»Status državljana Evropske unije vam nudi nove pravice in priložnosti,« obljublja spletna stran Union EU. »Potni list EU vam daje pravico do potovanja brez vizuma v več kot 150 držav po svetu. Kot državljan Evropske unije boste lahko prejemali državno podporo, vključno z izplačili pokojnine.« Najhitrejši dostop do teh pravic in svoboščin naj bi državljanom in državljankam Ruske federacije in Belorusije omogočil slovenski potni list. Njegova pridobitev stane od 6000 evrov navzgor, oglašuje firma, ki naj bi imela prostore v neposredni bližini ministrstva za notranje zadeve. Ali gre za nov poskus goljufanja ruskih državljanov in državljank?
Vstop v EU je postal privilegij
Države EU vse bolj zapirajo svoje meje za državljane in državljanke Ruske federacije; baltske države in Finska pa tudi Češka in Slovaška so jim že omejile izdajanje turističnih vizumov za schengensko območje. »Obiskati Evropo je privilegij, ne človekova pravica,« pravi predsednica estonske vlade Kaja Kallas. Ovire pri potovanju na Zahod najlaže trajno premosti državljanstvo EU. Ruski bogataši so si v preteklosti kupovali »zlate« malteške ali ciprske potne liste, ki so jim pripadali, če so v otoških državah izvajali obsežna vlaganja v različne sklade, gospodarske družbe in nepremičnine.
Kdor ni premožen, ima mnogo bolj omejene možnosti za pridobitev potnega lista ene izmed držav EU. Njim pomoč ponuja spletna stran v ruskem jeziku. Navaja, da ima prostore v poslovni stavbi na Litostrojski cesti 52, prodaja pa storitev pridobitve slovenskega, slovaškega, romunskega ali madžarskega državljanstva. »Vlade naštetih evropskih držav ponujajo poenostavljene pogoje in skrajšane roke za izdajo potnih listov tujim prosilcem, ki izpolnjujejo pogoje migracijske zakonodaje,« oglašuje spletna stran Unioneur.com. Pot do slovenskega državljanstva naj bi bila najhitrejša po programu repatriacije, v skladu z določili 12. člena zakona o državljanstvu Republike Slovenije.
Storitev naj bi stala
vsaj 6000 evrov
Za pridobitev državljanstva EU zadostuje dokument, da je bližnji sorodnik živel ali bil rojen na območju nekdanje Jugoslavije pred letom 1991, navaja spletna stran in zagotavlja, da bodo potrdilo o teritorialni povezanosti s Slovenijo in druge potrebne dokumente pripravili njihovi pravniki in jih posredovali pristojnemu državnemu organu. Postopek naj bi potekal ekspresno, trajal naj bi od tri do osem mesecev. Ruski državljan naj bi torej lahko že letos postal tudi državljan Slovenije. Če seveda najame in plača oglaševano storitev. Cena? Od 6000 evrov navzgor. Storitev za mladoletne otroke prosilca je brezplačna.
Ali mora prosilec obvladati slovenščino? »Potrebno je znanje slovenskega jezika na minimalni ravni A2 in se naučiti besedilo prisege,« odgovarja spletna stran. »Jezik spada v slovansko skupino, zato se ga je enostavno naučiti.« Dnevniku ni uspelo navezati stika s podjetjem Union EU. V Sloveniji ni registriranega podjetja s tem imenom. Objavljeni telefonski številki sta neodzivni. Na navedenem naslovu za podjetje ni slišal nihče. »Ministrstvo za zunanje zadeve s podjetjem Union EU nima stikov,« so Dnevniku odgovorili v Mladiki.
Nekoga naj bi že
oškodovali za 12.000 evrov
Najbolj verjeten je scenarij, da gre za kriminalno dejavnost na škodo državljanov in državljank Ruske federacije. To domnevo podkrepi objava na enem izmed ruskih spletnih portalov. »Na Poljsko sem jim nakazal 12.000 evrov, nakar so zahtevali še 1200 evrov za prisego. Poklical sem izseljenstvo Slovenije in ugotovil, da nič ne dajo, začel sem vztrajati pri videoklicu ali osebnem srečanju, a mi nihče ni dvignil telefona,« piše v objavi, ki jo je podpisal neki Fedor Gafinets.
To ne bi bila prva tovrstna prevara. Višje sodišče v Ljubljani je letos spomladi potrdilo prvostopenjsko sodbo, s katero je bila Anžela Poluetkova obsojena na dve leti in dva meseca zapora. Tri ruske državljane je slovenska državljanka ukrajinskih korenin – skupaj z neznanimi sostorilci – opetnajstila za skoraj 374.000 evrov. Leta 2018 jim je obljubila, da jim bo uredila dovoljenje za stalno bivanje pri nas oziroma slovensko državljanstvo. Želeni status naj bi dobili po malteškem principu, torej če bi investirali v večji gospodarski projekt, pomemben za razvoj Slovenije. Od leta 2014 lahko tuji državljani pridobijo malteški potni list v zameno za milijonsko naložbo v državi. Kontroverzno shemo izdajanja »zlatih« potnih listov so obsodile številne države članice EU, ki očitajo, da sistem spodbuja korupcijo in pranje denarja. Malteški premier Robert Abela vztraja, da je shema zbrala na stotine milijonov evrov in Malti omogočila podporo podjetjem med pandemijo covida-19.
Pri izmikanju sankcijam EU pomagajo tudi potni listi držav, ki niso članice EU. V minulih mesecih je poraslo zanimanje za državljanstvo Turčije. Državljani in državljanke Ruske federacije ga lahko pridobijo pod pogojem, da v državi investirajo najmanj 400.000 evrov.