Poleg olajšave za vzdrževane družinske člane, ki jo večinoma uveljavljamo za otroke, si lahko v Sloveniji dohodninsko osnovo znižamo tudi z individualnimi vplačili v pokojninske sklade. Tako investiramo denar v delovno aktivnih letih, da bomo ob upokojitvi iz teh skladov začeli prejemati dodatno pokojnino oziroma lahko prihranke dobimo izplačane tudi kadar koli prej v obliki enkratnega izplačila, s čimer si zagotovimo sredstva za nepredvidene razmere (možnost enkratnega izplačila velja za prihranke, ki smo jih vplačali individualno iz svoje neto plače).
Varčevanje in nižja dohodnina
Slovenija spodbuja varčevanje v pokojninskih skladih v okviru prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja (PDPZ) s posebno davčno olajšavo. Vplačila za individualno dodatno pokojninsko zavarovanje se upoštevajo pri znižanju dohodninske osnove, kar pomeni, da dobimo del vplačil ob poračunu dohodnine nazaj oziroma se nam zniža doplačilo – velja, če davčne olajšave ne izkoristimo s kolektivnim dodatnim pokojninskim zavarovanjem pri delodajalcu. Višina vračila je odvisna od našega dohodninskega razreda, višji ko je, višje je vračilo. Tako lahko zaposleni v najvišjem, 50-odstotnem dohodninskem razredu pri poračunu dobi vrnjenih 50 odstotkov vplačila. Žiga Vižintin iz Pokojninske družbe A pojasnjuje: »Zaposleni v najvišjem dohodninskem razredu, ki bo decembra vplačal dva tisoč evrov v pokojninski sklad, bo prihodnje leto pri poračunu dohodne dobil tisoč evrov nazaj ali pa se mu bo za tisoč evrov znižalo doplačilo dohodnine. To je ogromno, povejte mi, kje na trgu boste našli naložbo, ki vam bo v manj kot letu dni prinesla takšen donos, in to brez tveganja, saj je olajšava zakonsko določena.«
Največji znesek vplačila, ki se upošteva pri znižanju osnove za dohodnino, je 5,84 odstotka naše bruto letne plače in ne več kot 2903 evre na leto. Seveda lahko vplačamo tudi več, le pri dohodnini se nam ne upošteva. Vplačujemo lahko redno vsak mesec, lahko pa tudi decembra izvedemo letno vplačilo za vse mesece nazaj. Pri tem Vižintin opozarja, da mora izvajalec pokojninskega varčevanja, če hočemo, da se nam vplačilo upošteva pri znižanju dohodnine za leto 2023, nakazilo na svoj račun prejeti še v letošnjem letu, to pomeni najkasneje do 29. decembra.
Tovrstne olajšave ne omogoča nobena druga oblika varčevanja v Sloveniji in tako lahko z leti samo pri dohodnini prihranimo več tisoč evrov, sočasno pa si ustvarimo prihranke za prihodnost. Dodatna lastnost pokojninskih skladov je, da prihranki ne štejejo med premoženje in ne vplivajo na višino plačila za vrtec, štipendije otrok in podobno. Prav tako se v primeru smrti dedujejo, tako da se v vsakem primeru nekomu izplačajo.
Davčno olajšavo za znižanje dohodnine lahko izkoristijo tudi tisti zaposleni, ki jim podjetja že financirajo pokojninske načrte. V tem primeru lahko sami doplačajo razliko med premijo podjetja in maksimalno višino davčne olajšave.
S pokojninskimi skladi lahko vložimo tudi v delnice in nepremičnine
Od leta 2016 lahko tudi v pokojninskih skladih varčevalci izbirajo med različnimi pokojninskimi skladi tako imenovanega življenjskega cikla, ki ga sestavljajo dinamični delniški skladi, ki vlagajo razpršeno v delnice, do uravnoteženih in bolj konservativnih zajamčenih skladov, ki vlagajo večinoma v državne in podjetniške obveznice. Vsak varčevalec ob začetku izbere sklad, ki mu najbolj ustreza, vedno pa ga lahko pozneje tudi zamenja. Tako lahko tudi znotraj pokojninskih skladov vsak najde tistega, ki mu najbolj ustreza.
Znižanje dohodnine lahko
izračunamo z mobilno aplikacijo
V Pokojninski družbi A, ki je ena večjih zasebnih pokojninskih družb v Sloveniji z več kot 440 milijoni evrov sredstev v upravljanju, so razvili preprosto mobilno aplikacijo ePokojnina, s katero si lahko v treh korakih izračunamo dodatno pokojnino in tudi, za koliko si bomo znižali dohodnino z varčevanjem glede na našo plačo. Aplikacija je brezplačno na voljo na www.pd-a.si.
Letna premija na obroke
s kartico Diners Cluba
Vplačila v pokojninske sklade lahko enostavno izvedemo prek bančnega računa, obstaja pa še dodatna možnost plačila premije na obroke s kartico diners club. V Pokojninski družbi A so združili varčevanje za pokojnino in plačevanje na obroke in tako lahko letno premijo vplačamo po spletu s kartico Diners Cluba. S tem si lahko zaradi davčne olajšave znižamo dohodnino še letos, premijo pa dejansko plačamo prihodnje leto – in to na 12 obrokov. Zakaj bi kdo hotel plačevati premijo pokojninskega varčevanja na obroke, pojasnjuje Žiga Vižintin iz Pokojninske družbe A: »Ker vemo, da je prihajajoči praznični čas povezan tudi z višjimi stroški, se pogosto zgodi, da ljudem konec decembra zmanjka denarja za plačilo letne premije. Zato smo poiskali rešitev in združili varčevanje za pokojnino in plačila na obroke – zdaj lahko vsi na spletni strani naše družbe (www.pd-a.si) plačajo letno premijo pokojninskega varčevanja s kartico Diners Cluba, ki omogoča, da izkoristimo olajšavo še letos, samo vplačilo pa dejansko izvedemo na obroke prihodnje leto. Vse poteka preprosto in varno prek spleta in vse lahko uredimo z le nekaj kliki, kot bi naročili izdelek v spletni trgovini.«