Predloga bosta pripravljena za vložitev v zakonodajni postopek predvidoma do konca leta. Pri pripravi sodelujejo strokovnjaki s področij medicine, farmacije, biotehnoloških in pravnih znanosti. Njihovih imen ne razkrivajo. O konkretnih rešitvah še ne govorijo, pravijo pa, da sledijo vzorom članic Evropske unije, ki so potrebne spremembe že dosegle, ob upoštevanju mednarodnih pravnih aktov, ki jih je ratificirala Slovenija (denimo enotna konvencija o mamilih), ter ustavni ureditvi pravice do zdravstvenega varstva, pravici do zdravega življenjskega okolja in svobodne gospodarske pobude.

Z zakonom bo ustanovljen nacionalni organ (javna agencija), ki bo podeljeval dovoljenja za gojenje konoplje za uporabo v medicinske, znanstvene in industrijske namene.

Uporaba konoplje v medicinske namene je bolnikom pri nas dovoljena že dolgo. Na voljo so jim tako rekoč vsa registrirana in uveljavljena zdravila, ki jim jih predpišejo zdravniki, a iz uvoza, kar naj bi omejevalo dostopnost do zdravljenja in dvigovalo stroške. V Svobodi pravijo, da bo z zakonom ustanovljen nacionalni organ (javna agencija), ki bo podeljeval dovoljenja za gojenje konoplje za uporabo v medicinske, znanstvene in industrijske namene. Javna agencija bo po določilih enotne konvencije o mamilih edina imela pravico do odkupa konoplje ter do uvoza, izvoza, veleprodaje in skladiščenja zalog konoplje.

Kot poudarjajo, je najcelovitejši pristop k ureditvi uporabe konoplje v zadnjem obdobju izbrala Nemčija, zato bodo pri najpomembnejših vprašanjih sledili njihovim dognanjem, pri tem pa upoštevali posebnosti našega prostora in našega širšega pravnega okvira ter tudi pomanjkljivosti, ki so se pokazale v nemški ureditvi. Iz tega je mogoče sklepati, da bodo nemškemu zgledu sledili tudi pri ureditvi osebne uporabe konoplje, o čemer so sicer še redkobesedni. Kot pravijo, sedanja ureditev in z njo povezane razmere, zlasti med mladimi, niso sprejemljive zaradi naraščajočega števila uporabnikov in širjenja črnega trga.

»Z omogočanjem legalnega dostopa do konoplje prek lastne pridelave ali razširjenega dostopa prek zdravnikov se pričakuje zmanjšanje povpraševanja po nezakonitih virih, kar bo oslabilo črni trg. Nova zakonodaja bo prav tako vsebovala stroge omejitve oziroma prepovedi glede dostopa mladoletnih oseb do konoplje. Uporaba konoplje bo prepovedana v bližini šol, športnih objektov in drugih območij, kjer se zadržujejo mladi. Poleg tega zakonski predlog predvideva preventivne programe in izobraževanje za mlade o tveganjih uporabe konoplje,« pojasnjujejo.

Priporočamo