»Varovanje predsednika vlade poteka skladno z uredbo o varovanju predsednika vlade. Predsednika vlade varujejo policistke in policisti, skladno z veljavno zakonodajo in akti. Spremembe varovanja niso predvidene. Z Milošem Milovićem ni nobenega sodelovanja, ne formalnega ne neformalnega,« se glasi pavšalen odgovor na osem konkretnih vprašanj, ki smo jih na kabinet predsednika vlade in vlado naslovili v zvezi z varovanjem prvega ministra. Slednje si je Golob po nasvetu nekdanjega policijskega specialca, zdaj pa podjetnika in svetovalca Miloša Milovića organiziral tako, da so izbrane policiste iz policije premestili neposredno na generalni sekretariat vlade, za njihovega vodjo pa so postavili nekdanjega policijskega specialca in Milovićevega znanca Roberta Kešperta.
Sodba postala pravnomočna
Boter prenosa varovanja predsednika vlade neposredno na vlado je bil že v času, ko je svetoval premierju, v kazenskem postopku in obsojen na prvi stopnji, vmes pa je njegova kazen eno leto in pol zapora postala pravnomočna. Obsojen je zaradi pomoči pri zlorabi položaja, ki se je nanašala na 390.000 evrov težak fiktivni posel.
Na dodatno vprašanje kabinetu predsednika vlade, kako komentira dejstvo, da je svetovanje na področju varovanja zaupal tako sporni osebi, prav tako nismo dobili jasnega odgovora: »Miloš Njegoslav Milović, ki ga je spoznal pred več kot 20 leti, mu je ob začetku mandata svetoval kot zasebna oseba z izkušnjami na področju varovanja varovanih oseb. Takrat so pogovori, ki jih je imenovani opravil s predsednikom vlade, potekali izključno na prostovoljni neformalni bazi, brez elementov delovnega oziroma svetovalnega razmerja v poslovnem smislu, in brezplačno. Kasneje ni bilo več nikakršnega sodelovanja.«
Vmes se je sicer izkazalo, da je Milović neformalno svetoval tudi na nekaterih ministrstvih, portal N1 pa je razkril, da je bil v preteklosti med drugim na plačilni listi Gen-I, ko je to družbo vodil Golob. Plačevali so ga tudi pri Elektru Ljubljana, ko ga je vodil Golobov vodja volilnega štaba Andrej Ribič.
Spor s policijskim centrom
za varovanje in zaščito
Vodja skupine Golobovih varnostnikov ima po naših neuradnih, vendar zanesljivih informacijah velike apetite glede svojih pristojnosti, zaradi katerih je prišlo tudi do konfliktov s policijskim centrom za varovanje in zaščito (CVZ), ki skrbi za preostale varovane osebe, po potrebi pa nudi podporo tudi Golobovim varnostnikom. V predsednikovem kabinetu nam na vprašanje o morebitnih težavah s sodelovanjem s CVZ niso odgovorili, kot smo izvedeli, pa je Golobova skupina med drugim želela imeti neposreden dostop, mimo vodje CVZ, do generalnega direktorja policije. Prav tako so Golobovi varnostniki poskušali doseči neposreden dostop do policijskega helikopterja. Aktualni v. d. generalnega direktorja policije Senad Jušić je nato sredi junija zamenjal vodjo CVZ Bojana Omana, čeprav njegove zamenjave ni mogoče pripisati tako imenovani »depolitizaciji policije«. Oman je vodja CVZ namreč postal leta 2019, ko je notranje ministrstvo prav tako vodil Boštjan Poklukar, policijo pa Tatjana Bobnar.
Ko se je Golob odločil za lastno skupino, ki skrbi za njegovo varovanje, se je skliceval tudi na domnevni spodrsljaj CVZ, ki ni preprečil tega, da je v javnost prišla njegova fotografija iz Bruslja, kjer je službeno pot združil z družinskim izletom. Na fotografiji je bil tudi Golobov otrok, kar naj bi Goloba še posebej razburilo, saj v tistem času svojega zasebnega življenja ni želel deliti z javnostjo. Policija se je takrat na Golobovo kritiko odzvala in pojasnila, da varnostniki na javni površini ne morejo preprečiti fotografiranja, saj bi to lahko dosegli le, če bi zapirali vse ulice, po katerih se giblje varovana oseba.
Tisti, ki so bili že tedaj mnenja, da je bila fotografija iz Bruslja zgolj priročen izgovor za vzpostavitev lastne skupine za varovanje, danes opozarjajo, da je vmes Golob odnos do varovanja svoje zasebnosti drastično spremenil. Njegova partnerica Tina Gaber je namreč zelo dejavna na družbenih omrežjih, na katerih deli tudi objave iz svojega prostega časa. Na ta način je med drugim sama razkrila skupno počitnikovanje v Italiji.