar je storil za NSi in za razvoj krščanske demokracije v Sloveniji.«
»Močni smo bili, ker smo imeli jasne vrednote in načela«
Na prehojeno pot je danes 76-letni Peterle spomnil z zapisom na Facebooku. "Pred dobrimi tridesetimi leti smo uredili zadeve na zunanjih frontah in stopili suvereno na politični zemljevid sveta, sedaj se moramo obrniti k sebi, ker smo ogroženi od znotraj - pa ne samo zaradi šibkega veselja do življenja," je zapisal.
Krščanske demokrate v različnih strankah je pozval, da stopijo skupaj in premagajo virus razdeljenosti v dobro vse Slovenije. »Ko smo imeli močno demokrščansko linijo, smo imeli drugačno razvojno dinamiko in več dialoga. Močni smo bili, ker smo imeli jasne vrednote in načela, jasno identiteto in jasne cilje. Všečni in taktični “malo sem, malo tja - malo levo, malo desno” temu ne more biti alternativa,« je sporočil.
V zapisu je nakazal na nestrinjanje z aktualnim vodenjem NSi, kritike zlasti v zadnjih tednih ni skrival, prav tako se ni udeležil zadnjega volilnega kongresa stranke. Kot je takrat ocenil, sedanje vodstvo ne more zagotoviti preloma, saj je imelo za to že precej časa. Meni tudi, da Matej Tonin z mesta evropskega poslanca ne bo zmožen učinkovito voditi stranke.