Podjetji Slorest in Sovita (pred tem Sodexo) preučujeta možnosti za združitev pod eno streho. Če se bo to zgodilo, naj bi lastniki obeh podjetij po naših podatkih zamenjali del lastništva. To pomeni, da bi bili lastniki združenega podjetja obstoječi lastniki Sloresta in Sovite.

Razlog za načrtovanje združitev obeh podjetij so težave, s katerimi se spopada gostinski sektor. Poleg naraščajočih cen energentov in drugih stroškov jih pesti še pomanjkanje delovne sile na trgu, smo izvedeli neuradno. Zato sta se podjetji odločili, da po slabših dveh letih poslovanja poiščeta notranje rezerve pri poslovanju, predvsem pri nabavi in zaposlenih.

Da bi dognali, ali bi bilaa »poroka« sploh mogoča, je podjetje Adriarest, lastnik Sloresta, Javni agenciji RS za varstvo konkurence (AVK) avgusta lani priglasilo pridobitev nadzora nad podjetjem Sovita. Toda ker Slorest in Sovita na trgu gostinskih storitev, predvsem pri zagotavljanju vsakodnevne prehrane za znanega naročnika, šole, podjetja, bolnišnice …, zavzemata prvo in drugo mesto, pri čemer sta edina ponudnika gostinskih storitev, ki sta v zadnjih treh letih presegla 20 milijonov prihodkov, je AVK nedavno sprožila postopek za presojo skladnosti s pravili konkurence. V tem postopku bo preverila, ali bi združeno podjetje lahko občutno izključevalo svoje konkurente, s čimer bi prišlo do bistvenega zmanjšanja konkurence na trgu.

Za ta korak se je AVK odločila, ker je ugotovila, da v primeru koncentracije Sovite in Sloresta prihaja do horizontalnega prekrivanja dejavnosti v koncentraciji udeleženih in z njimi povezanih podjetij pri zagotavljanju vsakodnevne prehrane. Pri teh storitvah sta Sovita in Slorest edini podjetji, ki delujeta po vsej Sloveniji. Nekaj konkurenčnih podjetij je sicer bolj ali manj regijsko usmerjenih, precej več pa je lokalno usmerjenih. Na podlagi podatkov s portala javnih naročil je AVK ugotovila, da v zadnjih treh letih Sovita in Slorest na trgu pogodbenih prehranskih storitev prevladujeta tako po številu pridobljenih poslov kot po pogodbeni vrednosti teh poslov in sta že doslej na javnih naročilih pretežno nastopala kot edina ponudnika.

Zaposleni prevzeli Sodexo

Po neuradnih podatkih imata v nekaterih delih Slovenije podjetji približno 70-odstotni lastniški delež, zato lahko pričakujemo, da jima bo AVK, če bo njuno lastniško povezovanje odobrila, naložila korektivne ukrepe. Po zakonu o preprečevanju omejevanja konkurence se namreč šteje, da imata dve ali več podjetij prevladujoč položaj, če je njihov tržni delež na trgu višji od 60 odstotkov, prevladujoč položaj pa ima posamezno podjetje, če obvladuje več kot 40-odstotni tržni delež.

Še pred tremi leti je Sovita poslovala pod imenom Sodexo. To podjetje je istoimenska francoska multinacionalka ustanovila sredi devetdesetih let. Leta 2019 ga je prek podjetja CFZI prevzela dolgoletna direktorica Cvetka Franko skupaj s šestimi zaposlenimi; Frankova obvladuje 25,1-odstotni lastniški delež. Poleg menedžmenta se je za prevzem Sodexa zanimal še Slorest, ki naj bi po naših podatkih Francozom ponujal višjo kupnino. Kot so pojasnili v Soviti, so lani poslovali podobno kot predlani, ko so ustvarili 26 milijonov evrov prihodkov in 1,2 milijona evrov dobička. V predkoronskem letu so prihodki znašali 28,6 milijona evrov, čisti dobiček pa 1,32 milijona evrov. Poleg naraščajočih stroškov energentov in stroškov dela se pri poslovanju soočajo tudi z velikimi podražitvami živil. »Zagotavljanje kakovostnih storitev za vse naše goste in primerno plačilo zaposlenih, ki jih na trgu delovne sile za gostinski kader kronično primanjkuje, ostajata naš največji izziv v prihodnje,« so povedali v Soviti.

Največji upad prodaje šolam

Tako kot v celotnem gostinstvu je imela epidemija covida-19 pomemben vpliv na krčenje obsega poslovanja Sovite. »Upad prodaje se je najbolj odražal v segmentu šolstvo, kjer v času zaprtja šol oziroma izvajanja pouka na daljavo storitev sploh nismo mogli izvajati. Število pripravljenih obrokov se je tako zmanjšalo. Poslovanje med epidemijo je bilo močno odvisno od veljavnih ukrepov za preprečevanje epidemije,« so dejali v Soviti, v kateri je zaposlenih okoli 580 delavcev.

Zakaj so se odločili za povezovanje s Slorestom, v Soviti niso pojasnili. Na vprašanje, kako komentirajo odločitev AVK o začetem postopku skladnosti s pravili konkurence, pa so odgovorili, da verjamejo, da bo AVK po izvedbi postopka potrdila skladnost priglašene koncentracije podjetij. Novinarska vprašanja smo naslovili tudi na Slorest, vendar odgovorov nismo prejeli. Po naših podatkih je Slorest lani ustvaril okoli 22 milijonov evrov prihodkov od prodaje. Leta 2021 je ustvaril 20,2 milijona evrov prihodkov in dobrih 87.000 evrov izgube. V predkoronskem letu 2019 je podjetje doseglo 25,3 milijona evrov prihodkov in okoli 462.000 čistega dobička. Prek več podjetij so lastniki Sloresta Rok in Aleš Ponikvar, Uroš Zajc ter Blaž Pesjak, do aprila lani prvi mož podjetja Merkur trgovina. 

Priporočamo