»Skladba Slavka Avsenika, Vilka Ovsenika in dr. Ferryja Souvana Tam, kjer murke cveto je zagotovo ena najlepših v domači zakladnici. Tako po glasbeni kot besedilni plati je polna tiste ljudske poetike, ki bo vedno blizu poslušalcem,« meni Ivan Sivec, ki je napisal največ besedil za pesmi in knjig v Sloveniji. Besedila je pisal za več kot sto domačih glasbenih skupin, tudi za vse najpomembnejše.

Tako kot večina skladb so tudi Murke najprej zagledale luč sveta na Slavkovem klavirju v Begunjah na Gorenjskem, Vilko jih je oblikoval v čudovito podobo, dr. Souvan pa je glasbi dodal izjemno besedilo, ki spoštljivo govori o naši preteklosti, hkrati pa nas vabi v dolino Drage. Kot pravi Sivec, se je dr. Souvan – bil je doktor ekonomije, ne glasbe! – pripeljal z vlakom v Lesce, potem pa se peš odpravil na grad Kamen in tam spesnil neminljive verze. To je tudi ena od redkih pevskih skladb, ki je Avseniki niso dali prevesti v nemščino, saj opisuje grozote iz druge svetovne vojne. In še ena zanimivost iz Sivčevega rokava: »Skladbo si je neki Američan hotel prisvojiti, Avsenike pa so novinarji obtožili plagiatorstva. Po mučnih polemikah je tat le priznal, da je melodijo slišal neke noči na nekem radiu, zato ji je dal naslov Uspavanka.«

Po izvedbi te skladbe je bila najbolj znana pevka Marija Ahačič. Rekli so ji kar Murka. Na ploščo pa jo je vendarle posnela Danica Filipič, ker je bila Marija prav tedaj prehlajena. Mimogrede, na Štajerskem kumaram rečejo tudi murke. Tam, kjer kumare cveto pa ni ravno poetično ... 

11. mesto:

Izvajalec:

Kvintet Avsenik

Glasba:

Slavko Avsenik,
Vilko Ovsenik

Besedilo:

Ferry Souvan

Leto:

1958

Priporočamo