Ves čas plešemo po žgočem asfaltu – tako so v Levici poimenovali kulturni program na sobotnem kongresu. Predstava, ki je služila kot uvod v vsebinski del, je s prispodobo povzela ključne momente dogodka. Pogovorno-plesna predstava je bila kritična do kapitalizma, značilna za programska izhodišča stranke, naslov točke, v katerem je bila trikrat ponovljena krilatica Roberta Goloba »plešemo«, pa je namigoval na zahtevno prvo leto Levice v vladi. To je leto, ko se je stranka učila, da je vladati drugače kot biti kritičen iz opozicije. Da na to tranzicijo v stranki niso bili povsem pripravljeni, a da se naloge niso ustrašili, je v govoru v soboto priznal vodja poslancev Matej T. Vatovec, že pred samim kongresom pa je bil do sredinjenja stranke kritičen poslanec Miha Kordiš.
Koordinator Levice Luka Mesec je prvo leto v vladi ocenil kot uspešno. »Večino stvari, ki smo si jih zamislili, nismo zgolj spravili na dnevni red, ampak v aktivne politike vlade,« je izpostavil in dodal, da se je ob tem treba v stranki pogovoriti, kako bodo izpolnili obljube lastnim volilcem. »Zasedamo tri zelo zahtevne resorje in če želimo uspeti, se moramo v naslednjih treh letih dokazati,« je dejal in napovedal, da se bo za dveletni mandat koordinatorja, ki ga voli svet stranke, potegoval še zadnjič, kar pomeni, da bo stranka na naslednje volitve odšla z drugim prvim obrazom. Volitve 25-članskega sveta stranke, ki bo na ustanovni seji izvolil izvršni odbor ter koordinatorja in namestnika koordinatorja, še potekajo. Rezultat bo predvidoma znan do konca junija. Kot vse kaže, Mesec protikandidata ne bo imel. Za namestnico ponovno kandidira ministrica za kulturo Asta Vrečko.
In s čim se lahko pohvali stranka po enem letu v vladi oziroma na ministrstvih za delo, solidarno prihodnosti in kulturo? Med ključnimi dosežki so izpostavili dvig minimalne plače, pripravo zakona o dolgotrajni oskrbi, urejanje stanovanjskega področja, v okviru kulturnega resorja pa so celostno sanacijo sistematično zapostavljenega področja – od obsežnih investicij do vzpostavitve novega direktorata za razvoj kulturnih politik.
Mesec je v svojem govoru kot enega največjih izzivov omenil tudi pokojninsko reformo, o kateri naj bi več izvedeli v prihodnjih tednih. Prav tako je v njegovih očeh za stranko ključno prepoznavanje prihodnjih potreb oziroma problemov družbe. Interno bo fokus v prihodnjih letih tudi krepitev stranke, torej oblikovanje dogovora, kako bolje združevati vladni in aktivistični del, ki ga predstavlja Kordiš. »Bistveno je, da Levica ostane enotna, da se ne razdrobi in da ji uspe v svoje delovanje zajeti tako izpolnitev vladnih projektov kot aktivizem. To je konec koncev pogoj našega preživetja,« je poudaril Mesec. V zvezi s tem je pogledal tudi prek meja, kjer je kot primer na levi, kjer jim ni uspelo prebroditi trenj, navedel Italijo in Nemčijo, kot primer uspešne konsolidacije pa Španijo.
»Stranko je odneslo na sredino. Zato v stranki moramo najti pot, kako manevrirati znotraj vladnih soban in kako tam doseči rezultate. Po drugi strani pa moramo doreči, kako se bomo povezali z družbenimi gibanji, odpirali politični prostor in nadaljevali strankino aktivistično tradicijo,« je ob robu kongresa interna trenja komentiral Kordiš, ki je že ustanovil levo aktivistično krilo stranke. Dodal je: »Brez političnega dogovora z aktivističnim sidrom in sidrom na našem programu se nam kaj lahko pripeti usoda, kot se je prenekateri drugi stranki, ki se je ob vstopu v sredinsko vlado tam preprosto izgubila.«