Koliko časa morate varčevati, da si lahko kupite nepremičnino, je odvisno od tega, kje živite in seveda od vaše mesečne plače. Najmanj časa potrebujejo Danci, so ugotovili v raziskavi. Za 100 kvadratnih metrov veliko nepremičnino morajo prebivalci te države odšteti 114 neto mesečnih plač, kar pomeni, da morajo zanjo delati dobrih devet let in pol. Sicer je Danska po podatkih iz leta 2023 najdražja država v Evropski uniji, po podatkih Eurostata so bile cene blaga in storitev namreč kar 43 % nad povprečjem EU.
Na drugo mesto se je uvrstila Irska, kjer je za nepremičnino treba odšteti 123 mesečnih neto plač, tretja pa je Švedska, kjer je za nakup primerljive nepremičnine dovolj 129 mesečnih plač oziroma 10 let dela. Na zadnje mesto med evropskimi državami se je uvrstila Češka, posameznik mora v tej državi za nepremičnino odšteti kar 297 povprečnih neto mesečnih plač, kar pomeni, da mora za 100 kvadratov veliko stanovanje delati skoraj 25 let. Malo na boljšem so Slovaki, saj morajo za primerljivo nepremičnino delati “le” 22 let in 10 mesecev.
Kako pa je v Sloveniji?
Tudi Slovenija spada na dno lestvice. Kdor želi kupiti hišo ali stanovanje v naši državi, mora za 100 kvadratov odšteti 261 neto mesečnih plač.
Kje na svetu so nepremičnine najbolj ugodne?
Najugodnejša država na svetu za nakup hiše glede na neto plačo je Južna Afrika, kjer ljudje za lastništvo 100 kvadratnih metrov velike nepremičnine potrebujejo 71-kratnik povprečne neto plače. Drugo mesto na tej lestvici zasedajo ZDA, a se cene nepremičnin zelo razlikujejo od ene zvezne države do druge. V povprečju pa Američani za nakup nepremičnine potrebujejo 76 povprečnih neto mesečnih plač. Na dnu lestvice je Nepal, kjer je za nakup takšne nepremičnine potrebnih kar 684 plač. Sledi mu Turčija, kjer je potrebnih 631 mesečnih plač, kar je enako zaslužku v več kot 52 letih.