Poslanec Levice Miha Kordiš stranki očita, da je sklep o zamrznitvi sprejela nedemokratično in mimo statuta, saj v njem ta ukrep ni predviden. Sam iz stranke ali iz poslanske skupine ne bo izstopil, je dejal za STA in dodal, da si v levem krilu želijo zgolj političnega dogovora v stranki.

"Včeraj smo bili priča neki zelo farsični seji sveta te stranke," je ocenil Kordiš. Vodstvo stranke je sklep o zamrznitvi članstva sprejelo brez demokratične razprave v stranki in možnosti sodelovanja članstva pri tej odločitvi, je dejal. Vodstvu stranke tako očita, da si ne upa soočiti z lastnim članstvom.

Ob tem je opozoril, da statut stranke zamrznitve članstva ne pozna, to je nekaj, kar si je vodstvo "dobesedno izmislilo, zato da se me pospravi iz organov stranke". "To je podoben poskus udara na sama pravila delovanja stranke, kot smo mu bili priča že februarja, ko so me razrešili iz delovnih teles DZ, mi vzeli besedo in me presedli v zadnjo vrsto v DZ," je dejal Kordiš.

Poslanska skupina Levice je namreč februarja letos na mandatno-volilno komisijo DZ poslala predlog za razrešitev poslanca Mihe Kordiša z mesta predsednika odbora za delo, družino, socialne zadeve ter z mesta člana v odborih DZ in v preiskovalni komisiji zaradi "zlorabe položaja, zavajanj, pritiskov, groženj in izsiljevanja v poslanski skupini", so tedaj navedli v Levici. Kordiš pa je bil tedaj prepričan, da se ga skuša na ta način utišati zaradi njegovih političnih stališč, a razlogov za izstop iz stranke ni videl. Sledilo pa je nekaj izstopov iz stranke, predvsem tistih, ki so podpirali t. i. levo krilo.

Sam pravi, da ne počnejo nič drugega, kot to, kar je zapisano v programu stranke in dogovorjeno v koalicijski pogodbi - borijo se za javno zdravstvo, opozarjajo, da niso dovolj minimalne uskladitve minimalne plače, nočejo, da se sprejme pokojninska reforma, ki bo ljudi prisilila, da delajo še več in še dlje, "kot to počnejo v tem trenutku". Za tem bi po njegovem prepričanju morala stati celotna stranka, ne le en poslanec oz. levo krilo.

V levem krilu je trenutno organiziranih 500 ljudi, "kar je zelo lepa številka", pravi Kordiš.

Iz stranke in poslanske skupine sam "na noben način" ne bo izstopil, saj jo pomaga graditi že več kot desetletje, enako pa velja za njene člane. "Če se nas želijo znebiti, naj nas nesejo ven, mi kot socialisti pa se bomo borili za to, v kar verjamemo in kar naj bi stranka bila," je dejal.

VIDEO: Odziv Miha Kordiša

Kordiš deluje razdiralno in javno napada svoje poslanske kolege, ministre in stranko, pa so navedli v Levici. "Ne deluje v skladu s statutom, deluje razdiralno, svojih političnih akcij in delovanja ne usklajuje z organi stranke ter vztrajno javno napada svoje poslanske kolege, ministre in stranko kot celoto," so zapisali v Levici.

"Že mesece poteka sovražna kampanja Mihe Kordiša v javnih občilih, medijih in socialnih omrežjih. To ni kritika, to je blatenje," je v izjavi za medije dejala koordinatorica sveta Levice Nataša Sukič. Kot primer njegovega "rušilnega delovanja" pa je izpostavila, da je na vrhuncu kampanje za evropske volitve za medije podal izjavo, da "ne ve, ali bo volil zame kot kandidatko oz. za Levico".

Članstvo na terenu je zaradi "večmesečnih in nenehnih napadov Kordiša na stranko" vznemirjeno in je od sveta stranke zahtevalo, da skladno s statutom sprejme določene ukrepe. "Sedem lokalnih odborov je konkretno naslovilo zelo jasne zahteve na svet," je dejala, nekateri so celo zahtevali, da se Kordiša takoj izključi iz stranke.

Ukrep zamrznitve članstva, ki v statutu ni predviden, so po besedah Sukič sprejeli kot preventivni ukrep. "Zato da se vsaj znotraj stranke ne nadaljuje to rušilno in sovražno delovanje Mihe Kordiša, ki vznemirja članstvo," je dejala. To odločitev so sprejeli kot začasni ukrep, do odločitve disciplinske komisije, ki je samostojen organ, zato odločitve komisije ni želela prejudicirati.

VIDEO: Očitki Nataše Sukič

Priporočamo